Рішення від 09.03.2026 по справі 200/1008/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року Справа№200/1008/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 13 лютого 2026 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 грудня 2025 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплатити пенсію з 01 грудня 2025 року ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3054/25, з урахуванням раніше виплачених сум.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

18 лютого 2026 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 12 січня 2026 року № 40/2026 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 14 січня 2026 року № 4757-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 03 лютого 2026 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган не нараховує і не виплачує щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі до 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

В листопаді 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3054/25, яке набрало законної сили 17 вересня 2025 року, проведений перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30 січня 2025 року № 3/187.

Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.

Як наслідок, з 01 грудня 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Доводи позивача про те, що перерахунок пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.

Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.

Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 10 серпня 2021 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 16 лютого 2007 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № N/А-4947 (Державний департамент з питань виконання покарань).

Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № N/А-4947 при призначенні пенсії позивачеві пенсійний орган виходив з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 18 листопада 2003 року;

умови призначення - вислуга років - 25 (календарна - 19), у розмірі 70% грошового забезпечення;

військове звання - майор;

посада - начальник оперативного відділу Дзержинської ВК-2;

дата і причина звільнення - 17 листопада 2003 року, ст. 46 1 п. відставку, за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 150,00 грн;

- оклад за військове звання - 125,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 30% - 82,50 грн;

- секретність 10% - 15,00 грн;

- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ-50) 50% - 137,50 грн;

- надбавка згідно з Указом Президента 100% (ПО+ВЗ+надбавка) 100% - 357,50 грн;

- надбавка за очік. пенсію - 281,87 грн;

- премія 33,3; - 382,74 грн;

- за безперервну службу 50% - 766,06 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 2 298,17 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі - 1 608,72 грн;

всього призначено - 1 608,72 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 1 608,72 грн;

з 16 лютого 2007 року довічно.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/А-4947, з 01 травня 2018 року пенсія позивача була перерахована із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 5 640,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років - 2 792,00 грн;

всього - 9 772,00 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі - 6 840,40 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 6 840,40 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 2 884,50 грн та підвищення 1 977,95 грн (50% від 3 955,90 грн) - 4 862,45 грн;

згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 3 955,90 грн, з них виплачується:

з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1 977,95 грн;

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 2 966,93 грн;

з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 3 955,90 грн;

підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103, п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року.

Отже, на виконання Постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача із грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого були враховані лише його основні види.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/А-4947 пенсія за вислугу років позивача перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 5 640,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 792,00 грн;

всього - 9 772,00 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9 772,00 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі - 6 840,40 грн;

з урахуванням доплати - 8 840,40 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 6 840,40 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 8 840,40 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 2 884,50 грн та підвищення 3 955,90 грн (100% від 3 955,90 грн) - 8 840,40 грн;

підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;

з 01 серпня 2021 року - 8 840,40 грн;

період перерахунку - з 01 липня 2021 року.

Тобто внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

В квітні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.

02 липня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/3054/25, яким позов задовольнив частково, а саме:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 30 січня 2025 року № 3/187, виданої станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 30 січня 2025 року № 3/187, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704 та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.

В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

Під час розгляду справи № 200/3054/25 суд встановив такі фактичні обставини, що найшло відображення в рішенні від 02 липня 2025 року:

«[…]

Згідно довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3/187 від 30.01.2025, станом на 05.03.2019 року, розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад: 5 640,00 грн, оклад за військовим званням: 1 340,00 грн, надбавка за вислугу років (40%): 2 792,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 846,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (30,7%) - 3 000,00 грн, премія (53,6%): 3 023,04 грн, усього: 16 641,04 грн.

26.02.2025 Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькі області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі вищезазначеної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 24.03.2025, зокрема, зазначено про відсутність підстав у проведенні перерахунку пенсії позивача згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

[…]».

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/3054/25 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Внаслідок цього перерахунку з 01 грудня 2025 року пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/А-4947 пенсія за вислугу років позивача перерахована з 01 грудня 2025 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 5 640,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 792,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф. 2, 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 53,6% - 6 869,04 грн;

всього - 16 641,04 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 641,04 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі - 11 648,73 грн;

з урахуванням індексації - 17 456,00 грн;

базовий розмір пенсії (16 641,04*70%) - 11 648,73 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (11 648,73*0,1400) - 1 630,82 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (13 279,55*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (14 779,55*0,0796) - 1 176,45 грн;

індексація базового ОСНП 2025 )15 956,00*0,1150) - 1 500,00 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 17 456,00 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

з 01 грудня 2025 року - 17 456,00 грн.

11 грудня 2025 року позивач, від імені якого діяла його представник - адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив нарахувати та виплачувати з 01 липня 2021 року щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713, у розмірі 2 000,00 грн, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду у справі № 200/3054/25, з урахуванням раніше виплачених сум без обмеження пенсії максимальним розміром.

Також позивач просив надати інформацію про те, з яких дат була нарахована та припинена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713.

У відповідь на цю заяву листом від 01 січня 2026 року № 58-58057/Б-02/8-0500/26 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що:

- на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 була встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн;

- на виконання рішення суду у справі № 200/3054/25 проведено індивідуальний перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 30 січня 2025 року № 3/187, виданої станом на 05 березня 2019 року;

- після виконання рішення суду основний розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився більш ніж на 2 000,00 грн, а тому виплату щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, припинено з 01 грудня 2025 року.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № N/А-4947 від 04 березня 2026 року, на час розгляду справи позивач отримує пенсію, обчислену таким чином:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 18 листопада 2003 року;

умови призначення - вислуга років - 25 (календарна - 19), у розмірі 70% грошового забезпечення;

військове звання - майор;

посада - начальник оперативного відділу Дзержинської ВК-2;

дата і причина звільнення - 17 листопада 2003 року, ст. 46 1 п. відставку, за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 5 640,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 792,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф. 2, 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 53,6% - 6 869,04 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 641,04 грн;

основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі - 11 648,73 грн;

з урахуванням індексації - 19 568,18 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (11 648,73*0,1400) - 1 630,82 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (13 279,55*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (14 779,55*0,0796) - 1 176,45 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (15 956,00*0,1150) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2026 (17 456,00*0,1210) - 2 112,18 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн - 0,00 грн;

всього призначено - 19 568,18 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 19 568,18 грн.

Докази, які б свідчили, що на час розгляду цієї справи по суті позивач отримує щомісячну доплату до пенсії, передбачену Постановою КМУ № 713, суду не надані.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 580/303/23 та інших.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в листопаді 2025 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/3054/25, яким ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 30 січня 2025 року № 3/187, виданої станом на 05 березня 2019 року у відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704 та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.

Суд зауважує, що проведений на виконання рішення суду у справі № 200/3054/25 перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в грудні 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/3054/25 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Суд встановив, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, в розмірі 2 000,00 грн і ця доплата була припинена після перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі № 200/3054/25, який проведений в листопаді 2025 року, тобто з 01 грудня 2025 року.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2025 року, підлягає визнанню протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 1 341,65 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2025 року.

Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 грудня 2025 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з моменту припинення згаданої доплати, (тобто з 01 грудня 2025 року), до місяця відновлення її виплати.

Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з 01 грудня 2025 року щомісячну доплату відповідно до Постанови КМУ № 713, «виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 200/3054/25».

Виходячи з конституційних засад судочинства, до яких, з-поміж іншого, належить обов'язковість судового рішення, відсутня необхідність повторно покладати на пенсійний орган обов'язок вчинити певні дії, який вже визначений іншим рішенням суду, яке набрало законної сили, в даному випадку йдеться про рішення суду у справі № 200/3054/25.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві з 01 грудня 2025 року щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 «з урахуванням фактично виплачених сум».

Такий висновок суду ґрунтується на тому, що з 01 грудня 2025 року відповідна доплата позивачеві не нараховувалась і не виплачувалась.

Відтак, з 01 грудня 2025 року відсутні «раніше виплачені суми» такої доплати, що мають враховуватись пенсійним органом при відновленні нарахування і виплати цієї доплати з 01 грудня 2025 року на виконання рішення суду у цій справі.

Висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24 щодо правомірності невиплати доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки за обставин перерахунку пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин як такі, що сформульовані за інших фактичних обставин та іншого правового регулювання.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 065,00 грн (квитанція від 06 лютого 2026 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 065,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 грудня 2025 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 грудня 2025 року.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 065 (одна тисяча шістдесят п'ять) гривень 00 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повне судове рішення складено 09 березня 2026 року.

Суддя Т.О. Кравченко