про повернення заяви
06 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/6553/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2024, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2025, у цій справі позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.1996 № 230/96-ВР (далі - Закон № 230/96-ВР), зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 20.12.2023 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону № 230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.
Окремою ухвалою суду від 11.07.2025 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області, вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2024 у справі № 140/6553/24 щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ з 01.03.2024 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахункової величини - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений законом станом на 01.01.2023, а не згідно із Законом про Державний бюджет України на календарний рік нарахування та виплати пенсії. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2024 у справі № 140/6553/24, в частині здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ з 01.03.2024 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом станом на 1 січня календарного року виплати пенсії.
04.03.2026 до суду, у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надійшла заява позивача (стягувача) ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.08.2024 у цій справі щодо нарахування пенсії відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої станом на 01.01.2025, а не розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на 1 січня відповідного календарного року.
Вказана заява подана без додержання вимог статті 383 КАС України та підлягає поверненню заявнику, з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Пунктом 10 частини другої статті 383 КАС України передбачено, що у такій заяві зазначаються: перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
Відповідно до частини третьої статті 383 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Суд звертає увагу, що у поданій заяві зазначено про те, що до заяви додаються, зокрема: копія паспорта та ідентифікаційного коду заявника; копії документів по виконавчому провадженню № 77318424; протокол призначення пенсії.
Проте, при розкриванні поштового відправлення зазначених документів не виявилося в додатку до заяви, про що було скадено акт про нестачу матеріалів або недоліки у формуванні справи від 04.03.2026.
Отже, заява подана без дотримання вимог частини третьої статті 383 КАС України.
Згідно із абзацом другим частини п'ятої статті 383 КАС України у разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам, а також у разі подання заяви особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, така заява ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.
На відміну від позовних заяв чи апеляційних скарг, для яких КАС України передбачає можливість залишення без руху у разі недотримання вимог щодо форми та змісту (статті 169, 298 КАС України), стаття 383 не містить прямої вказівки на застосування такого механізму до заяв, поданих у її порядку. Частина п'ята статті 383 КАС України є імперативною нормою, яка передбачає безумовні наслідки у вигляді повернення заяви у разі невідповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, без попереднього залишення такої заяви без руху (вказану правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 30.10.2025 у справі № 420/2827/22).
У постановах від 08.11.2024 у справі № 340/222/20, від 24.04.2025 у справі № 340/5977/22 Верховний Суд дійшов висновку, що ураховуючи положення частини п'ятої статті 383 КАС України, судом не може бути прийнято іншого, альтернативного рішення ніж повернення заяви. Виконання обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми, змісту і строку подання заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду покладається на особу, яка має намір її подати, а тому така повинна вчиняти усі необхідні для цього дії.
Відтак, оскільки заяву подано без дотримання вимог частини третьої статті 383 КАС України (а саме: на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач фактично не надіслав доказів, які можуть бути використані судом, зокрема, копії протоколу про призначення пенсії, що унеможливлює розгляд заяви по суті), тому вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. При цьому, позивач не позбавлений процесуального права повторно звернутися до суду із належним чином оформленою заявою відповідно до вимог статті 383 КАС України.
Керуючись статтями 248, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до суду у порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити заявнику разом із заявою, а копію заяви залишити в суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх