Справа № 442/8663/25
Провадження №3/442/13/2026
Іменем України
10 березня 2026 року суддя Дрогобицького міськрайоного суду Львівської області Крамар О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
?ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , 27.10.2025 о 20 год. 39 хв. в с.Опака, по вул. Т.Шевченка, керував транспортним засобом марки ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, порушена мова. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки т.з. або у закладі охорони здоров'я - відмовився. Водія було відсторонено від керування транспортним засобом відповідно до ст.266 КУпАП.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані поліцейськими за ч. 1 ст. 130 КК України - як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав письмові пояснення, в яких просить провадження у справі закрити.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Мар'яш Л.В., в судових засіданнях, які проводилися в режимі відеоконференції вказала, що обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають дійсності, а в матеріалах справи відсутні докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Вважає, що працівники поліції порушили права ОСОБА_1 , гарантовані Конституцією України, так як складання протоколу та інших процесуальних документів здійснювали без присутності свідків, жодного направлення в медичний заклад для проходження огляду на стан сп'яніння чи акту огляду ніхто із працівників поліції йому не виписував і не вручав. Клопотання про закриття провадження у справі та клопотання про призначення покарання з урахуванням принципу індивідуалізації підтримує.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про підтвердження відмови ОСОБА_1 як особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння, та про наявність вини останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Обставини вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення підтверджується відомостями із :
-протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №495916 від 27.10.2025, який складено з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП;
-відеозаписом на DVD-R диску;
-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення алкогольного сп'яніння від 27.10.2025;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння,
-рапортом інспектора поліції А. Головатого від 27.10.2025.
Із оглянутого диску з відеофіксацією подій, що відбулися 27.10.2025 о 20 год. 39 хв. в с.Опака, по вул. Т.Шевченка видно, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки добровільно і без примусу, тиску з боку працівників поліції чи упередженого ставлення до нього. Правопорушник нічим не мотивував відмову від огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до положень частини 2 статті 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. На виконання вказаних вимог Закону поліцейський застосовував засоби відеозапису, матеріали відеозапису долучено до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, стягнення є засобом впливу на свідомість правопорушника і головна його мета виховання порушника, формування у нього законослухняної поведінки, у зв'язку із чим своєчасне застосування заходів стягнення за адміністративні правопорушення є засобом запобігання суспільно небезпечних діянь.
Суд враховує також висновки із рішення по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, в якому Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, значний суспільний резонанс справ зазначеної категорії, беручи до уваги, що умисні протиправні дії правопорушника безпосередньо створюють загрозу для інших учасників дорожнього руху та оточуючих, що свідчить про підвищену суспільну небезпеку скоєного адміністративного правопорушення, вчинення правопорушення під час дії воєнного стану, дані про особу правопорушника, вважаю, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 130 КУпАП - у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Оскільки ОСОБА_1 являється учасником бойових дій, що підтверджується наданим ним посвідченням серії НОМЕР_2 , а відтак, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судовий збір з нього не стягується.
Керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283 КпАП України, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом на вказаний строк після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права, згідно ст. 317-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова вступає в законну силу після закінчення строку на її оскарження та підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.В. Крамар