06 березня 2026 р. № 400/8589/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаВійськово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_3 ,
провизнання дій протиправними; визнання протиправними та скасування довідки від 29.07.2025 року № 2025-0729-1416-1313-3 і наказу,
Позивач звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
-визнання протиправною та скасування Довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №2025-0729-1416-1313-3 від 29.07.2025.
-визнання незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 , 1992 року народження, РНОКПП НОМЕР_1 , на військову службу під час мобілізації та скасування наказу про призов на військову службу під час мобілізації.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ТЦК та СП не було взято до уваги, що відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 є непридатним до військової служби та знятий з обліку. Медичною документацією підтверджується ряд тяжких захворювань позивача. Він вважає, що не може витримати фізичні навантаження через серйозні хвороби. Наказ щодо мобілізації та зарахування до особового складу військової частини ОСОБА_1 не отримував. Також позивач не отримував виклик до ТЦК та СП під підпис, а отже у нього був відсутній прямий обов'язок з'явитися до ТЦК та СП. В силу ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» обов'язок з'явитися у громадян виникає на підставі отриманих ними документах у формі мобілізаційного розпорядження або повістки. Відповідно до п. 3.8 глави 3 розділу Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд. Відповідно до абз. 2 п. 6.8 глави 6 розділу ІІ Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ- дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями. Тобто, огляду лікарями Позивача мала передувати обов'язкова здача аналізів. Таким чином, ставиться під сумнів порядок отримання зазначених аналізів та результати цих досліджень. Посадовими особами ТЦК із застосуванням примусу та сили було порушено законне право Позивача, а відтак такі дії ТЦК слід вважати протиправними.
Така поведінка відповідача не відповідає означеним у частині другій ст. 2 КАС України критеріям правомірності, яким мають відповідати рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень при їх перевірці судом в процесі розгляду адміністративної справи, а тому вважається протиправною.
Відповідач 1 відзив суду не надав.
Відповідач 2 надав суду відзив, позов не визнає, оскільки згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів ОСОБА_1 1992 року народження, РНОКПП НОМЕР_1 перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 з 28.07.2025. ОСОБА_1 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_6 не доставлявся та ІНФОРМАЦІЯ_7 до Збройних Силу України не призивався. Відповідний наказ про призов ОСОБА_1 до Збройних Силу України ІНФОРМАЦІЯ_7 не видавав. Також повідомляємо, що працівниками Національної поліції України 28.07.2025 ОСОБА_1 було доставлено до Обласного центру мобілізації (колиш. Обласний збірний пункт) де він 29.07.2025 пройшов медичний огляд проведений військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка здійснювала медичний огляд на території Обласного центру мобілізації та видала ОСОБА_1 довідку № 2025-0729-1416-1313-3 від 29.07.2025.Оскільки ОСОБА_1 1992 року народження, РНОКПП НОМЕР_1 перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно наказ про його призов до Збройних Сил України видав ІНФОРМАЦІЯ_8 . Таким чином належним відповідачем у даній справі в частині вимог про скасування наказу про призов є ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Ухвалою від 20.01.2026 було залучено до участі у справі в якості відповідача3 ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Відповідач 3 надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки позивач працівниками поліції був запрошений до ІНФОРМАЦІЯ_10 саме у зв'язку з тим, що під час перевірки документів було встановлено, що останній відповідно до відомостей з інформаційного порталу Національної поліції рахується як особа, яка підлягає доставленню до ТЦК та СП у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення, яке полягало у неявці до ТЦК та СП у дату та час вказані в повістці. Позивач фактично змінив місце проживання, проте в порушення пп. 7 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є невід'ємним додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 на облік у відповідний ІНФОРМАЦІЯ_11 не став, в порушення пп. 8 п. 1 Правил військового обліку про зміну адреси місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_12 не повідомив. Зняття з військового обліку не є за своєю суттю виключенням з військового обліку та позивач увесь час залишався в статусі військовозобов'язаного та відповідно підлягав до направлення на медичний огляд ВЛК, а також призову на військову службу під час мобілізації. Позивач обрав неналежний та неефективний спосіб захисту свого порушеного права, отже останній не призведе до реального відновлення порушених прав позивача, в розумінні положень ст. 2 КАС України.
Відповідно до ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_13 надав суду копію військового квитка, в якому зазначено, що він 02.03.2009 медкомісією при ІНФОРМАЦІЯ_14 визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час на підставі гр. І ст.57 Наказу № 402. 26.10.2020 позивача знято з військового обліку на підставі ст.37 п.5 п.2 Закону України « Про військовий обов'язок та військову службу( в редакції станом на 26.10.2020-. Зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України: з військового обліку призовників: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання.
Відповідач 3 у позові зазначив, що позивач працівниками поліції був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_10 у зв'язку з тим, що під час перевірки документів було встановлено, що останній відповідно до відомостей з інформаційного порталу Національної поліції рахується як особа, яка підлягає доставленню до ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення, яке полягало у неявці до ІНФОРМАЦІЯ_4 у дату та час вказані в повістці.
В ІНФОРМАЦІЯ_15 було встановлено, що ОСОБА_1 фактично проживає в м. Миколаєві, дані про фактичне місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_16 , в якому перебував на обліку не повідомляв, В протоколі своє місце проживання позивач зазначив як АДРЕСА_4 . В позові позивач зазначив адресу: АДРЕСА_5 .
Позивач був направлений на проходження медичного огляду ВЛК.
За наслідком проходження медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 » була видана довідка ВЛК № 2025-0729-1416-1313-3 від 29.07.2025 , в якій лікарями були проставлені відповідні статті Розкладу хвороб, згідно додатку 1 до Положення № 402, а саме 52в, 83в, 39в, 49в графи ІІ Розкладу хвороб, за наслідком яких позивач був визнаний придатним до військової служби.
Оскільки ВЛК позивач був визнаний придатний до військової служби, то 29.07.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_17 прийняв Наказ № 296 про призов на військову службу позивача та відправлення до військової частини НОМЕР_3 .
Позивач не погоджується з встановленим у довідці ВЛК діагнозом та наказом про призов, тому звернувся до суду про визнання довідки ВЛК та наказ про призов протиправними та їх скасування.
Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин .
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №560 від 16.05.2024, яка набрала чинності 18.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» пунктами 70,72,73 передбачено , що медичний огляд резервістів та військовозобов'язаних може проводитися у закладах охорони здоров'я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік.
Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_18 .
Рішення військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_18 про придатність резервіста або військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною військово-лікарською комісією вищого рівня або оскаржено у судовому порядку.
Отже цими нормами передбачений чіткий порядок оскарження висновку ВЛК.
Відповідно до статті 1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» № 2801-XII законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.
Згідно зі статтею 70 Закону № 2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ затверджене наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 за № 1109/15800 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу( в редакції чинній на момент проходження ВЛК).
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим
Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться військово лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
П.2.1. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
2.5. Позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК)
2.5.1. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема
ВЛК ТЦК та СП;
2.5.11. Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені.
2.8. ВЛК ТЦК та СП
2.8.1. ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
2.8.2. ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
2.8.3. ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
2.8.4. На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
2.8.5. У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
Також наказом №402 передбачено порядок проходження медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.
П.3.1. Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Відповідно до норм наказу № 402 позивач повинен був звернутись до ВЛК при обласному ТЦК та СП, який має право перегляду та контролю постанов ВЛК при районному ТЦК.
Наказом № 402 не передбачено право на оскарження висновку ВЛК при районному ТЦК до суду.
Позивач не дотримався вимог постанови КМУ №560 (п.п.70,72,73щодо порядку оскарження) , норм Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову. (постанова ВС від 26 лютого 2025 року по справі № 240/13173/22, по справі № 600/3273/22).
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними та скасування постанови ВЛК , то й у задоволенні похідної вимоги також слід відмовити.
Стосовно доводів позивача, що дії відповідача 3 щодо призову позивача на військову службу та прийняття наказу про мобілізацію є протиправними суд зазначає:
Позивач в 18 років в 2010 році був знятий з обліку, в зв'язку з переїздом в іншу місцевість. Матеріали справи не містять докази, що позивач з 2010 по 2025 перебував на обліку в будь-якому ТЦК та СП за місцем реєстрації.
Відповідно до п.81постанови КМУ № 560 передбачено призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють:
військовозобов'язаних та резервістів - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;
Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.{Пункт 81 в редакції Постанови КМ № 1130 від 01.10.2024, яка набрала чинності 03.10.2024}.
Отже п.81 постанови КМУ №560 передбачено право районних ТЦК здійснювати взяття на облік військовозобов'язаних (18-60), направляти на ВЛК та призивати на військову службу.
Суд зазначає, що ним не надається оцінка стосовно доводів позивача про незаконне затримання, насильницьке захоплення і фактичне викрадення, оскільки ці обставини не є фактичними підстава цього позову та таким діям може бути надана оцінка у кримінальному провадженні.
Тому позов задоволенню не підлягає.
Судові витрати по справі покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко