Рішення від 06.03.2026 по справі 640/15/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 рокусправа № 640/15/22

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «КВІНТІС ПРОМ 12», про стягнення заборгованості.

Суть справи.

До Окружного адміністративного суду міста Києва 04.01.2022 звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «КВІНТІС ПРОМ 12» (далі - відповідач), в якому просить:

- стягнути з ТОВ «Екотехноінвест» 1904000 (один мільйон дев?ятсот чотири тисячі) грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Бояринцевої М.А. від 26.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

На підставі пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (в редакції Закону України від 16.07.2024 №3863-ІХ «Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ») проведено автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, за результатами якого справа передана на розгляд та вирішення Львівському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Львівського окружного адміністративного суду таку передано для розгляду судді Кравціву О.Р.

Ухвалою суду від 10.02.2025 справу №640/15/22 прийнято до провадження та вирішено здійснити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив штраф в сумі 850000,00 грн та пеню у сумі 850000,00 грн, накладених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 01.09.2021 №1499 та штраф у сумі 102000,00 грн і пеню у сумі 102000,00 грн, накладених постановою НКРЕКП від 03.09.2021 №1514 за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та електричної енергії споживачам. А тому, несплачені суми штрафів та пені підлягають стягненню в судовому порядку.

Після прийняття справи до провадження позивач подав додаткові пояснення, в яких вказав про зміну назви та адреси відповідача. Також, вказав, що відповідачем визначені у позові суми штрафі та пені, загальна сума яких склала 1904000,00 грн, не сплатив.

Відповідач відзиву на позов у встановлений строк не подав.

На адресу суду повернуто не врученими конверти з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідно до трекінгу поштового відправлення №R068060402470 відправлення повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання.

Отже, враховуючи те, що суд відправив ухвалу про відкриття провадження у справі за адресами відповідачів, вказаною у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в силу вимог частини 11 статті 126, частини 1 статті 174 і пункту 4 частини 1 статті 251 КАС України ухвала суду вважається врученою відповідачам належним чином. Тому, суд розглядає справу за наявними матеріалами.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Екотехноінвест» (ЄДРПОУ 34933742) зареєстровано як суб'єкт господарювання - юридична особа з 19.02.2007; основний вид господарської діяльності згідно з КВЕД: 35.23 Торгівля газом через місцеві (локальні) трубопроводи.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Екотехноінвест» змінило назву на ТОВ «КВІНТІС ПРОМ 12» та адресу з м. Київ, вул. Вікентія Хвойки, 18/14, офіс 311 на м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 59.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 01.09.2021 №1499 «Про накладення штрафу на ТОВ «Екотехноінвест» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачам» на відповідача накладено штраф в сумі 850000,00 грн, строк сплати якого - 30 днів з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Постановою НКРЕКП від 03.09.2021 №1514 «Про накладення штрафу на ТОВ «Екотехноінвест» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» на відповідача накладено штраф в сумі 102000,00 грн, строк сплати якого - 30днів з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Постанову НКРЕКП від 01.09.2021 №1499 відповідач отримав 09.09.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Постанову НКРЕКП від 03.09.2021 №1514 відповідач отримав 16.09.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Доказів, які б підтверджували оскарження вказаних постанов у справі немає.

Штрафи в розмірі 850000,00 грн. та 102000,00 грн. не сплачені відповідачем у строки, встановлені законодавством та постановами НКРЕКП, тому станом на 28.12.2021 нарахована пеня в сумі 1020000,00 грн., та у сумі 111690 грн. (відповідно) однак, враховуючи норму статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора, тому, сума пені за штрафом у сумі 850000,00 грн складає 850000,00 грн., а за штрафом у сумі 102000,00 грн. - 102000,00 грн.

Отже, загальна сума позову становить 1904000,00 грн., з яких 850000,00 грн. та 102000,00 грн. - несплачені штрафи, 850000,00 грн. та 102000,00 грн. - суми нарахованої пені.

Доказів, які б підтверджували сплату штрафів та пені у справі немає.

Оскільки у добровільному порядку штрафи та пеня відповідачем не сплачено, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, контролює виконання операторами систем передачі та розподілу, операторами газотранспортної та газорозподільних систем, іншими суб'єктами ринків електричної енергії і природного газу, а у відповідних випадках - власниками систем їхніх зобов'язань відповідно до закону, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг врегульовано статтею 22 Закону №1540-VIII.

Суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про енергетичну ефективність» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

Посадові особи суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг (частина 1).

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення (частина 2).

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (частина 3).

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».

Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суб'єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення (частина 4).

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб'єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону (частина 5).

Отже, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом застосовування санкції за виявлення порушень у діях суб'єктів, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.

Викладене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, що викладена, зокрема, у постанові від 14.03.2019 у справі №826/3880/18.

Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які суб'єкт добровільно не сплатив, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Приписами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із доказів у справі суд встановив, що постановою НКРЕКП від 01.09.2021 №1499 «Про накладення штрафу на ТОВ «Екотехноінвест» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачам» на відповідача накладено штраф в сумі 850000,00 грн. Постанова отримана уповноваженим представником ТОВ «Екотехноінвест» 09.09.2021.

Також, постановою НКРЕКП від 03.09.2021 №1514 «Про накладення штрафу на ТОВ «Екотехноінвест» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» на відповідача накладено штраф в сумі 102000,00 грн. Постанова отримана уповноваженим представником ТОВ «Екотехноінвест» 16.09.2021.

Доказів оскарження вказаних постанов або сплати штрафів до суду не надано.

Оскільки, ТОВ «Екотехноінвест», яке змінило назву на ТОВ «КВІНТІС ПРОМ 12», не сплатило штраф, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, станом на 28.12.2021 нарахована пеня в сумі 1020000,00 грн (1,5%*850000,00 грн)/100%)*80 днів прострочення) та в сумі 111690,00 грн (1,5%*102000,00 грн)/100%)*73 дні прострочення).

При цьому, позивач врахував положення статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», відповідно до якої розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора. Так, сума пені склала 850000,00 грн та 102000,00 грн.

Відповідач доказів сплати штрафів та пені до суду не надав.

Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив штрафи та пеню, суд висновує, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, суд звертає увагу, що питання правомірності накладення штрафів контролюючим органом не охоплюється предметом даного позову, а отже, суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду цієї справи здійснювати їх правовий аналіз.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 22.08.2018 у справі №820/1878/16, що враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до частини 5 статті 242 КАС України.

Згідно з статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог. Тому, позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не надав доказів понесення таких судових витрат, суд не має підстав вирішувати питання про їх розподіл.

Керуючись статтями 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, 294, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю КВІНТІС ПРОМ 12» 1904000 (один мільйон дев'ятсот чотири тисячі) грн 00 коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (зі змінами та доповненнями) подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: Національна комісія що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 19, ЄДРПОУ 39369133).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «КВІНТІС ПРОМ 12» (49031, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 59, ЄДРПОУ 34933742).

Суддя Кравців Олег Романович