Рішення від 09.03.2026 по справі 755/3425/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

09 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 755/3425/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням ухвали від 19 січня 2026 року про залишення без розгляду позову в частині позовних вимог, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, виданої в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО», за період з 18 серпня 2021 року.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 25 червня 2018 року вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До заяви про призначення пенсії позивач додала довідку про заробітну плату для обчислення пенсії вих. № 12/07-1 від 12 липня 2018 року за періоди з 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, видану в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» (далі - довідка). Довідка видана на підставі особових рахунків за 1991-1995 роки.

При призначенні пенсії відповідач врахував заробітну плату за період з 1 липня 2000 року до 31 травня 2018 року за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 6 грудня 2019 року № 296749/03 позивача повідомлено, що при призначенні їй пенсії за віком вищезазначену довідку не було враховано відповідачем, оскільки довідка про заробітну плату не була підтверджена первинними документами, у зв'язку із чим підстав для врахування заробітку для обрахунку пенсії за цей період не має.

Позивач уважає рішення відповідача від 6 грудня 2019 року № 296749/03 протиправним та таким, що порушує її законні права та інтереси.

Дніпровський районний суд міста Києва ухвалою від 3 травня 2022 року адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії передав за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва (т. 1 арк. спр. 24-25).

Окружний адміністративний суд міста Києва своїми ухвалами від:

1 вересня 2022 року прийняв до свого провадження адміністративну справу № 755/2425/22 та залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху (т. 1 арк. спр. 35-36);

14 жовтня 2022 року відкрив провадження в адміністративній справі; визначив, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (т. 1 арк. спр. 44-46).

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві позов не визнало, про що 16 листопада 2022 року подало відзив на позовну заяву від 3 листопада 2022 року № 2600-0903-8/143152 (т. 1 арк. спр. 93-94).

На обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що позивач 25 червня 2018 року звернулась до відповідача із заявою, зареєстрованою за № 3079, про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11 липня 2018 року.

Згідно із наданими документами про стаж, а саме дипломом, трудовою книжкою, а також даними персоніфікованого обліку загальний страховий стаж складає 40 років 9 місяців 15 днів. До стажу не зараховано періоди роботи з 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, оскільки довідка про заробітну плату від 12 липня 2018 року № 12/07-1, видана «УКРЕЛЕКТРО» АК «УКРРЕСУРСИ», не була підтверджена первинним документом та видана з порушеннями норм чинного законодавства, а отже, підстав для врахування заробітку та для обрахунку пенсії за цей період не має.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відтак, у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату до 1 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких видана довідка, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

При цьому, довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 1 липня 2000 року, яка враховується для обчислення пенсії, під час вищезазначеного перерахунку, повинна бути оформлена відповідно до пункту 2.1 розділу II Порядку.

У разі непроведення перевірки щодо підтвердження довідки про заробітну плату (дохід) первинними документами, підстав для врахування її для обчислення пенсії немає.

Перевірки здійснюються працівниками відповідача відповідно за місцезнаходженням об'єкта контролю згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З аналізу наведених вище норм слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

При призначенні пенсії станом на 11 липня 2018 року страховий стаж враховано до 31 травня 2008 року. Відповідно, коефіцієнт страхового стажу становить 0,40750. Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення становить 1,00353, який визначено за період роботи з 1 липня 2000 року до 31 травня 2018 року. Заробіток для обчислення пенсії становить 5396,88 грн (537,90 грн х 1,00353). Розмір пенсії за віком становить - 2199,23 грн. (5396,88 грн x 0,40750). Доплата за понаднормовий стаж (10 років) - 145,20 грн. Підвищення за частиною третьою статті 29 (17,5 %) - 384,87 грн. Розмір пенсії з надбавками станом на 11 липня 2018 року становить 2729,30 грн.

Також відповідач зазначив, що в електронній пенсійній справі № 930040327787 наявні звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 6 серпня 2020 року № 8359 та від 19 вересня 2022 року.

Відповідно до останньої заяви відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 1 жовтня 2022 року із дорахуванням стажу до 21 лютого 2022 року, заробітна плата врахована до 31 травня 2018 року.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивач подала відповідь на відзив від 15 листопада 2022 року б/н (т. 1 арк. спр. 99-101).

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до положень абзаців другого-четвертого пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-IX до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно-правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 цю справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Луганський окружний адміністративний суд своїми ухвалами від:

29 грудня 2025 року:

- прийняв адміністративну справу до провадження; розгляд справи продовжив у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) спочатку; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд»: заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 25 червня 2018 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та всі додані до неї документи, розписку-повідомлення до неї, та всі рішення (протоколи, розпорядження, листи тощо), прийняті за наслідками розгляду такої заяви;

- позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишив без руху; запропонував позивачу протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви та надати суду в електронній формі через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або у паперовій формі шляхом надіслання поштовим зв'язком на тимчасову адресу для листування (абонементна скринька 4585, м. Дніпро, вул. Будівельників, буд. 28, поштовий індекс 49089): позовну заяву, оформлену з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України; заяву про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог про оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві від 6 грудня 2019 року № 296749/03 щодо відмови у врахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, виданої в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО», та зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року, виданої в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» за період (початкову дату визначити неможливо, оскільки така не визначена самим позивачем) по 17 серпня 2021 року, з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду;

19 січня 2026 року:

- продовжив розгляд справи № 755/3425/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині позовних вимог про зобов'язання призначити пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року, виданої в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО», за період з 18 серпня 2021 року за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залишив без розгляду позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині позовних вимог про оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 6 грудня 2019 року № 296749/03 щодо відмови у врахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, виданої в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО», та зобов'язання призначити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року по 31 грудня 1995 року, виданої в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» за період (початкову дату визначити неможливо, оскільки така не визначена самим позивачем) до 17 серпня 2021 року;

- повторно зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протягом 5 днів з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника): заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 25 червня 2018 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та всі додані до неї документи, розписку-повідомлення до неї, та всі рішення (протоколи, розпорядження, листи тощо), прийняті за наслідками розгляду такої заяви.

Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (відділ обслуговування громадян № 11) із заявою від 25 червня 2018 року, зареєстрованою за № 3079, про призначення пенсії за віком, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи (т. 1 арк. спр. 55 зв.).

У наданих суду матеріалах пенсійної справи наявна довідка про заробітну плату від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1 за періоди із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, видана в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» (т. 1 арк. спр. 10, 67).

У довідці від 12 липня 2018 року вих. № 12/07-1, виданій в. о. начальника управління ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО», зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески (єдиний внесок) та зазначено, що довідка видана на підставі особових рахунків за 1991-1995 роки, та які знаходяться за адресою: провулок Музейний, буд. 10, м. Київ, 01001. Також у довідці зазначено, що проти проведення перевірки первинних документів за період, зазначений у довідці, підприємство не заперечує.

Згідно із протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Подільський район) від 24 липня 2018 року № 3079 ОСОБА_1 з 11 липня 2018 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу 40 років 9 місяців 15 днів та з урахуванням заробітної плати за період із 1 липня 2000 року до 31 травня 2018 року (т. 1 арк. спр. 52-55).

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дніпровський район) від 7 вересня 2018 року № 930040327787 про призначення пенсії позивачу з 1 серпня 2018 року призначено (перераховано) пенсію за віком за наявності страхового стажу 40 років 9 місяців 15 днів та з урахуванням заробітної плати за періоди із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року та із 1 липня 2000 року до 31 травня 2018 року.

Відповідно до службової записки начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 13 від 24 липня 2018 року № 62, складеної на ім'я начальника внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Павелко П. М., Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 13 на підставі статті 101 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, повідомляє про необхідність проведення перевірки обґрунтованості видачі документів про заробітну плату, наданих для призначення (перерахунку) пенсії за віком ОСОБА_1 за період роботи на ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» з 1991 року до 1995 року; документи, які необхідно перевірити: особові рахунки, книги наказів, документи підтверджуючі пільговий характер роботи, розрахунково-платіжні відомості про заробітну плату, накази на проведення атестації робочого місця. картка ф. Т-2, табелі обліку робочого часу, журнали (картки) обліку робочого часу, журнали завдань, робочі книги бригадирів, наряди на виконання робіт, книги обліку інструктажу з техніки безпеки, протоколи зборів колгоспників, документи, підтверджуючі правомірність видачі довідки (правонаступництво) тощо; додатки: довідка про заробітну плату від 12 липня 2012 року № 12/07-1 (т. 1 арк. спр. 67 зв.).

Згідно із службовою запискою начальника відділу з питань перерахунків пенсій № 4 управління застосування пенсійного законодавства від 8 листопада 2019 року № 422, складеної на ім'я начальника відділу контрольно-перевірочної роботи № 4 управління КПР, Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 4 на підставі статті 101 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» та пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, повідомляє про необхідність проведення перевірки обґрунтованості видачі документів про заробітну плату, наданих для призначення пенсії ОСОБА_1 за період роботи в АК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» (01886589) з 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року; документи, які необхідно перевірити: особові рахунки, розрахунково-платіжні відомості про заробітну плату; додатки: довідка про заробітну плату від 12 липня 2012 року № 12/07-1 (т. 1 арк. спр. 68).

Службовою запискою начальника відділу контрольно-перевірочної роботи № 3 від 27 листопада 2019 року № 3017, складеною на ім'я Відділу з питань призначення та перерахунку пенсії № 4 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Відділ контрольно-перевірочної роботи № 3 на службову записку від 8 листопада 2019 року № 422 щодо перевірки достовірності видачі для призначення від 12 липня 2018 року № 12/07-1, виданою установою «УКРЕЛЕКТРО» АК «УКРРЕСУРСИ» (ідентифікаційний код 01886589), на ім'я ОСОБА_1 повідомив про те, що спеціалістами відділу було здійснено вихід за юридичною адресою щодо встановлення місцезнаходження страхувальника, за результатами якого складено інформаційну довідку від 27 листопада 2019 року № 103 про відсутність «УКРЕЛЕКТРО» АК «УКРРЕСУРСИ» за юридичною адресою. «УКРЕЛЕКТРО» АК «УКРРЕСУРСИ» фінансово-господарську діяльність не веде (останній звіт 8м 2013 року). Особа, що підписала довідку від 12 липня 2018 року № 12/-1, а саме ОСОБА_2 , при спілкуванні телефоном (н. НОМЕР_2 ) відмовився надати документи, на підставі яких надано зазначену довідку, до відділу контрольно-перевірочної роботи. Ураховуючи зазначене, провести перевірку довідки про заробітну плату для ОСОБА_1 неможливо (т. 1 арк. спр. 68 зв.).

Листом від 6 грудня 2019 року № 296749/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Враховуючи вищезазначене та те, що довідка про заробітну плату від 12 липня 2018 року № 12/07-1 за період з 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, видана «УКРЕЛЕКТРО» АК «УКРРЕСУРСИ», не була підтверджена первинними документами, підстав для врахування заробітку для обрахунку пенсії за цей період не має (т. 1 арк. спр. 11).

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Дніпровський район) від 14 січня 2020 року № 930040327787 про перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2020 року перераховано пенсію за віком за наявності страхового стажу 40 років 9 місяців 15 днів та без урахування заробітної плати за період із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року (т. 1 арк. спр. 12-18).

Станом на час розгляду справи, відповідно до наданих рішень про перерахунки пенсії, під час проведених перерахунків пенсії позивача у період 2020-2025 років заробітна плата за період із 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року відповідачем не врахована.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги та заперечення сторін, суд виходить з такого.

Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин - на час призначення позивачу пенсії) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом..

Згідно з абзацом дев'ятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

У абзаці першому частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV регламентовано, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзаци перший, п'ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).

Абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (пункт 2.10 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення особі пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії. Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати та її складові за даними, що містяться у розрахунковому листі особи за відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 2а-6873/11.

Водночас, за наслідками судового розгляду суд встановив, що працівники відповідача на виконання вимог Порядку № 22-1 намагались здійснити перевірку даних про заробітну плату позивача за період з 1 січня 1991 року до 31 грудня 1995 року, зазначену у спірній довідці. Проте, підприємство ДАК «УКРРЕСУРСИ» «УКРЕЛЕКТРО» первинні документи для перевірки не надало.

З огляду на викладене, відповідач правомірно не врахував спірну довідку про заробітну плату позивача під час обчислення розміру пенсії позивача.

Отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 9 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача та відшкодуванню за правилами статті 139 КАС України не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053) про зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська