Ухвала від 04.03.2026 по справі 751/2120/26

Справа№751/2120/26

Провадження №1-кс/751/649/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2026 року місто Чернігів

Слідчий суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні - слідчого слідчого відділу Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Чернігівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна,

встановив:

До суду з даним клопотанням звернувся слідчий, вказавши, що в провадженні Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023272010000169 від 03.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

З метою збереження та можливого в подальшому відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), а саме: гараж АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1927467674101; 1/5 частка квартири за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер майна 37838201.

В судове засідання слідчий не з'явився. Подав заяву про розгляд справи без його участі. Клопотання підтримує.

Розгляд даного клопотання проводиться без повідомлення власника майна, у відповідності до ч. 2 ст. 172 КПК України.

Фіксування судового розгляду клопотання за допомогою технічних засобів, згідно ст. 107 КПК України, не здійснювалось.

Вивчивши матеріали клопотання з додатками, слідчий суддя доходить висновку про необхідність задоволення даного клопотання виходячи з наступного.

Як вбачається з клопотання слідчого про арешт майна, у провадженні Чернігівського РУП Головного управління Національної поліції в Чернігівській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023272010000169 від 03.08.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що у відповідності до ст. 17 Закону України «Про архітектурну діяльність» ОСОБА_5 станом на 29.03.2022 в установленому порядку пройшов професійну атестацію та згідно з рішенням Атестаційної архітектурно-будівельної комісії від 29.03.2022 за № 70 одержав кваліфікаційний сертифікат інженера з технічного нагляду (будівництво) серії АТ № 010422 за спеціалізацією технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд.

Згідно з вимогами ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 (далі - Порядок), технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва.

Згідно п. 3 Порядку технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства Архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до п. 5. Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд:

1) проводять перевірку:

- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;

- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;

- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;

- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;

2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;

3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;

4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;

5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;

6) беруть участь у проведенні перевірки:

- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устатковання і механізмів технічним умовам;

- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;

7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Також, відповідно до п. 6 Порядку, особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:

1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;

2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;

3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;

4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду;

5) зупинення виконання робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт, будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Відповідно до п.7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Частиною 3 ст. 18 КК визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, інженер технічного нагляду являється службовою особою, оскільки на нього покладено виконання зазначеного виду обов'язків та свою діяльність здійснює на підставі кваліфікаційного сертифікату відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єкта архітектури інженера з технічного нагляду серії АТ № 003994, тобто наділений спеціальними для цього повноваженнями.

Тобто ОСОБА_5 , який діяв на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера з технічного нагляду, мав право здійснювати технічний нагляд за об'єктом будівництва «Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку № 21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку № 11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові (Коригування 2)») і відповідно до Порядку був наділений спеціальними повноваженнями на здійснення технічного нагляду, що полягали у виконанні організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, і тому у відповідності до ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

На думку органу досудового розслідування, ОСОБА_6 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 , який шляхом усунення перешкод сприяв вчиненню кримінального правопорушення на користь ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт», будучи службовою особою, у період часу з 18.08.2023 по 18.10.2023, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, заволодів бюджетними коштами на загальну суму 693 643,49 грн. за наступних обставин.

Органом досудового розслідування встановлено, що 18.08.2023 між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (далі - УЖКГ Чернігівської міської ради), органом самоорганізації населення «Вуличний комітет вулиць Перемоги, вул. Московська, буд. 40-58, вул. Кримська буд. 64-121, вул. 21 Вересня буд. 38-62» та ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт» укладено договір № 7310-59 (надалі - Договір) на виконання робіт по об'єкту «Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку № 21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку № 11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові (Коригування 2)»). СРVза ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), ціна договору становить 8 907 500 грн.(з ПДВ - 10 689 000 грн.).

В подальшому 19.12.2023 укладено Додаткову угоду 2 до Договору якою передбачено зменшення плану фінансування будівництва в загальній сумі 5 513 176, 28 грн. (з ПДВ 6 615 811, 53 грн.), згідно з яким:

- фінансування за рахунок коштів бюджету Чернігівської міської територіальної громади становить 5 298 644, 05 грн. з ПДВ;

- власні кошти ОСН становить 1 317 167, 48 грн. з ПДВ.

Відповідно договору № 7310-59 генпідрядник зобов'язується з власних матеріалів, своїми засобами та на свій ризик, у передбачений Договором строк виконати роботи по об'єкту: «Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку № 21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку № 11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові» (Коригування 2) CPV за ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), відповідно до затвердженої проектної документації, Управління та ОСН зобов'язуються прийняти і оплатити вказані роботи, у порядку, визначеному Договором та Програмою розвитку інженерно-транспортної інфраструктури приватного сектору міста Чернігова на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 01 грудня 2020 року № 2/VIII-13 (зі змінами) (далі - Програма) та чинним законодавством України.

З урахуванням п. 3.2. якість робіт, що виконуються, повинна відповідати умовам затвердженої проектної документації на об'єкт, а також державним нормам, технічним умовам та загальним вимогам, які пред'являються до робіт цього типу.

Враховуючи п. 3.3. Генпідрядник виконує роботи, керуючись діючими на території України будівельними нормами та правилами, державними стандартами України, іншими нормативними актами у сфері будівництва.

Відповідно до п.3.6. після виконання Генпідрядником робіт Управління та ОСН повинні протягом 10 (десяти) днів прийняти виконану роботу та підписати акт виконаних підрядних робіт за формою КБ-2в та довідку про вартість виконаних підрядних робіт за формою КБ-3, а також разом з вищевказаними документами Генпідрядником повинні бути надані документи, що відображають результати лабораторних випробувань. При цьому Сторонами визнається, що підпис уповноважених Управлінням на технічний та авторський нагляд осіб на документі, що підтверджує виконання робіт, є обов'язковим реквізитом такого документу, а тому відсутність такого підпису є підставою для Управління та ОСН не приймати виконані Генпідрядником роботи.

На думку органу досудового розслідування, після укладення вказаного Договору у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, направлений на заволодіння чужим майном - частиною бюджетних коштів, виділених Чернігівською міською територіальною громадою, по об'єкту «Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку №21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку №11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові» (Коригування 2) CPV за ДК 021:2015 код 45230000-8 на користь ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт».

З метою здійснення технічного нагляду по об'єкту: «Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку № 21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку № 11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові (Коригування 2)»). СРV за ДК 021:2015 код 45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) між Управлінням ЖКГ Чернігівської міської ради та Управлінням капітального будівництва Чернігівської міської ради 04.09.2023 укладено договір №7310-69 на здійснення технічного нагляду.

Відповідно до наказу начальника Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради №164/к від 04.09.2023 відповідальним за ведення технічного нагляду призначено ОСОБА_5 .

Згідно з п. 4.3. договору №7310-69 виконавець зобов'язаний:

п. 4.3.1.Виконувати технічний нагляд за договором:

п. 4.3.1. Здійснювати технічний нагляд за всіма роботами на Об'єкті протягом всього періоду їх виконання;

п. 4.3.2. Проводити перевірку наявності документів, які знаходяться у розпорядженні Генпідрядника на момент проведення відповідних робіт та якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва Об'єкта (технічного паспорта, сертифіката, первинних документів, документів, які засвідчують результати лабораторних випробувань і тощо);

п. 4.3.3. Перевіряти відповідність виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів. будівельних норм і правил, технічних умов, інших нормативних документів та встановлених чинним законодавством України цінам і розцінкам;

п. 4.3.4. Контролювати відповідність обсягів, якості та вартості виконаних робіт проектній документації, КНУ «Настанова з визначення вартості будівництва» зі змінами, а також відповідальність накладених на вартість будівельних матеріалів і обладнання, що надаються Генпідрядником до оплати;

п. 4.3.9. Брати участь в контрольованих обмірах, що проводяться відповідними органами, представляти для необхідні документи, а також самостійно проводити контрольовані обміри виконаних робіт;

п. 4.3.13. Здійснювати контроль за додержанням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил;

п. 4.3.14. Здійснювати контроль за якістю та об'ємами будівельних робіт під час будівництва;

п. 4.3.15. Приймати участь в підтвердженні обсягів скритих та спеціальних робіт, прийманні відповідальних конструкцій та інженерних споруд;

п. 4.3.19. Провадити, разом з Генпідрядником, огляд і оцінку виконаних, в тому числі скритих, робіт та складних конструктивних елементів.

Відповідно до п. 5 "Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11 липня 2007 року (далі - Порядку), особи, що здійснюють технічний нагляд проводять перевірку відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Також відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

На думку органу досудового розслідування, розуміючи, що для виконання свого злочинного плану, необхідно залучити особу, яка здійснює технічний нагляд, ОСОБА_6 , у невстановленому слідством місці та у невстановлений слідством час, але не пізніше вересня 2023 року, вступив у злочинну змову з інженером з технічного нагляду ОСОБА_5 , яка полягала в усуненні перешкод з метою заволодіння бюджетними коштами на користь ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт».

Протягом серпня - жовтня 2023 року, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, ОСОБА_5 за попередньою змовою із ОСОБА_6 , будучи службовою особою, на якого покладено обов'язки щодо перевірки обсягів виконаних робіт, контролю відповідності обсягів та якості виконаних робіт, а також матеріальних ресурсів проектно-кошторисній документації, технічним умовам і стандартам; проведення перевірки наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовується під час будівництва об'єкта, при проведенні технічного нагляду за об'єктом будівництва, зловживаючи своїм службовим становищем, переслідуючи корисливий мотив на користь ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт», діючи умисно, перебуваючи у невстановленому досудовим слідством місці, достовірно знаючи, що наступні роботи як: укладення трубопроводів із поліетиленових труб діаметром 160 мм довжиною 110 м; улаштування підстилаючого і вирівнювального шару основи з піску товщ. 20 см 438 куб. м; нарізання щілин в асфальтобетонному покритті баровою установкою БМ-271 - 618 м; розбирання дорожніх покриттів та основ асфальтобетонних - 131,11 куб. м; розбирання дорожніх покриттів та основ чорно щебеневих - 51,6 куб. м; розробка ґрунту вручну з кріпленням у траншеях шириною до 2 м, глибиною до 2 м, група ґрунтів 2 в місця, де знаходяться на відстані від 1 м кабелів, що прокладені в трубопроводах або коробах, а також від водопровідних і каналізаційних труб - 161 куб. м; розробка ґрунту в котлованах глибиною понад 3 м вручну з підйомом краном при наявності кріплень, група ґрунтів 2 - 159,75 куб. м; розроблення ґрунту з навантаженням на автомобілі-самоскиди екскаваторами одноковшовими дизельними на пневмоколісному ходу з ковшом місткістю 0,25 куб. м, група ґрунтів 2 - 687,99 куб. м; підвішування підземних комунікацій при перетинанні їх трасою трубопроводу, площа перерізу короба до 0,1 куб. м - 99,4 м; нарізання щілин в асфальтобетонному покритті баровою установкою БМ-271 - 618 м; розбирання дорожніх покриттів та основ асфальтобетонних - 131,11 куб. м; розбирання дорожніх покриттів та основ чорно щебеневих - 51,79 куб. м; розробка ґрунту вручну з кріпленням у траншеях шириною до 2 м, глибиною до 2 м, група ґрунтів 2 в місця, де знаходяться на відстані від 1 м кабелів, що прокладені в трубопроводах або коробах, а також від водопровідних і каналізаційних труб - 161,01 куб. м; розробка ґрунту в котлованах глибиною понад 3 м вручну з підйомом краном при наявності кріплень, група ґрунтів 2 - 159,75 куб. м; розроблення ґрунту з навантаженням на автомобілі-самоскиди екскаваторами одноковшовими дизельними на пневмоколісному ходу з ковшом місткістю 0,25 куб. м, група ґрунтів 2 - 687,99 куб. м; кріплення дошками стінок котлованів і траншей шириною до 2 м, глибиною до 3 м у ґрунтах нестійких обсяг 30% від норми з урахуванням кількості ділянок - 1296,9 куб. м; кріплення дошками стінок котлованів і траншей шириною до 2 м, глибиною понад 3 м у ґрунтах нестійких обсяг 30% від норми з урахуванням кількості ділянок - 1788,13 куб. м; дошки необрізні з хвойних порід, довжина 4-6, 5 м, усі ширини, товщина 44 мм і більше, IV сорт - 7,331333 куб. м; навантаження сміття вручну - 139,55 т; навантаження сміття і ґрунту екскаваторами на автомобілі самоскиди, місткість ковша екскаватора 0,25 куб. м - 1726,98 т; перевезення сміття до 10 км - 733,92 т; перевезення ґрунту до 10 км - 1132,61 т; навантаження ґрунту екскаваторами на автомобілі самоскиди, місткість ковша екскаватора 0,25 куб. м - 7253,77 т; переміщення ґрунту до 5 км - 7253,77 т; ущільнення ґрунту пневматичними трамбівками група ґрунтів 1,2 - 119,59 м3; засипка траншей і котлованів бульдозерами потужністю 59 кВТ (80 к.с.) з переміщенням ґрунту до 5 м, група ґрунтів 2 - 2664,2 куб. м; засипка вручну траншей, пазух котлованів і ям, група ґрунтів 2 - 212,29 куб. м; не виконувалися у 2023 році, а матеріали: пісок природний, рядовий - 233,52 куб. м; труби НПВХ безнапірна S8 ф 160 мм - 110 м; дошки необрізні з хвойних порід, довжина 4-6, 5 м, усі ширини, товщина 44 мм і більше, IV сорт - 14,334593 куб. м не використовувались у 2023 році, так як такі роботи виконані та матеріали використані у 2021 році на виконання договорів № 7310/72 від 26.07.2021 та №7363/2 від 07.09.2021 укладених між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради, ОСН «Вуличний комітет вулиць Перемоги, вул. Московська, буд. 40-58, вул. Кримська, буд. 64-121, вул. 21 Вересня буд. 38-62» та ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт» по об'єкту «Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку № 21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку № 11 до будинку № 24); вулиці Кримської ( від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові (Коригування) (І черга будівництва)», в порушення ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», пунктів 5, 6 та 7 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, пункту п. 4.3. договору №7310-69 від 04.09.2023 на здійснення технічного нагляду, підписав та проставив відбиток печаткою «Україна*Міністерство регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України. Атестаційна архітектурно-будівельна комісія. Інженер з технічного нагляду номер сертифікату АТ 010422 ОСОБА_5 » 19.09.2023 акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за вересень 2023 року, та 13.10.2023 акт № 4 приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за жовтень 2023 року, достеменно розуміючи, що зазначені документи стануть підставою для здійснення перерахувань бюджетних коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт», директором якого є ОСОБА_6 .

Органом досудового розслідування встановлено, що згідно з висновком судової будівельно-технічної експертизи № 43/26-24 від 03.02.2026 фактичне виконання робіт у 2021 році за договорами підряду №7310/72 від 26.07.2021, №7363/2 від 07.09.2021, які зазначено у акті приймання виконаних будівельних робіт №2 за вересень 2023 року за формою КБ-2в та акті приймання виконаних будівельних робіт №4 за жовтень 2023 року за формою КБ-2в складених на виконання договору № 7310-59 від 18.08.2023 укладеного між Управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради, ОСН «Вуличний комітет вулиць Перемоги, вул. Московська, буд. 40-58, вул. Кримська, буд. 64-121, вул. 21 Вересня буд. 38-62» та ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт» по об'єкту «Будівництво централізованої каналізації по вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку № 21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку № 11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові (Коригування 2) підтверджується документально.

Таким чином, обсяги робіт, включені до актів приймання виконаних будівельних робіт №2 за вересень 2023 року та №4 за жовтень 2023 року (за договором №7310-59 від 18.08.2023), фактично були виконані та інтегровані в єдину інженерну систему ще у 2021 році.

Сума різниці вартості складає між роботами, зазначеними у акті приймання виконаних будівельних робіт №2 за вересень 2023 року за формою КБ-2в та акті приймання виконаних будівельних робіт №4 за жовтень 2023 року за формою КБ-2в складеними на виконання договору № 7310-59 від 18.08.2023, відповідно до локальних кошторисів цього договору та локальних кошторисів до договору № 7310/72 від 26.07.2021 та діючим на момент укладення договору нормам складає 693 643,49 грн.

На підставі вищевказаних актів виконаних робіт (форми КБ-2в) № 2 від 19.09.2023 та № 4 від 13.10.2023, замовником 22.09.2023 та 18.10.2023 відповідно до платіжних доручень з розрахункового рахунку № НОМЕР_2 УЖКГ ЧМР на розрахунковий рахунок № НОМЕР_3 ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт» перераховано бюджетних коштів на загальну суму 4 355 248, 18 грн. з ПДВ за цінами 2023 року за роботи, які фактично виконувалися в 2021 році, у зв'язку з чим зайво перераховано кошти на суму встановленої різниці 693 643,49 грн.

Тим самим, на думку органу досудового розслідування, ОСОБА_5 , шляхом усунення перешкод сприяв заволодінню ОСОБА_6 на користь ТОВ «Українське підприємство «Технобудстандарт» чужим майном - бюджетними коштами, виділеними Чернігівською міською територіальною громадою по об'єкту ««Будівництво централізованої каналізації вулиці Московська (від будинку № 46 до вулиці Кримської); вулиці Перемоги (від будинку № 13 до вулиці Кримської); вулиці 21 Вересня (від будинку №21 до вулиці Кримської); вулиці Панаса Мирного (від будинку N? 11 до будинку № 24); вулиці Кримської (від будинку № 75 до вулиці Керченської) в м. Чернігові» (Коригування 2) CPV за ДК 021:2015 код 45230000-8, на загальну суму 693 643,49 грн., чим спричинив збитки Чернігівській міській територіальній громаді на вказану суму, відповідно до висновку судово-економічної експертизи №70/26-24 від 23.02.2026.

27.02.2026 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України.

27.02.2026 сторонам кримінального провадження повідомлено про завершення досудового розслідування.

Прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Чернігівської окружної прокуратури підготовлено цивільний позов про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради на суму 693643,49 грн.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно з ч. 6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.

За таких обставин, слідчий суддя вважає, що викладені в клопотанні доводи про необхідність накладення арешту на належне ОСОБА_5 майно, з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Більш того, незастосування арешту на вказане майно в цілому може призвести до його зникнення.

Накладення арешту жодним чином не позбавляє власника майна права його користування.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.170-174 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на майно, яке належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), а саме: гараж АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1927467674101; 1/5 частка квартири за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер майна 37838201.

Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.

Особи, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право подати до Новозаводського районного суду м. Чернігова клопотання про скасування арешту майна.

Слідчий cуддя ОСОБА_1