Справа № 732/77/26
Провадження № 3/732/153/26
05.03.2026 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., у присутності секретаря Бондаренко Т. А., за участю прокурора - Червонюк Ю. М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Городня справи, що надійшли з управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, майстра лісу Ріпкинського лісництва Філії «Городнянське лісове господарство» ДП «Ліси України», адреса: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
22 січня 2026 року до суду надійшли три справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
З урахуванням установлених даних справи об'єднані в одне провадження для спільного розгляду.
У справі встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді майстра лісу Ріпкинського лісництва Філії «Городнянське лісове господарство» ДП «Ліси України», будучи згідно з підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 05.04.2024 року, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 березня 2024 року.
Дата виявлення правопорушення 06.01.2026.
Крім цього, ОСОБА_1 , перебуваючи до 04.04.2024 на посаді майстра лісу Ріпкинського лісництва Філії «Городнянське лісове господарство» ДП «Ліси України», будучи згідно з підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію при звільненні (за період, неохоплений раніше поданими деклараціями), за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 24.11.2025, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 04 травня 2024 року.
Також ОСОБА_1 , перебуваючи до 04.04.2024 на посаді майстра лісу Ріпкинського лісництва Філії «Городнянське лісове господарство» ДП «Ліси України», будучи згідно з підпунктом «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік (після звільнення) за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 24.11.2025, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 31 березня 2025 року.
Дата виявлення правопорушення 06 січня 2026 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень визнав повністю, з трьома протоколами про адміністративні правопорушення, складеними стосовно нього, погодився. Підтвердив, що дійсно подав декларації за 2023 рік, за 2024 рік та декларацію після звільнення невчасно, не заперечував, що відповідно до своєї посади, яку він займав до 04.04.2024, був суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією.
Прокурор в судовому засіданні підтримала протоколи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , вказавши, що фактичні обставини справи були доведені в судовому засіданні поясненнями останньої та дослідженими матеріалами справи. ОСОБА_1 у період, за який зобов'язаний був подати декларації, був суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією. Враховуючи статтю 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, незнання законів не звільняє від відповідальності. Вина ОСОБА_1 у вчиненні трьох правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП повністю доведена у судовому засіданні. Враховуючи наведене, просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та, враховуючи положення ст. 36 КУпАП, його особу, той факт, що правопорушення ОСОБА_1 вчинив вперше, просить призначити адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді мінімального штрафу розміром 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом статей 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, висновок прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Відповідно до пп «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Рахункової палати, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення.
Частиною 1 статті 45 Закону України передбачено, що особи, зазначені у п. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частина 1 стаття 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 до 04.04.2024 обіймав посаду майстра лісу Ріпкинського лісництва Філії «Городнянське лісове господарство» ДП «Ліси України», що підтверджується наказом Філії «Городнянське лісове господарство» від 01.12.2022 №1-0, від 03.04.2024 №40-о/тр.
Опрацюванням відкритих джерел інформації, які містяться в загальному доступі в мережі Інтернет, зокрема на сайті: https:\\publik.nazk.gov.ua, а саме Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що майстер лісу Ріпкинського лісництва Філії «Городнянське лісове господарство» ДП «Ліси України» ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік лише 05.04.2024 о 10:27; декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2024 по 04.04.2024 подав 24.11.2025 о 17:36, та щорічну декларацію за 2024 рік (після звільнення) подав лише 24.11.2025 о 17:56.
Отже, датою фактичного подання ОСОБА_1 декларації за 2023 рік є 05 квітня 2024 року, датою фактичного подання ОСОБА_1 декларації при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є 24 листопада 2025 року та датою фактичного подання ОСОБА_1 декларації за 2024 рік є 24 листопада 2025 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою на яку відповідно пп «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону, в порушення ч. 1-2 ст. 45 Закону України не своєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2024-04.04.2024, а також щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2024 рік, оскільки граничний термін подачі таких декларацій був до 31.03.2024 включно, до 04.05.2024 та 31.03.2025 включно, а декларації ним фактично подані 05.04.2024 та 24.11.2025.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При призначенні адміністративного стягнення суд ураховує характер вчиненого правопорушення, наслідки, що настали, та особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень частини 2 статті 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи зазначене на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке є необхідним і достатнім для запобігання вчинення ним нових правопорушень у подальшому.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного та керуючись ст. 36, ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, ст. 284 КУпАП, ст. 45, 2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, притягнути його до адміністративної відповідальності та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, добровільно, протягом 15 днів з дня вручення йому копії постанови про накладання штрафу: отримувач коштів: ГУК у Чернігівській обл./тг м. Городня/21081100, код отримувача (Код за ЄДРПОУ) 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), UA898999980313010106000025693, код класифікації доходів бюджету - 21081100, призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Згідно зі ст. 308 КУпАП в разі несплати особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 грн 60 коп на користь держави /отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (Код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UA528999980313070149000025001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А. О. Бойко