Ухвала від 19.02.2026 по справі 496/476/25

Номер провадження: 22-ц/813/1171/26

Справа № 496/476/25

Головуючий у першій інстанції Горяєв І. М.

Доповідач Коновалова В. А.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА

19.02.2026 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого - Коновалової В.А.,

суддів: Карташова О.Ю., Лозко Ю.П.,

з участю секретаря судового засідання Нечитайло А.Ю.,

розглянувши клопотання ОСОБА_1 , від імені якого діє представник ОСОБА_2 , про зупинення провадження у цивільній справі

за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські фінансові операції»,

на рішення Біляївського районного суду Одеської області від 11 липня 2025 року,

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські фінансові операції» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Біляївський районний суд Одеської області рішенням від 11 липня 2025 року позовні вимоги ТОВ «Українські фінансові операції» - задовольнив частково. Стягнув з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Українські фінансові операції» суму заборгованості в розмірі 48160,00 грн, з яких: 11200,00 грн сума заборгованості за основним боргом; 11200,00 грн - сума заборгованості за процентами; 25760,00 грн сума заборгованості за процентами нарахованих за 115 календарних днів; стягнув судовий збір у розмірі 2422,40 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 6000,00 грн.

В апеляційній скарзі ТОВ «Українські фінансові операції» просить рішення Біляївського районного суду Одеської області від 11.07.2025 р. у справі № 496/476/25 в частині стягнення відсотків нарахованими первісним кредитором в сумі 11200 грн скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов ТОВ «Українські фінансові операції» до ОСОБА_1 задовольнити повністю, стягнути суму заборгованості за відсотками нарахованими первісним кредитором 54656,00 грн. В іншій частині рішення Біляївського районного суду Одеської області від 11.07.2025 р. у справі № 496/476/25 залишити без змін, здійснити розподіл судових витрат

Одеський апеляційний суд ухвалою від 10.10.2025 року відкрив провадження за цією апеляційною скаргою, та ухвалою від 12.01.2026 року призначив справу до розгляду.

01 грудня 2025 року до Одеського апеляційного суду через систему «Електронний суд» представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подала клопотання про зупинення провадження у даній справі, в обґрунтування якого зазначила, що відповідно довідки № 1379 від 01.08.2025 року, виданої військовою частиною НОМЕР_1 старший матрос ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за мобілізацією. Також ОСОБА_1 є учасником бойових дій, та приймає безпосередню участь у здійсненні заходів в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується копією довідки № 1963 від 14.11.2025 року, виданої військовою частиною НОМЕР_1 . Зазначає, що ОСОБА_1 виконує бойові завдання у зоні бойових дій у складі Збройних Сил України, які на цей час переведені на воєнний стан, він бажає бути присутнім в судовому засіданні та особисто надати пояснення по даній справі, а тому є підстави для зупинення провадження у справі.

До клопотання про зупинення провадження у справі відповідач долучив копію довідки №1379 від 01.08.2025 року, виданої командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 , з якої вбачається, що старший матрос ОСОБА_1 перебуває на військові службі за мобілізацією, та копію довідки № 1963 від 14.11.25 року, виданої командиром військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_3 , з якої вбачається, що ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції.

ТОВ «Українські фінансові операції» про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, судову повістку-повідомлення отримало 17.01.2026 о 8:44:36 в особистому кабінеті Електронного суду, що підтверджується довідкою.

Представник ОСОБА_1 - Полубок Н.А. про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, судову повістку-повідомлення отримала 20.01.2026 о 0:44:02 в особистому кабінеті Електронного суду, що підтверджується довідкою.

З огляду на положення частини другої статті 372 ЦПК України, згідно з якою неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, та зважаючи на межі розгляду справи в суді апеляційної інстанції, колегія суддів вважає можливим розгляд справи проводити за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, зміст клопотання про зупинення провадження у справі та додані до нього докази, колегія суддів прийшла до висновку, що клопотання слід задовольнити та зупинити провадження в даній справі, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України визначено, що суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно пункту 2 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі неодноразово строк дії воєнного стану продовжувався і не скасований до теперішнього часу.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили безпілотних систем, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 листопада 2025 року у справі № 754/947/22 (провадження № 14-74цс25), відступивши, зокрема, від висновків Верховного Суду щодо застосування положень пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, сформульованих у постановах колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 09 листопада 2022 року у справі № 753/19628/17 (провадження № 61-9218св22), від 29 березня 2023 року у справі № 756/3462/20 (провадження № 61-7918св22), від 13 березня 2025 року у справі № 557/1226/23 (провадження № 61-2354св24), зазначила, що: «з моменту введення в Україні воєнного стану і до моменту його скасування чи припинення Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування в цілому потрібно вважати такими, що «переведені на воєнний стан» для цілей застосування пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України та аналогічних процесуальних норм.

82. Упродовж дії воєнного стану в Україні та проведення загальної мобілізації для застосування судом пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд має отримати докази (військовий квиток, накази командира військової частини тощо), що містять інформацію про перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на військовій службі».

Оскільки правила, визначені пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України, мають для суду визначальний характер, формулювання «суд зобов'язаний» не дозволяє суду діяти на власний розсуд.

У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що ключовим під час вирішення питання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України є саме воля військовослужбовця як сторони чи третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору.

Враховуючи, що з 24 лютого 2022 року в Україні введено правовий режим воєнного стану, внаслідок чого Збройні Сили України як цілісна структура були переведені на організацію і штати воєнного часу, а також беручи до уваги факт проходження відповідачем військової служби в період дії воєнного стану, який є об'єктивною обставиною, що перешкоджає його участі у розгляді справи, і відсутність беззастережної волі військовослужбовця ОСОБА_1 щодо продовження розгляду справи, апеляційний суд уважає, що клопотання про зупинення провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України підлягає задоволенню.

При цьому, колегія суддів зауважує, що зупинення провадження у справі є тимчасовим заходом та у разі наявності доказів на підтвердження припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, учасники справи не позбавлені права ініціювати питання про поновлення провадження у справі шляхом подання до суду відповідних клопотань.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 251, п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 , від імені якого діє представник ОСОБА_2 , про зупинення провадження у справі задовольнити.

Зупинити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські фінансові операції», на рішення Біляївського районного суду Одеської області від 11 липня 2025 року, за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські фінансові операції» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведенні на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Ухвала набирає законної сили з дня її ухвалення, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Головуючий В.А. Коновалова

Судді О.Ю. Карташов

Ю.П. Лозко