05 березня 2026 року Чернігів Справа № 620/111/26
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 Головного військово-медичного клінічного центру про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) одноразової грошової винагороди у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України №153 від 11 лютого 2025 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) одноразову грошову винагороду у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України №153 від 11 лютого 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно п.4 Постанови КМУ №153 від 11.02.2025 «Про реалізацію експериментального проєкту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» (в редакції від 07.08.2025).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якій вказав, що за наявною в Головному центрі інформацією, позивач не брав безпосередньої участі у бойових діях, він не відноситься до кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах. Вказує, що участь у таких заходах з медичного забезпечення без залучення до безпосередньої участі у бойових діях є достатньою для отримання статусу учасника бойових дій відповідно до положень пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, проте є недостатньою для виникнення права на отримання одноразової грошової винагороди, визначеної пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України №153 від 11.02.2025ку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 28.03.2023 уклав контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу.
Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) від 28.03.2023 № 118-ос позивач був прийнятий на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу та зарахований до списків особового складу Головного центру на всі види забезпечення, призначений на посаду медичної сестри приймально-сортувального відділення мобільного польового госпіталю.
Згідно довідки від 14.05.2024 № 370 позивач у період з 13.06.2023 по 06.09.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населених пунктах: … Харківської області, … Донецької області.
Також згідно наказів від 22.01.2024 № 35-АГ та від 29.04.2024 № 171-АГ позивач з 23.01.2024 по 30.04.2024 був відряджений до місця розгортання Зведеного медичного загону Державної прикордонної служби України в район відповідальності угрупування сил і засобів Медичних сил « ІНФОРМАЦІЯ_2 » угрупування Медичних Сил Збройних Сил України, що діє в межах операційної зони відповідальності оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » для виконання бойових (спеціальних) завдань, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Згідно витягу із журналу бойових дій у період:
- з 13.06.2023 по 13.08.2023 відповідно до поставлених завдань молодший сержант ОСОБА_1 здійснював заходи з діагностичного забезпечення лікувального процесу та медичного сортування, проведення заходів надання невідкладної медичної допомоги та оперативного лікування військовослужбовців, що входять до складу діючих угрупувань військ(сил) Сил оборони держави та отримали поранення та травми в ході бойових дій, на вищі рівні надання медичної допомоги;
- 13.08.2023 по 06.09.2023 виконував завдання з діагностичного забезпечення лікувального процесу та медичного сортування, проведення заходів надання невідкладної медичної допомоги та оперативного лікування військовослужбовців, що входять до складу діючих угрупувань військ(сил) Сил оборони держави та отримали поранення та травми в ході бойових дій, на вищі рівні надання медичної допомоги на базі КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Дружківської міської ради у н.п. Дружківка Донецької області;
- з 23.01.2024 по 28.02.2024 позивач здійснював заходи з діагностичного забезпечення лікувального процесу та медичного сортування, проведення заходів надання невідкладної медичної допомоги та оперативного лікування військовослужбовців, що входять до складу діючих угрупувань військ(сил) Сил оборони держави та отримали поранення та травми в ході бойових дій, на вищі рівні надання медичної допомоги;
- з 28.02.2024 по 30.04.2024 позивач перебував в ПХГ від ЗМЗ ДПСУ «КРАМАТОРСЬК - 2».
28.11.2025 (вх.№ С-170 від 03.12.2025) позивач звернувся до військової частини НОМЕР_1 з заявою, в якій просив нарахувати та виплати одноразову грошову винагороду в розмірі, визначеному відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 153 від 11.02.2025 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану».
Відповідачем листом № 10/С-170/54 від 07.12.2025 було повідомлено, що у Головного центру відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби в бойових умовах, визначеної пунктом 4 Постанови №153, так як за період проходження військової служби у Головному центрі позивач не брав безпосередньої участі у бойових діях, а відповідно до змісту абзацу другого пункту 4 Постанови №153 ця одноразова грошова винагорода виплачується відповідним військовослужбовцям які «…проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій…».
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 в ненарахуванні та невиплаті одноразової грошової винагороди за тривалість проходження служби відповідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 153, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 15.07.2025, № 793/2025 від 20.10.2025, № 40/2026 від 12.01.2026 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон 2232-ХІІ).
Частиною 3 статті 1 Закону 2232-ХІІ визначено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною 9 статті 1 Закону 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону 2232-ХІІ Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направлення) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.02.2025 № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153 в редакції, чинній на час її прийняття) та затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану».
Згідно з пунктом 3 Постанови №153 установлено, що учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.
Відповідно до пункту 4 Постанови № 153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень;
військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від 1 млн. гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених);
військовослужбовцям, зазначеним в абзаці другому цього пункту, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою у зв'язку із наявністю у них захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або їх перебуванням та звільненням з полону (крім тих, які добровільно здалися в полон) винагорода виплачується в повному обсязі;
військовослужбовцям, зазначеним в абзацах другому та третьому цього пункту у разі, коли вони два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився, винагорода не виплачується.
В подальшому, Міністром оборони України видано Доручення №999/уд від 20.02.2025 (далі - Доручення №999/уд), відповідно до якого передбачено, що право на Винагороду мають виключно особи рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які до набрання чинності Постановою (до 13.02.2025) у віці до 25 років (яким не виповнилося 25 років) були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (далі військовослужбовці) строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на 13.02.2025.
Підтвердження участі військовослужбовців у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій здійснюється на підставі щонайменше одного документа з кожної з наступних груп: а) бойовий наказ (бойове розпорядження); б) журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно- вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення; в) рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових в районах ведення воєнних (бойових) дій.
Військовослужбовцям, які брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком менше шести місяців станом на 13.02.2025, Винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від одного мільйону гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій (сумарно обчислених).
Крім того, Дорученням №999/уд командирів військових частин (установ) зобов'язано:
а) провести аналіз наявності зазначених вище військовослужбовців у підпорядкованих військових частинах;
б) провести серед цих військовослужбовців роз'яснювальну роботу щодо умов та особливостей виплати Винагороди;
в) організувати роботу, в тому числі шляхом здійснення відповідних запитів до інших військових частин (установ), в яких проходили службу військовослужбовці, щодо:
- створення (отримання) інформації про сумарну кількість днів безпосередньої участі вказаних військовослужбовців у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій для виплати Винагороди або Допомоги у відповідності до Постанови та цього доручення; документального підтвердження відсутності (наявності) у вказаних військовослужбовців випадків притягнення відповідальності;
- з'ясування (отримання) інформації щодо наявності у військовослужбовця захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, перебування військовослужбовця у полоні (крім тих, які добровільно здалися в полон);
- в триденний термін здійснити оформлення (надання) довідок за формою, що додається, в тому числі за запитами з інших військових частин, про безпосередню участь вказаних військовослужбовців у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, відсутність (наявність) випадків притягнення до відповідальності та інших особливих обставин;
г) за результатами проведеної роботи здійснити розрахунки потреби в коштах для виплати винагороди та до 03.03.2025 подати узагальнену інформацію (заявки) за підпорядкованістю до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України;
д) виплату Винагороди проводити у відповідності до вимог пункту 4 Постанови згідно наказів командирів військових частин (установ), виданих на підставі:
- витягів з послужних списків, копій обліковопослужних карток, довідок про проходження військової служби (трудову діяльність) (додаток 10 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10.04.2009 № 170);
- копії послужної картки; довідок, оформлених за формою, що додається, зокрема з місць попередньої служби, про безпосередню участь вказаних військовослужбовців у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, відсутність (наявність) випадків притягнення до відповідальності та інших особливих обставин.
Підготовку проєктів наказів для здійснення виплат, передбачених Постановою, покласти на відповідні служби персоналу (підрозділи, що відповідають за облік особового складу).
Цим же дорученням, зобов'язано командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України проводити заходи внутрішнього контролю шляхом здійснення попередніх перевірок законності нарахування Винагороди та Допомоги.
Додатком № 1 до вказаного доручення передбачена довідка про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, відсутність (наявність) випадків притягнення до відповідальності та інших особливих обставин.
Аналіз положень пункту 4 Постанови №153 № 153 дає підстави суду дійти висновку, що для застосування абзацу 4 пункту 4 Постановою №153 необхідне документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, зазначених в абзаці другому пункту 4 Постанови №153, саме у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій менше шести місяців.
При цьому, така безпосередня участь має підтверджуватися належними та допустимими доказами, зокрема, але не виключно, Довідкою про безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, відсутність (наявність) випадків притягнення до відповідальності та інших особливих обставин, яка є додатком до Дорученням №999/уд.
Водночас, у даному випадку, у позивача відсутня передбачена пунктом 4 Постанови № 153 умова щодо безпосередньої участі у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців, оскільки згідно з наданого суду витягу з журналу бойових дій - з 13.06.2023 по 13.08.2023 позивач здійснював заходи з діагностичного забезпечення лікувального процесу та медичного сортування, проведення заходів надання невідкладної медичної допомоги та оперативного лікування військовослужбовців, 13.08.2023 по 06.09.2023 виконував завдання з діагностичного забезпечення лікувального процесу та медичного сортування, проведення заходів надання невідкладної медичної допомоги та оперативного лікування військовослужбовців на базі КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Дружківської міської ради у н.п. Дружківка Донецької області, з 23.01.2024 по 28.02.2024 позивач здійснював заходи з діагностичного забезпечення лікувального процесу та медичного сортування, проведення заходів надання невідкладної медичної допомоги та оперативного лікування військовослужбовців, з 28.02.2024 по 30.04.2024 позивач перебував в ПХГ від ЗМЗ ДПСУ «КРАМАТОРСЬК - 2».
Вказані записи журналу бойових дій не підтверджують того, що позивач брав безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій у вказані періоди.
Щодо довідки від 14.05.2024 № 370, згідно якої позивач у період з 13.06.2023 по 06.09.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населених пунктах: … Харківської області, … Донецької області, то суд зазначає, що формулювання «участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави» не є тотожним установленню факту безпосередньої участі у бойових діях у розумінні пункту 4 Постанови № 153, оскільки участь у заходах може охоплювати й заходи забезпечення, які не прирівнюються до безпосередньої участі у бойових діях.
Таким чином позивачем до суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що він брав безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців.
Відтак, з урахуванням зазначеного, у суду відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) одноразової грошової винагороди у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України №153 від 11 лютого 2025 року; зобов'язання військову частину НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) одноразову грошову винагороду у розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України №153 від 11 лютого 2025 року.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Ягідна, 58, м. Київ, 03083, код ЄДРПОУ 14321618) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05.03.2026.
Суддя Наталія БАРГАМІНА