Постанова від 09.03.2026 по справі 161/4669/26

Справа № 161/4669/26

Провадження № 3/161/1599/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Луцьк 09 березня 2026 року

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Олексюк А.В., при секретарі Самсонюк Ю.Л., за участю особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Савчука І.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , інспектора Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, на час вчинення правопорушень - старшого державного інспектора відділу державного нагляду у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті, на утриманні має 1 неповнолітню дитину, учасника бойових дій, -

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №133 від 24.02.2026 вбачається, що ОСОБА_1 , колишній старший державний інспектор відділу державного нагляду у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті Оксенчук В.В., будучи суб'єктом, на якого поширюється дія п.п. «и», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, (щорічна декларація (продовжується діяльність)). Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 , дії щодо заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, (щорічна декларація (продовжується діяльність)) розпочато лише 18.01.2025 в 05 год. 58 хв., після чого у той же день, а саме 18.01.2025 в 07 год. 18 хв., декларація була подана до Реєстру. Маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) ОСОБА_1 не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) в будь-який із днів та місяців, що передували 01.02.2024. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, (щорічна декларація (продовжується діяльність)), яку був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.

Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №134 від 24.02.2026 вбачається, що ОСОБА_1 був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями). Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 , дії щодо заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) розпочато лише 18.01.2025 в 07 год. 21 хв., після чого у той же день, а саме 18.01.2025 в 07 год. 26 хв., декларація була подана до Реєстру. Подальшою перевіркою не встановлено будь-яких підстав чи поважних причин, передбачених законодавством, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями). Маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) ОСОБА_1 не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) в будь-який із днів та місяців, що передували 01.02.2024. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), яку був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.

Окрім того, з протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №135 від 24.02.2026 вбачається, що ОСОБА_1 був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)). Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)) подано несвоєчасно - лише 18.01.2025. Подальшою перевіркою не встановлено будь-яких підстав чи поважних причин, передбачених законодавством, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)). Отже, маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування (які за таких же умов подали декларації своєчасно) ОСОБА_1 не був позбавлений можливості заповнити та подати декларацію самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)) в будь-який із днів та місяців, що передували 01.04.2024.Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)). Поважних причин несвоєчасного подання декларації під час проведення перевірки не встановлено.

За вищевикладених обставин ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 3 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (загалом 3 правопорушення).

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02.03.2026 справи про адміністративні правопорушення №161/4669/26, №161/4673/26 та №161/4674/26 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією визнав, суду пояснив, що з вимогами антикорупційного законодавства ознайомлений, однак декларації подав несвоєчасно, у зв?язку із тим, що вважав, що п компанію декларування призупинено на час дії воєнного стану. Просив суворо не карати.

Прокурор Савчук І.А. в судовому засіданні суду пояснив, що ОСОБА_1 - декларант, знаючи про обов'язок подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вчинивши без поважних причин дії, які виразилися у несвоєчасному (поза встановленими законом межами) поданні електронних декларацій перебував у стані безперервного продовження бездіяльності до часу подання ним відповідного виду декларацій за 2022 рік, (щорічна декларація (продовжується діяльність)), «при звільненні», (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), та за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)), чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних на те причин. Просив визнати ОСОБА_1 , який будучи суб'єктом, на якого поширюється дія п.п. «и», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення з врахуванням положень ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 850 гривень.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення особи, яка притягається до відповідальності, прокурора, дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування урегульовано статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у п. 1, пп. "а", "в"-"г" п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Судом встановлено, що відповідно до наказу голови Державної служби України з безпеки на транспорті №132-к від 12.01.2022 «Про призначення Оксенчука Валентина», ОСОБА_1 з 17.01.2022 було призначено на посаду старшого державного інспектора відділу державного нагляду у Волинській області.

Наказом голови Державної служби України з безпеки на транспорті №1030-к від 21.08.2023 «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади старшого державного інспектора відділу державного нагляду у Волинській області 22.08.2023, за угодою сторін.

Відповідно до п.п. «и», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.

Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Суб'єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається.

Якщо особа, яка припинила здійснення діяльності, до завершення визначеного Законом строку подання щорічної декларації знов починає здійснення діяльності, вона подає щорічну декларацію як особа, яка продовжує здійснювати діяльність. Щорічна декларація (після звільнення) у такому випадку не подається.

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов'язує особу подавати декларацію будь-якого виду;

Декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація кандидата на посаду подається до призначення або обрання особи на відповідну посаду, якщо інше не передбачено законом.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції Національного агентства з питань запобігання корупції.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, (щорічна декларація (продовжується діяльність)) до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024, а фактично її подав 18.01.2025 в 07 год. 18 хв. Також був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), а фактично її подав 18.01.2025 в 07 год. 26 хв. Крім того, був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01.04.2024 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)), а фактично її подав 18.01.2025, тобто несвоєчасно.

Вина ОСОБА_1 повністю доводиться матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними, що містяться в протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №133, №;134 та №135 від 24.02.2026 року; копіями наказів, письмових пояснень, посадової інструкції, повідомлення НАЗК, витягом з сайту «послідовність дій користувача ОСОБА_1 «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та іншими матеріалами справи.

Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 належним чином ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», будь-яких поважних причин невиконання такого обв'язку не встановлено, декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування подав із запізненням.

Своїми умисними протиправними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Досліджені докази є логічними і послідовними, а тому не викликають сумнівів та в сукупності поза розумним сумнівом підтверджують обставини викладені у протоколах.

Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи та не заперечується ним безпосередньо.

Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер скоєних правопорушень, особу, що притягується до адміністративної відповідальності, який свою вину визнав, має на утриманні неповнолітню дитину, є учасником бойових дій, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

На підставі ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід також стягнути судовий збір у сумі 665,60 грн.

Керуючись ст.ст. 36, 172-6, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення за правилами ст. 36 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят гривень).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу протягом 15 днів в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок за наступними реквізитами: (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд, шляхом подачі апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк