07 березня 2026 року м. Київ №320/9782/26
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Ічнянський молочно - консервний комбінат» до Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування протоколів, зобов'язання вчинити певні дії,
до Київського окружного адміністративного суду засобами підсистеми «Електронний суд» 05.03.2026 звернулось Приватне акціонерне товариство «Ічнянський молочно - консервний комбінат» з позовом до Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України, в якому просить суд:
визнати протиправними та скасувати Протокол щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України від 04.03.2026 №558 та Протокол відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-12-014290-a від 04.03.2026;
зобов'язати Головний центр капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України повторно розглянути тендерну пропозицію Приватного акціонерного товариства «Ічнянський молочно - консервний комбінат» у процедурі спрощеної закупівлі UA-2026-02-12-014290-a за кодом ДК 021:2015 - 15510000-6: «Молоко та вершки».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем, який є учасником закупівлі № UA-2026-02-12-014290-a, на виконання вимоги від 02.03.2026 відповідача як замовника за вказаною процедурою закупівлі про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції учасника, зокрема щодо відсутності технічних паспортів на окремі причіпи, було завантажено Довідку про наявність матеріально-технічної бази № 03/26-396 від 03.03.2026, в якій учасником зокрема, механічно та помилково додано рядок під номером 4, де вказано транспортний засіб SCHAWARZMULLER (Вантажний, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ). Позивач вказує, що 03.03.2026 додатково засобами електронного зв'язку надіслав відповідачу лист, яким офіційно повідомив, що у пункті 2 вказаної Довідки («Транспортні засоби») при формуванні документа була допущена технічна описка, а саме: механічно та помилково додано рядок під номером 4, де вказано транспортний засіб SCHAWARZMULLER (Вантажний, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ). Зазначений транспортний засіб не планується залучатися для виконання умов договору щодо доставки товару, тому підтверджуючі документи на право власності або користування ним не завантажувалися до електронної системи; транспортних засобів, вказаних у пунктах 1, 2 та 3 таблиці Довідки № 03/26-396 (тягач Scania R410LA4x2M та два причепи SCHAWARZMULLER), повністю достатньо для своєчасного та повного виконання зобов'язань з постачання продукції. Відтак, позивач акцентує увагу, що помилкове включення зайвого рядка до інформаційної довідки є технічною опискою (помилкою під час оформлення тексту документа), яка не призводить до спотворення пропозиції, не впливає на її ціну та не стосується характеристик предмета закупівлі. Проте, незважаючи на надання позивачем уточнюючих документів та пояснень, відповідачем було прийнято, на думку позивача протиправне рішення про відхилення його пропозиції чим порушив його права, як учасника закупівлі.
Вказана заява відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа зареєстрована та передана на розгляд судді Шевченко А.В. 06.03.2026 о 10:16.
Ухвалою суду від 06.03.2026 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, з урахуванням особливостей розгляду даної категорії справ, передбачених статтею 282 Кодексу адміністративного судочинства України; призначено судове засідання на 07.03.2026.
Відповідачем засобами підсистеми «Електронний суд» 06.03.2026 подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив, що під час розгляду пропозиції учасника ПрАТ «Ічнянський молочно - консервний комбінат» було встановлено невідповідності вимогам оголошення, у зв'язку із чим прийнято рішення про затвердження та оприлюднення повідомлення з вимогою про їх усунення. Відповідач вказує, що на виконання повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей, позивачем вказані невідповідності в інформації та/або документах виправлено не було, зокрема всупереч вимогам підпунктів 2.1, 2.2 пункту 2 Додатку № 4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі у складі пропозиції не подано підтверджуючі документи щодо наявності у позивача транспортного засобу, інформація про який зазначено в підпункті 4 пункту 2 Довідки (транспортний засіб SCHAWARZMULLER; вантажний, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ), у зв'язку із чим пропозиція і була відхилена.
Також відповідач акцентує увагу, що єдиним належним способом подання пропозиції та документів у її складі є їх розміщення учасником через електронну систему закупівель, а тому лист, направлений позивачем засобами електронної пошти замовнику, враховано не було.
Зауважив, що помилкове зазначення позивачем у довідці транспортного засобу не є формальною опискою, а безпосередньо стосується підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, визначеним Оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Відтак, на думку відповідача позовні вимоги є не обґрунтованими, тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У судове засідання, призначене на 07.03.2026 сторони, сповіщені належним чином про дату час та місце проведення судового засідання не прибули.
Від сторін засобами підсистеми «Електронний суд» 06.06.2026 надійшли відповідні клопотання про розгляд справи без їх участі у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, керуючись частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Головним центром капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України на веб-порталі PROZORRO було оприлюднено Оголошення про проведення за ідентифікатором доступу- №UA-2026-02-12-014290-a за кодом ДК 021:2015 - 15510000-6: «Молоко та вершки» (Молоко незбиране згущене з цукром) (далі-Оголошення).
Предмет та кількість предмета закупівлі згідно Оголошення: Код ДК 021:2015 - 15510000-6: «Молоко та вершки» (Молоко незбиране згущене з цукром), всього 120 000 кг. Очікувана вартість предмета закупівлі - 14 760 000,00 грн (чотирнадцять мільйонів сімсот шістдесят тисяч гривень 00 копійок) з ПДВ.
У пункті 2 Додатку № 4 до Оголошення викладені вимоги Замовника щодо наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій. Так, згідно підпункту 2.1 пункту 2 Додатку, для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям встановленим статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі», учасник повинен подати у складі своєї пропозиції наступні документи:
2.1. Довідку, складену в довільній формі, яка містить інформацію про наявність в учасника матеріально-технічної бази, що передбачається використовуватися під час поставки товару, який є предметом закупівлі. Така довідка обов'язково повинна містити інформацію про наявність в учасника складського/виробничого приміщення (нежитлового приміщення), а також транспортних засобів (вантажних та/або напіввантажних).
2.2. На підтвердження наявності транспортних засобів, інформація про які зазначається у довідці згідно підпункту 2.1. учасник повинен надати у складі пропозиції:
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару власного автотранспорту або машини);
або - договір оренди*/суборенди* транспортного засобу або машини (у разі використання для виконання робіт орендованого автотранспорту або машини);
або - договір лізингу транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару, які є предметом закупівлі транспортний засіб або машини, який перебуває у лізингу); або - договір про надання послуг*, відповідно до якого залучається транспортний засіб або машина (у разі залучення автотранспорту або машини на підставі договору про надання послуг).
* - договір повинен бути чинним, не менше аніж строк поставки товарів, визначений цією документацією.
ПрАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» було подано свою тендерну пропозицію із ціною предмета закупівлі 13 636 800,00 грн.
23.02.2026 після розкриття поданих учасниками пропозицій, найбільш економічно вигідною пропозицію була від ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП».
25.02.2025 пропозицію ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» відхилено, після чого розпочато розгляд наступної найбільш економічно вигідної пропозиції - учасника ПрАТ «Ічнянський молочно - консервний комбінат».
За результатом розгляду протоколом щодо прийняття рішення Уповноваженою особою від 02.03.2026 № 543 затверджено повідомлення з вимогою до позивача про усунення протягом 24 годин невідповідностей в інформації та документах, наданих у складі пропозиції ПрАТ «Ічнянський молочно - консервний комбінат».
Протокол рішення уповноваженої особи щодо виявлення невідповідностей та розміщення повідомлення з вимогою про їх усунення було опубліковано на сайті PROZORRO 02.03.2026 о 13:33; термін усунення невідповідностей: до 03 березня 2026 до 13:33.
Так, пунктом 5 вказаної вимоги встановлено, що на підтвердження наявності транспортних засобів, інформація про які зазначається у довідці згідно підпункту 2.1., у складі пропозиції ПрАТ «Ічнянський молочно - консервний комбінат», надано:
- довідку про наявність в учасника матеріально-технічної бази № 328 від 19.02.2026;
- бухгалтерську довідку № 256 від 17.02.2026 року на автомобіль сідловий тягач R410LA4x2MMA НОМЕР_2 ;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (спеціалізований вантажний сідловий тягач).
Проте, у складі пропозиції ПрАТ «Ічнянський молочно - консервний комбінат». відсутні підтверджуючі документи наявності на вантажні причіпи Schawarzmuller, інформація про які зазначені учасником у довідці № 328 від 19.02.2026.
Відтак, викладено вимогу надати учаснику довідку, складену в довільній формі, яка містить інформацію про наявність в учасника матеріально-технічної бази, що передбачається використовуватися під час поставки товару, який є предметом закупівлі. Така довідка обов'язково повинна містити інформацію про наявність в учасника складського/виробничого приміщення (нежитлового приміщення), а також транспортних засобів (вантажних та/або напіввантажних); - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару власного автотранспорту або машини) або договір оренди*/суборенди* транспортного засобу або машини (у разі використання для виконання робіт орендованого автотранспорту або машини) або договір лізингу транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару, які є предметом закупівлі транспортний засіб або машини, який перебуває у лізингу) або договір про надання послуг*, відповідно до якого залучається транспортний засіб або машина (у разі залучення автотранспорту або машини на підставі договору про надання послуг). Договір повинен бути чинним, не менше аніж строк поставки товарів, визначений цією документацією.
На виконання вказаної вимоги від 02.03.2026 щодо усунення невідповідностей, позивачем 03.03.2026 о 13:30 було завантажено Довідку про наявність матеріально-технічної бази № 03/26-396 від 03.03.2026.
Відповідно до вказаної довідки, в ній зазначені наступні транспортні засоби (вантажні та /або напіввантажні), що передбачаються використовувати для поставки товару, який є предметом закупівлі:
1. Scania R410LA4x2MNA. Тип- Вантажний (сідловий тягач), державний реєстраційний номер - НОМЕР_4 ; документ що підтверджує право власності - Свідоцтво СТХ 042809 від 23.07.2020;
2. SCHAWARZMULLER. Тип- Причіп (вантажний); державний реєстраційний номер - НОМЕР_5 ; документ що підтверджує право власності- Свідоцтво від 24.07.2007;
3. SCHAWARZMULLER. Тип- Причіп (вантажний); державний реєстраційний номер - НОМЕР_6 ; документ що підтверджує право власності- Свідоцтво від 19.10.2007;
4. SCHAWARZMULLER. Тип- (вантажний); державний реєстраційний номер - НОМЕР_7 ; документ що підтверджує право власності- Свідоцтво від 08.01.2013.
На підтвердження наведеної у довідці інформації у складі тендерної пропозиції також надані копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів:
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 (спеціалізований вантажний сідловий тягач).
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_8 , реєстраційний номер НОМЕР_5 (напівпричіп-загальний).
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_9 , реєстраційний номер НОМЕР_6 (напівпричіп-загальний).
03.03.2026 позивач засобами електронного зв'язку надіслав відповідачу лист, яким повідомив, що у пункті 2 вказаної Довідки («Транспортні засоби») при формуванні документа була допущена технічна описка, а саме: механічно та помилково додано рядок під номером 4, де вказано транспортний засіб SCHAWARZMULLER (Вантажний, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ).
Зазначений транспортний засіб не планується залучатися для виконання умов договору щодо доставки товару, тому підтверджуючі документи на право власності або користування ним не завантажувалися до електронної системи. Додатково Позивач звертав увагу в цьому листі, що транспортних засобів, вказаних у пунктах 1, 2 та 3 таблиці Довідки № 03/26-396 (тягач Scania та два причепи SCHAWARZMULLER), повністю достатньо для своєчасного та повного виконання зобов'язань з постачання продукції.
04.03.2026 відповідач прийняв рішення про відхилення пропозиції позивача, оформлене Протоколом щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України від 04.03.2026 № 558 та Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-12-014290-a від 04.03.2026.
Відповідно до Протоколу щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України від 04.03.2026 №558, причина відхилення пропозицію позивача - відсутні підтверджуючі документи наявності в Учасника транспортного засобу, інформація про який зазначена в підпункті 4 пункту 2 Довідки № 03/26-396 від 03.03.2026.
Не погоджуючись із рішенням про відхилення пропозиції Позивача, оформлене Протоколом щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України від 04.03.2026 №558 та Протоколом відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-12-014290-a від 04.03.2026, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходив із такого.
Порядок, засади планування та особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони регулюється Законом України «Про оборонні закупівлі» та Законом України «Про публічні закупівлі».
Частиною першою статті 2 Закону України «Про обороні закупівлі» визначено, що цей Закон застосовується за умови, що:
вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі;
закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про оборонні закупівлі», оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Стаття 7 Закону України «Про обороні закупівлі» встановлює, що державний замовник здійснює планування оборонних закупівель, на підставі чого:
формує пропозиції до зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями відповідно до державних програм та надсилає їх до головного органу у сфері планування оборонних закупівель у встановлений зазначеним органом строк;
складає та затверджує трирічний та річний плани закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, вносить зміни до них. Ці плани та зміни до них попередньо погоджуються з комітетом Верховної Ради України, до повноважень якого належать питання національної безпеки, оборони та розвідки;
організовує та здійснює закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення;
подає звіти про результати здійснення закупівель, укладання та виконання державних контрактів (договорів) головному органу у сфері планування оборонних закупівель, у визначений ним строк;
укладає договори про закупівлю та державні контракти (договори), у тому числі за імпортом;
забезпечує оплату відповідно до умов державних контрактів (договорів), у тому числі попередню оплату (авансування);
надає виконавцям державних контрактів (договорів) технічну специфікацію;
організовує випробування (державні, міжвідомчі, визначальні відомчі та інші випробування державного замовника, а у разі необхідності - сертифікацію) зразків озброєння, військової та спеціальної техніки, приймає їх на озброєння (використання), постачання, допускає до експлуатації;
бере участь у випробуваннях макетних, дослідних та серійних зразків (комплексів, систем) озброєння, військової та спеціальної техніки, матеріалів і комплектуючих виробів;
здійснює оцінювання наданої учасником відбору інформації щодо вартості життєвого циклу товарів оборонного призначення;
проводить оцінювання відповідності та визначає способи гарантування відповідності товарів, робіт і послуг оборонного призначення встановленим вимогам державного замовника;
проводить ідентифікацію та аналіз ризиків щодо товарів, робіт і послуг оборонного призначення та учасників відбору, а також безпосередньо або через закупівельну організацію подає запити на здійснення державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення у визначеному ним порядку;
здійснює контроль якості товарів, робіт і послуг у разі встановлення їх відповідності вимогам законодавства та умовам державних контрактів (договорів) - забезпечує їх приймання;
затверджує технічну документацію на виробництво товарів оборонного призначення, замовником яких він є;
здійснює облік результатів науково-технічної діяльності, отриманих під час здійснення оборонних закупівель за рахунок або із залученням коштів державного бюджету;
здійснює ідентифікацію предметів закупівлі та готує вихідні дані для їх кодифікації;
звітує перед спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики про укладення державних контрактів (договорів), результати їх виконання, використання бюджетних коштів;
здійснює перегляд ціни державного контракту (договору) за обґрунтованими пропозиціями виконавців у разі істотних змін фінансово-економічних та технічних умов виконання такого контракту (договору);
має право уповноважувати та в установленому законодавством порядку надавати відповідні довіреності суб'єкту господарювання, який належить до сфери його управління і якому надане право здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом, укладати державні контракти (договори) за імпортом виключно для забезпечення власних потреб;
веде реєстр конструкторської документації на озброєння, військову та спеціальну техніку, державним замовником яких він є;
здійснює міжнародне співробітництво у сфері оборонних закупівель;
взаємодіє з органами державної влади та громадськими організаціями щодо запобігання проявам корупції у сфері оборонних закупівель;
здійснює контроль витрат виконавця державного контракту (договору) у разі закупівлі у єдиного виконавця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (надалі за текстом - Особливості).
Пунктами 1-8 Особливостей визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Державні замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями не складається та не подається на затвердження Кабінетові Міністрів України. Пропозиції до проекту зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями подаються державними замовниками Мінстратегпрому протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення не складається та не затверджується.
Подання та оприлюднення інформації, передбаченої частинами другою та третьою статті 15 Закону України Про оборонні закупівлі, здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.
Для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг.
Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
Державні замовники здійснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку 1), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель, визначених законами України Про оборонні закупівлі та Про публічні закупівлі.
Державні контракти (договори), крім тих, що укладаються із застосуванням рамкової угоди для потреб оборони, передбаченої цими особливостями, укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022р. №335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022р., № 26, ст. 1419).
Під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону №808-ІХ.
Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.
Під час здійснення закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708.
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.
Тому враховуючи приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та абзацу четвертого пункту 8 Особливостей, процедура закупівлі, проводиться відповідно до статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015р. №922-VIII (далі Закон №922-VIII), яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №922-VIII, закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно зі статтею 3 ЗУ «Про оборонні закупівлі» оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів:
- своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони;
- послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання;
- конкурентність;
- ефективність використання коштів, результативність;
- відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці);
- запобігання корупції, зловживанням та дискримінації;
- цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.
Статтею 12 Закону №922-VIII передбачено, що електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.
Статтею 14 Закону №922-VIII визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:
-оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
-уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;
-подання пропозицій учасниками;
-проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;
-розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;
-визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;
-розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються:
- найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;
- назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);
- інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;
- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;
- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
- умови оплати;
- очікувана вартість предмета закупівлі;
- період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);
- кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);
- перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;
- розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);
- розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
- розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.
В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.
У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.
У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.
Усі звернення за роз'ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.
Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.
У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.
Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.
Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.
Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.
Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.
Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.
Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
- пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
- учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
- учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
- якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов'язаний надати йому відповідь.
З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду (частини дев'ятнадцять, двадцять статті 14 Закону № 922-VIII).
Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статей Закону України «Про публічні закупівлі» та із урахуванням Закону України «Про оборонні закупівлі» та положень Особливостей.
При цьому, надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
В рамках даних спірних правовідносин, відповідно до протоколу відхилення тендерної пропозиції/пропозиції від 04.03.2026, причиною відхилення пропозиції позивача стала відсутність у складі тендерної пропозиції підтверджуючих документів наявності в Учасника транспортного засобу, інформація про який зазначена в підпункті 4 пункту 2 Довідки № 03/26-396 від 03.03.2026.
Так, вимогою про усунення невідповідностей від 02.03.2026, учаснику закупівлі необхідно було надати довідку, складену в довільній формі, яка містить інформацію про наявність в учасника матеріально-технічної бази, що передбачається використовуватися під час поставки товару, який є предметом закупівлі. Така довідка обов'язково повинна містити інформацію про наявність в учасника складського/виробничого приміщення (нежитлового приміщення), а також транспортних засобів (вантажних та/або напіввантажних); - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару власного автотранспорту або машини) або договір оренди*/суборенди* транспортного засобу або машини (у разі використання для виконання робіт орендованого автотранспорту або машини) або договір лізингу транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару, які є предметом закупівлі транспортний засіб або машини, який перебуває у лізингу) або договір про надання послуг*, відповідно до якого залучається транспортний засіб або машина (у разі залучення автотранспорту або машини на підставі договору про надання послуг). Договір повинен бути чинним, не менше аніж строк поставки товарів, визначений цією документацією.
Вказана вимога кореспондується із вимогами до учасника, викладених в пункті 2 Додатку № 4 до Оголошення, зокрема щодо наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.
Так, згідно підпункту 2.1 пункту 2 Додатку, для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям встановленим статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі», учасник повинен подати у складі своєї пропозиції наступні документи:
2.1. Довідку, складену в довільній формі, яка містить інформацію про наявність в учасника матеріально-технічної бази, що передбачається використовувати під час поставки товару, який є предметом закупівлі. Така довідка обов'язково повинна містити інформацію про наявність в учасника складського/виробничого приміщення (нежитлового приміщення), а також транспортних засобів (вантажних та/або напіввантажних).
2.2. На підтвердження наявності транспортних засобів, інформація про які зазначається у довідці згідно підпункту 2.1. учасник повинен надати у складі пропозиції:
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару власного автотранспорту або машини);
або - договір оренди*/суборенди* транспортного засобу або машини (у разі використання для виконання робіт орендованого автотранспорту або машини);
або - договір лізингу транспортного засобу або машини (у разі використання для поставки товару, які є предметом закупівлі транспортний засіб або машини, який перебуває у лізингу); або - договір про надання послуг*, відповідно до якого залучається транспортний засіб або машина (у разі залучення автотранспорту або машини на підставі договору про надання послуг).
* - договір повинен бути чинним, не менше аніж строк поставки товарів, визначений цією документацією.
При цьому, суд зауважує, що в Оголошенні відсутня вимога про конкретну кількість транспортних засобів (вантажних/напіввантажних), необхідних для виконання замовлення. Натомість зазначено «транспортних засобів» (вантажних та/або напіввантажних) - у множині. Тобто, документація передбачає необхідність залучення до поставки товарів щонайменше двох транспортних засобів, які будуть залучені в ході виконання договору, а тому з цього слідує, що інформація щодо щонайменше двох транспортні засобів має бути підтверджена відповідними свідоцтвами/договорами оренди/суборенди/лізингу.
Суд враховує, що відповідно до матеріалів справи, та не заперечується сторонами, позивач у довідці № 03/26-396 від 03.03.2026, поданої у складі тендерної пропозиції, зазначив про наявність у нього у власності сідлового тягача та двох вантажних напівпричепів, та додав щодо них відповідні підтверджуючі документи.
Таким чином, позивачем підтверджено наявність у нього трьох транспортних засобів, що будуть використовуватися під час поставки товарів, що, на думку суду, повністю відповідає вимогам Оголошення, та вимозі про усунення невідповідностей від 02.03.2026 щодо наявності в учасника транспортних засобів.
Отже, суд відхиляє доводи відповідача про те, що пропозиція не відповідає вимогам Оголошення через те що у довідці позивача зазначено чотири транспортні засоби, а документальне підтвердження надано лише щодо трьох з них, оскільки позивачем повністю підтверджено наявність транспортних засобів відповідно до пункту 2 Додатку № 4, а наявність четвертого жодним чином не впливає на можливість виконання Позивачем своїх зобов'язань за даною закупівлею.
Також суд зауважує, що дійсно, включення четвертого рядка із транспортним засобом до довідки № 03/26-396 від 03.03.2026 не є формальною (несуттєвою) опискою, проте ще раз акцентує увагу, що її наявність жодним чином не випливає на підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, оскільки умови оголошення учасником і так вже виконані.
Водночас, суд погоджується із позивачем, що відхилення пропозиції лише через непідтвердження четвертого транспортного засобу відповідними документами, яке і не вимагалося Замовником в Оголошенні, при тому, що іншими документами повністю підтверджено фактичну наявність ресурсів у позивача, є проявом надмірного формалізму із боку Замовника.
Окрім цього, судом було зроблено запит до Єдиного державного реєстру транспортних засобів щодо наявності транспортного засобу за параметрами власника або транспортного засобу, відповідно до якого судом встановлено, що у власності позивача перебуває 28 транспортних засобів, а тому у суду також відсутні підстави вважати, що вимоги Замовника щодо поставки товару виконані не будуть.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними та скасування спірних рішень відповідача, зокрема Протоколу щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України від 04.03.2026 №558 та Протоколу відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-12-014290-a від 04.03.2026.
Відповідно, з метою належного та ефективного захисту порушених прав позивача, суд уважає за необхідне задовольнити і похідну вимогу щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути тендерну пропозицію Приватного акціонерного товариства «Ічнянський молочно - консервний комбінат» у процедурі спрощеної закупівлі UA-2026-02-12-014290-a.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятих рішень.
Відтак, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення з даним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 9984,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 05.03.2026 № 1866, наявною в матеріалах справи.
Відтак, вказана сума підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 243 - 246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов Приватного акціонерного товариства «Ічнянський молочно - консервний комбінат» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Протокол щодо прийняття рішення Уповноваженою особою Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України від 04.03.2026 №558 за процедурою спрощеної закупівлі №UA-2026-02-12-014290-a за кодом ДК 021:2015 - 15510000-6: «Молоко та вершки».
Визнати протиправним та скасувати Протокол відхилення тендерної пропозиції/пропозиції UA-2026-02-12-014290-a від 04.03.2026.
Зобов'язати Головний центр капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України (ЄДРПОУ: 23311317; місцезнаходження: 02099, м. Київ, вул. Ялтинська, буд.11) повторно розглянути тендерну пропозицію Приватного акціонерного товариства «Ічнянський молочно - консервний комбінат» (ЄДРПОУ: 00381152; місцезнаходження: 16700; Чернігівська область, Прилуцький район, м. Ічня, вул. Вишнева, буд. 4) у процедурі спрощеної закупівлі UA-2026-02-12-014290-a за кодом ДК 021:2015 - 15510000-6: «Молоко та вершки».
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Ічнянський молочно - консервний комбінат» (ЄДРПОУ: 00381152; місцезнаходження: 16700; Чернігівська область, Прилуцький район, м. Ічня, вул. Вишнева, буд. 4) судовий збір у розмірі 9984,00 грн (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят чотири гривні) за рахунок бюджетних асигнувань Головного центру капітального будівництва, реконструкції та закупівель Державної прикордонної служби України (ЄДРПОУ: 23311317; місцезнаходження: 02099, м. Київ, вул. Ялтинська, буд.11).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя Шевченко А.В.