Постанова від 05.03.2026 по справі 340/2506/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/2506/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року (суддя Петренко О.С., м. Кропивницький, повний текст рішення складено 30.09.2025 року) в справі №340/2506/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, третя особа: Приватне підприємство «Шевченкове» про визнання протиправною та скасування податкової вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

14.04.2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), третя особа: Приватне підприємство «Шевченкове», в якому просив визнати протиправною та скасувати податкову вимогу №0015624-1306-1128 від 28.11.2024.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтовував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що використання землі в Україні платним, об'єктом плати за землю є земельна ділянка та плата за землю справляється відповідно до договору оренди. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договори оренди землі. Апелянт вказував, що ним по договорам оренди отримано у орендне користування три земельні ділянки, відповідно до п. 8, п. 9, п. 10 договорів, орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки ріллі по області, яка проіндексована станом на 11.01.2011 року, що в грошовому еквіваленті складає 8305 за 1 рік Комишуватській сільській раді. Натомість земельні ділянки передано ним у суборенду. Згідно договорів суборенди, орендна плата за 1 рік суборенди земельної ділянки становить 3 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка діє на час проведення фактичного розрахунку. Земельний податок за орендовану земельну ділянку сплачується суборендарем у встановленому законодавством порядку. ПП «Шевченкове» взяло на себе зобов'язання сплачувати орендну плату за договорами суборенди землі, безпосередньо Орендодавцю - Новоукраїнській районній державній адміністрації, а після зміни розпорядника земель - Рівнянській сільській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області. ПП «Шевченкове свої зобов'язання виконало, перерахувавши щомісячно на рахунок Рівняської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області орендну плату за 2024 рік в повному обсязі, що підтверджується відповідними платіжними інструкціями. Орендна плата за 2024 рік за земельні ділянки: - площею 22,7005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:3040, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області; - площею 14,3005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9005, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області; - площею 4,6019 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9004, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області сплачена ПП «Шевченкове» в повному обсязі та склала 127679,16 грн. за 2024 рік. Сплата орендної плати в подвійному розмірі не передбачена чинним законодавством. Апелянт вказував, що невірно вказує суд першої інстанції, що станом на 27.11.2024 року розмір податкового боргу ОСОБА_1 з орендної плати за землю становить 65554,83 грн. на підставі винесених податкових повідомлень-рішень, якими ОСОБА_1 нараховано податкові зобов'язання з орендної плати за вказані вище земельні ділянки на загальну суму 114550,49 грн., а саме: -№498837-2409-1128-UA35060210000019042 від 14.06.2024 на суму 62484,18 грн. (вручено позивачу - 27.06.2024) -№498836-2409-1128-UA35060210000019042 від 14.06.2024 на суму 39399,59 грн. (вручено позивачу - 27.06.2024) -№498835-2409-1128-UA35060210000019042 від 14.06.2024 на суму 12666,72 грн. (вручено позивачу - 27.06.2024). Відповідно до ст. 59.1. ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах оскарження та її доводів не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, виходив з того, що плата за землю є обов'язковим платежем у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.286.5 ст.286 ПК України визначило позивачу податкові зобов'язання з орендної плати за землю за 2024 рік на загальну суму 114550,49 грн., про що надіслало йому податкові повідомлення-рішення від 14.06.2024. Позивач, отримавши податкові повідомлення рішення 27.06.2024 правом на оскарження їх в адміністративному, чи в судовому порядку не скористався, що свідчить про їх узгодженість. У відповідності до пунктів 59.1,59.5 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається). Суд першої інстанції вказував, що підставою для винесення податкової вимоги є наявність узгодженого грошового зобов'язання (податкового боргу). За наявності узгодженого податкового боргу, відповідачем було правомірно сформовано податкову вимога форми «Ф» №0015624-1306-1128 від 28.11.2024 року.

Матеріалами справи встановлено, що 07.10.2011 року, між Новоукраїнською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 22,7005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:3040, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, строком на 49 років, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.10.2011 року за №3521100004002713, з Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22 грудня 2011 року, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області 22.12.2011 року за №352400004004422 (номер запису про інше речове право: 40393771 від 01.02.2021 року).

07.10.2011 року, між Новоукраїнською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 14,3005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9005, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, строком на 49 років, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.10.2011 року за №352400004002714, з Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22 грудня 2011 року, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області 22.12.2011 року за №352400004004423 (номер запису про інше речове право: 40396041 від 01.02.2021 року).

Також 07.10.2011 року, між Новоукраїнською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,6019 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9004, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, строком на 49 років, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.10.2011 року за №352400004002712, з Угодою про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 22 грудня 2011 року, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області 22.12.2011 року за №352400004004424 (номер запису про інше речове право: 40398582 від 01.02.2021 року.

Встановлено, що 30.12.2012 року між ОСОБА_1 та ПП «Шевченкове» укладено договір суборенди землі площею 22,7005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:3040, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, строком на 49 років, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області 30.12.2012 року за №2647 (номер запису про інше речове право: 40394276 від 01.02.2021 року). Відповідно до умов договору суборенди, ОСОБА_1 передав земельну ділянку зазначену в Договорі 1 в суборенду ПП «Шевченкове», а ПП «Шевченкове» прийняло в користування вищевказану земельну ділянку.

30.12.2012 року між ОСОБА_1 та ПП «Шевченкове» укладено договір суборенди землі площею 14,3005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9005, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, строком на 49 років, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області 30.12.2012 року за №2645 (номер запису про інше речове право: 40396259 від 01.02.2021 року). Відповідно до умов договору суборенди, ОСОБА_1 передав земельну ділянку зазначену в Договорі 2 в суборенду ПП «Шевченкове», а ПП «Шевченкове» прийняло в користування вищевказану земельну ділянку.

Встановлено, що 30.12.2012 року між ОСОБА_1 та ПП «Шевченкове» укладено Договір суборенди землі площею 4,6019 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9004, яка розташована на території Комишуватської сільської ради Новокраїнського району Кіровоградської області, строком на 49 років, який було зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Новоукраїнському районні Кіровоградської області 30.12.2012 року за №2646 (номер запису про інше речове право: 40398908 від 01.02.2021 року). Та відповідно до умов договору суборенди, ОСОБА_1 передав земельну ділянку зазначену в Договорі 3 в суборенду ПП «Шевченкове», а ПП «Шевченкове» прийняло в користування вищевказану земельну ділянку.

Отже, орендна плата вноситься суборендарем щомісячно рівними частинами до 10 числа після закінчення кожного місяця на розрахунковий рахунок орендодавця. ПП «Шевченкове» взяло на себе зобов'язання сплачувати орендну плату за договорами суборенди землі, безпосередньо Орендодавцю - Новоукраїнській районній державній адміністрації, а після зміни розпорядника земель - Рівнянській сільській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області.

На підтвердження сплати ПП «Шевченкове» орендної плати за земельні ділянки, надано платіжні доручення.

Натомість, ГУ ДПС у Кіровоградській області 14.06.2024 року винесло податкові повідомлення-рішення №498837-2409-1128-UA35060210000019042 на суму 62484,18 грн., яким ОСОБА_1 визначено зобов'язання з сплати орендної плати за 2024 рік; №498836-2409-1128-UA35060210000019042 на суму 39399,59 грн., яким ОСОБА_1 визначено зобов'язання з сплати орендної плати за 2024 рік, №498835-2409-1128-UA35060210000019042 на суму 12666,72 грн., яким ОСОБА_1 визначено зобов'язання з сплати орендної плати за 2024 рік. Податкові повідомлення-рішення отримано 27.06.2024 року, що підтверджується відміткою та підписом на корінцях податкових повідомлень-рішень.

У зв'язку з наявністю узгодженого податкового боргу, ГУ ДПС у Кіровоградській області сформовано податкову вимога форми «Ф» №0015624-1306-1128 від 28.11.2024 року, на суму 65554,83 грн. Податкову вимогу отримано ОСОБА_1 10.12.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно пунктів 288.1, 288.2, 288.3, 288.5 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пп. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269, п.п. 288.1 - 288.5 ст. 288 ПК України платниками податку є землекористувачі, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Колегія суддів вказує, що у справі не оскаржується та не ставить під сумнів хто є платником орендної плати за земельні ділянки площею 22,7005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:3040, площею 14,3005 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9005, площею 4,6019 га, кадастровий номер: 3524082400:02:000:9004. Під сумнів не ставиться сплата ПП «Шевченкове» орендної плати за земельні ділянки.

Доводи ОСОБА_1 щодо платника орендної плати, передачі свого зобов'язання по сплаті орденної плати суборендарю стосуються заперечень на податкові повідомлення-рішення.

Згідно п. 102.1, п. 102.4 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Пунктом 58.1 ст. 58 ПК України передбачено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки. Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

ГУ ДПС у Кіровоградській області 14.06.2024 року винесло податкові повідомлення-рішення №498837-2409-1128-UA35060210000019042, №498836-2409-1128-UA35060210000019042, №498835-2409-1128-UA35060210000019042. Такі податкові повідомлення є чинними та не оскарженими, отримали статус узгоджених зобов'язань.

Відповідно до п. 57.1, п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14, п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно п. 59.1, п. 59.3 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Таким чином, у разі наявності у суб'єкта податкового боргу - узгодженого податкового зобов'язання, контролюючим органом формується вимога у порядку ст. 59 ПК України.

У зв'язку з несплатою ОСОБА_1 сум, визначених за податковими повідомленнями-рішеннями від 14.06.2024 року №498837-2409-1128-UA35060210000019042, №498836-2409-1128-UA35060210000019042, №498835-2409-1128-UA35060210000019042, не оскарженню таких податкових повідомлень-рішень, та наявністю узгодженої суми податкового зобов'язання, відповідачем сформовано податкову вимогу.

З огляду на дотримання Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області норм ПК України при винесенні податкової вимоги, така вимога є правомірною.

Згідно ч. 3, ч. 6 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

У разі відмови у задоволенні позовних вимог та вимог апеляційної скарги, судові витрати здійснені позивачем не повертаються.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року в справі №340/2506/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова