Постанова від 05.03.2026 по справі 569/2775/26

Справа № 569/2775/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Бучко Т.М.

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить скасувати постанову № 4/31 про накладення штрафу відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, винесену 30 січня 2026 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 відносно нього; провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно нього закрити; стягнути судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 30 січня 2026 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову № 4/231 про накладення на нього штрафу відповідно до ч.3 ст.210-1 КУпАП, відповідно до якої вказано, що правопорушення полягає в тому, що він не пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії до 05 червня 2025 року, маючи статус «обмежено придатного до військової служби» та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн. Постанова винесена відповідачем протиправно та незаконно, оскільки у нього відсутній статус “обмежено придатний до військової служби», відтак обов'язок щодо проходження медичного огляду військово-лікарською комісією до 05 червня 2025 року на нього не поширюється. Крім того, відповідач допустив грубі порушення його прав як особи, що притягається до адміністративної відповідальності: у протоколі відсутні відомості про докази, на підставі яких відповідачем зроблено висновок про вчинення правопорушення; матеріали справи були надані його представнику лише після винесення оскаржуваної постанови, що не дало можливості реалізувати свої права під час розгляду справи; при складанні протоколу відповідачем не було роз'яснено йому зміст ст.63 Конституції України, а також права та обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП; не враховано обставин справи та не виконано обов'язку щодо закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушененя; протокол про адміністративне правопорушення складений 23 січня 2026 року, тобто після закінчення визначеного ст.38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача Шилан О.С. просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Заперечення проти позову мотивує тим, що позивачу неодноразово направлялись повістки за його адресом з вимогою з'явитись до ТЦК для проходження медичного огляду, оскільки у ІНФОРМАЦІЯ_2 були відсутні будь-які відомості щодо стану придатності позивача, однак позивачем такі вимоги ігнорувались. Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до норм ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» користується, а також не має довідки про проходження військово-лікарської комісії з метою визначення придатності для проходження військової служби під час мобілізації. Позивач порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки під час особливого періоду не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних у встановлені строки, що є його обов'язком. Позивачу за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було сформовано повістку № 4061527, яку надіслано на його адресу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, та за якою позивач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10 год 00 хв 05 липня 2025 року. Однак позивач за вищезазначеною повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибув та про причини неприбуття не повідомив. В зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС було автоматично сформовано звернення до Рівненського управління поліції ГУНП в Рівненській області щодо доставки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП. Станом на момент подання відзиву позивач до ІНФОРМАЦІЯ_3 не прибував, а отже своїми діями продовжує порушувати вимоги чинного законодавства. Позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою усунення порушень правил військового обліку та виконати обов'язок прибуття за викликом по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3 та пройти військово-лікарську комісію. Бездіяльність позивача була виявлена ІНФОРМАЦІЯ_5 саме під час дії особливого періоду. Позивач не здійснив жодних дій для внесення відомостей до ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно проходження військово-лікарської комісії, та внесенням відповідної інформації до його особової картки.

Ухвалою від 06 лютого 2026 року позовну заяву суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що 23 січня 2026 року офіцером мобілізаційного відділення старшим лейтенантом ОСОБА_3 складено протокол № 4/231 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про порушення ним абз.3 ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та норми Закону України "Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", а саме не пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії 05 червня 2025 року, маючи статус "обмежено придатного до військової служби", правопорушення вчинено під час дії особливого періоду, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП.

30 січня 2026 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 полковник ОСОБА_2 виніс постанову № 4/231 про накладення штрафу відповідно до ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн.

За змістом оскаржуваної постанови, громадянин ОСОБА_1 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки, під час особливого періоду у визначені законодавством строки не пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії. 23 січня 2026 року було з?ясовано те, що ОСОБА_1 порушив абзац 3 ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та норми Закону України Про внесення змін до пункту 2 розділу 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", а саме, не пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії до 05 червня 2025 року. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення № 4/231 ОСОБА_1 через свого представника подав клопотання про закриття провадження у справі, посилаючись на те, що у нього в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних та резервістів відсутній статус «обмежено придатний». ОСОБА_1 був зобов?язаний пройти медичний огляд ВЛК до 05 червня 2025 року, однак ОСОБА_1 огляд військово-лікарської комісії у встановлені строки не пройшов, про поважні причини не проходження такого огляду не повідомив. Бездіяльність ОСОБА_1 була виявлена ІНФОРМАЦІЯ_5 саме під час дії особливого періоду, під час явки ОСОБА_1 23 січня 2026 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Частина перша статті 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. За вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період відповідальність встановлена ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, в Україні введено воєнний стан з 05.00 год 24 лютого 2022 року, який триває донині.

Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 2105-ІХ від 03 березня 2022 року, оголошено загальну мобілізацію.

За вимогами ст.283 КУпАП, у постанові по справі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.

При цьому, опис обставин, установлених під час розгляду справи, повинен точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.

В оскаржуваній постанові зазначено про порушення позивачем абз.3 ч.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та норм Закону України Про внесення змін до пункту 2 розділу 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист".

Відповідно до абз.3 ч.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

За приписами ч.1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані, серед іншого, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно з ч.5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок).

Відповідно до п.21 Порядку, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно з п.28 Порядку, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

Пунктом 30 Порядку передбачено, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

Згідно з п.30-1 Порядку, кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням. Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

В матеріалах справи № 4/231 про адміністративне правопорушення, копії якої долучені відповідачем до відзиву на позовну заяву, наявна роздрукована повістка № 4061527, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Разом з тим, паперова форма повістки № 4061527 не містить QR-коду, реєстраційного номера поштового відправлення та інформації про накладення кваліфікованого електронного підпису керівника ІНФОРМАЦІЯ_6 . Докази направлення позивачу повістки єдиним національним оператором поштового зв'язку України "Укрпошта" у справі відсутні.

Оскільки відповідач не надав суду доказів належного виклику позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичного огляду, твердження відповідача про порушення позивачем абз.3 ч.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" безпідставні.

Щодо порушення позивачем норм Закону України Про внесення змін до пункту 2 розділу 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" суд зазначає таке.

Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" викладено в такій редакції: "2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

Вказаною нормою встановлений обов'язок самостійно звернутися до ТЦК та СП з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію та пройти повторний медичний огляд до 5 червня 2025 року для громадян України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим законом.

У матеріалах справи № 4/231 про адміністративне правопорушення відсутні постанови/довідки військово-лікарської комісії, які б підтверджували наявність у позивача статусу обмежено придатного до військової служби.

У військово-обліковому документів Резерв+ позивача у розділі “Постанова ВЛК» відсутня інформація та стоїть знак “-». В обліковій картці ОСОБА_1 , яку відповідач долучив до відзиву, у розділі “Ступінь придатності" інформація відсутня, у розділі »Відомості про медичний огляд" інформація відсутня.

З огляду на те, що до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" позивач не був визнаний обмежено придатними до військової служби, на нього не поширювалися норми пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", що свідчить про відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Оскільки відповідач не довів належними та допустимими доказами вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, наявні підстави для скасування постанови № 4/231 від 30 січня 2026 року та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, відтак, позов належить задовольнити.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позову, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору в розмірі 665,60 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.2, 9, 90, 139, 244-246, 255, 286, 294, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови задовольнити.

Скасувати постанову № 4/231 про накладення штрафу відповідно до ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 30 січня 2026 року щодо ОСОБА_1 , а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп у відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Суддя