Рішення від 05.03.2026 по справі 440/14487/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/14487/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Георгієвої К.Н.,

представника позивача - Бахмата О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (надалі також відповідач), у якій просить:

1) визнати протиправною та скасувати відмову Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформлену повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорта від 20.08.2025 року № 28.01-11/1527/33 р/н в ЄДЕССБ №ВР01:3186-2609-9141-1381, у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта за його заявою від 18.08.2025 №28-01/82436;

2) зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки площею 0,0535 га, за кадастровим номером: 5310436500:09:004:0631, цільове призначення - 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що належна позивачу на праві приватної власності земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови і призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та на вказаній земельній ділянці знаходиться належний позивачу на праві власності житловий будинок. Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 01.02.2021 №НВ-5317594012021, а також витягу з Державного земельного кадастру від 20.10.2025 №НВ-9982447782025, до Державного земельного кадастру не внесено будь - яких відомостей про обмеження у користуванні земельною ділянкою. Враховуючи, що належна позивачу на праві власності земельна ділянка має цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд і наміри позивача по забудові належної йому земельної ділянки відповідають її цільовому призначенню, ОСОБА_1 вважає, що відмова у наданні йому будівельного паспорта є протиправною.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року (суддя Канигіна Т.С.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/14487/25. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2025 року №603 у зв'язку із призначенням судді Канигіної Т.С. на посаду судді Сьомого апеляційного адміністративного суду на підставі Указу Президента України від 13.12.2025 №954/2025, з урахуванням наказу голови Полтавського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 № 69/10 про відрахування її зі штату суду, відповідно до розпорядження керівника апарату № 14/19 від 19.12.2025 "Про здійснення повторного автоматизованого розподілу між суддями судових справ та матеріалів, які перебували в провадженні судді Канигіної Т.С." відповідно до підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №440/14487/25, за результатами якого головуючим суддею з розгляду цієї справи визначено суддю Сич С.С., що підтверджується протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 грудня 2025 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року адміністративну справу №440/14487/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії прийнято до провадження судді Сич С.С. Вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання.

10 лютого 2026 року до суду надійшов відзив Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на позовну заяву /а.с. 62-70/, в якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що 20.08.2025 Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, опрацювавши заяву ОСОБА_1 , у якій позивач просив видати будівельних паспорт забудови земельної ділянки, сформовано повідомлення №28.01- 11/1527/33, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні будівельного паспорту (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ ВР01:3186-2609-9141-1381). Підставою відмови у видачі будівельного паспорту Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проєктів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, відповідно до плану зонування території м. Кременчука Полтавської області зі змінами, затвердженими рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.09.2017, вищезазначена земельна ділянка відноситься до зони розміщення перспективної багатоквартирної житлової забудови 5-9 поверхів, де нове будівництво житлового будинку садибного типу не передбачене переважними та супутніми видами використання. Пояснює, що відповідно до викопіювання з Генерального плану м. Кременчука по провулку В'ячеслава Чорновола, 3 та викопіювання з Плану зонування територій (зонінгу) м. Кременчука, провулку В'ячеслава Чорновола, земельна ділянка знаходиться в зоні територій багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови, ПЖ-4, де не передбачено нове будівництво житлового будинку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2026 року встановлено наступний порядок з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються, під час розгляду справи по суті: дослідження письмових доказів. Закрито підготовче провадження та призначено справу №440/14487/25 до судового розгляду по суті на 12:00 25 лютого 2026 року.

18 лютого 2026 через систему "Електронний суд" до суду надійшло клопотання представника позивача Бахмата Олександра Ігоровича про участь у судовому засіданні у справі №440/14487/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. /а.с. 124-125/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2026 року клопотання представника позивача Бахмата Олександра Ігоровича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів - задоволено. Судове засідання, призначене на 12:00 25 лютого 2026 року, вирішено провести за участю представника позивача Бахмата Олександра Ігоровича в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Представник позивача у судовому засіданні 25 лютого 2026 року підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 25 лютого 2026 року повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини повторної неявки у судове засідання не повідомив.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні 25 лютого 2026 року суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення, оголосивши дату та час його проголошення: 10:00 05 березня 2026 року.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

10.10.2024 в Державному реєстрі речових прав зареєстровано за ОСОБА_1 право приватної власності на житловий будинок з господарськими будівлями, об'єкт житлової нерухомості: Так, загальною площею (кв.м.) 12.2, житловою площею (кв.м.) 12,2; опис: житловий будинок літ. Б, огорожа №1, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав №398755562, сформованим 10.10.2024 /а.с. 49/.

10.10.2024 в Державному реєстрі речових прав зареєстровано за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну ділянку, кадастровий номер: 5310436500:09:004:0631, площею 0,0535 га, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав №398754705, сформованим 10.10.2024 /зворот а.с. 48/.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9950253672024, сформованого 08.10.2024, земельна ділянка з кадастровим номером: 5310436500:09:004:0631 з місцем розташування: АДРЕСА_2 , належить до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), цільове призначення: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) /а.с. 20-28/.

ОСОБА_1 звернувся до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою на видачу будівельного паспорта від 18.08.2025 (вхідний номер 28-01/82436), у якій просив видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки загальною площею 0,0535 га, кадастровий номер земельної ділянки: 5310436500:09:004:0631, місцезнаходження земельної ділянки: АДРЕСА_1 /зворот а.с. 49/.

20.08.2025 Управлінням містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області через Єдину державну електронну систему у сфері будівництва направлено ОСОБА_1 повідомлення про відмову в наданні будівельного паспорта №28.01-11/1527/33, яким відмовлено в наданні будівельного паспорта забудови земельної ділянки відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 /а.с. 86/.

В обґрунтування вказаного повідомлення №28.01-11/1527/33 від 20.08.2025 зазначено, що підставою для відмови є невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проєктів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Обґрунтування підстави для другого пункту: відповідно до плану зонування території м. Кременчука Полтавської області зі змінами, затвердженими рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.09.2017, вищезазначена земельна ділянка відноситься до зони розміщення перспективної багатоквартирної житлової забудови 5-9 поверхів, де нове будівництво житлового будинку садибного типу не передбачене переважними та супутніми видами використання.

Позивач не погодився з відмовою Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформленою повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорта від 20 серпня 2025 року № 28.01-11/1527/33 (реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ ВР01:3186-2609-9141-1381) у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта за заявою від 18 серпня 2025 року №28-01/82436, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку оскаржуваній відмові Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформленій повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорта від 20 серпня 2025 року № 28.01-11/1527/33 (реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ ВР01:3186-2609-9141-1381) у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта за заявою від 18 серпня 2025 року №28-01/82436, суд дійшов таких висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі по тексту - Закон №3038-УІ).

Статтею 25 Закону №3038-УІ передбачено, що режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється містобудівною документацією на місцевому рівні.

Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язковий для врахування під час розроблення землевпорядної документації.

Узгодження питань щодо забудови визначених для містобудівних потреб територій суміжних територіальних громад здійснюється на підставі відповідних угод, відображається у схемах планування зазначених територій та генеральних планах населених пунктів.

Встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Згідно із частиною 4 статті 26 Закону №3038-УІ право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до приписів статті 27 Закону №3038-УІ забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Пунктом 1.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 25.02.2013 № 66) (далі по тексту - Порядок №103), цей Порядок розроблений відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і призначений для використання уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

Згідно з пунктом 1.2 Порядку №103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

За приписами пункту 2.1 Порядку №103 будівельний паспорт видається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви на видачу будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, до якої додаються:

копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, або заповіту, у разі якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, у разі якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту);

згода співвласника (співвласників) об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту) (за умови перебування у спільній власності);

схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку;

проектна документація (за наявності);

згода співвласника (співвласників) земельної ділянки на забудову (у разі розміщення нових об'єктів) (за умови перебування у спільній власності);

інформація про наявність у межах земельної ділянки режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини та обмеження у використанні земельної ділянки у разі здійснення нового будівництва об'єкта (за наявності).

Копії документів, що подаються для отримання будівельного паспорта, засвідчуються замовником (його представником).

Документи подаються уповноваженому органу з питань містобудування та архітектури з урахуванням вимог статті 26-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 2021 року № 681:

1) в електронній формі через електронний кабінет Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - електронний кабінет) або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронним кабінетом, користувачем якої є замовник та відповідний уповноважений орган з питань містобудування та архітектури;

2) у паперовій формі особисто замовником (у тому числі через центри надання адміністративних послуг) або поштовим відправленням з описом вкладення.

Пунктом 2.4 Порядку №103 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:

неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;

невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам;

подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.

Згідно з пунктом 2.5 Порядку №103 документи для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертаються замовнику у спосіб, відповідно до якого подавалися такі документи за рішенням уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури шляхом направлення повідомлення про відмову в наданні будівельного паспорта з відповідним обґрунтуванням усіх підстав повернення у строк, який не перевищує строк його надання, з попереднім внесенням відповідного рішення до Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - Реєстр будівельної діяльності).

Як встановлено судом, підставою для відмови Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформленої повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорта від 20 серпня 2025 року № 28.01-11/1527/33 (реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ ВР01:3186-2609-9141-1381) у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта за заявою від 18 серпня 2025 року №28-01/82436, зазначено невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проєктів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, зокрема, відповідно до плану зонування території м. Кременчука Полтавської області зі змінами, затвердженими рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.09.2017, вищезазначена земельна ділянка відноситься до зони розміщення перспективної багатоквартирної житлової забудови 5-9 поверхів, де нове будівництво житлового будинку садибного типу не передбачене переважними та супутніми видами використання.

За визначенням статті 1 Закону №3038-УІ генеральний план населеного пункту - одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) - документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон.

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 30.09.2014 затверджено план зонування території (зонінг) міста Кременчука /а.с. 40/.

Рішенням ХХV сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання від 07.09.2017 затверджено внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Кременчука /а.с. 106/.

Згідно плану зонування території (зонінгу) міста Кременчука земельна ділянка з кадастровим номером розміщена на території багатоквартирної багатоповерхової житлової забудови в зоні ПЖ-4 - зона розміщення перспективної багатоквартирної житлової забудови (5-9 поверхів).

Переважні види використання у зоні розміщення багатоквартирної житлової забудови 5-9 поверхів -Ж-4:

1.житлові будинки 5 - 9 поверхів, окремо розташовані або зблоковані;

2. житлові будинки 10 і вище поверхів (відповідно до розробленої містобудівної документації або містобудівного розрахунку в якості архітектурних акцентів);

3. заклади соціально-культурного, та торгівельно-побутового обслуговування;

4. загальноосвітні та спеціалізовані учбові заклади всіх типів;

5. окремо розміщені, вбудовано-прибудовані дитячі заклади (дошкільні, шкільні та позашкільні спортивні) в т. ч. зблоковані з початковими школами;

6. сквери, бульвари озеленені території;

7. приміщення (зали зустрічей та зборів) багатоцільового та спеціалізованого призначення;

8. бібліотеки;

9. виставкові зали;

10. спортивні майданчики, тренажерні зали;

11. аптеки;

12. амбулаторії, консультативні медичні заклади;

13. поштові відділення, телефонні та телеграфні станції;

14. заклади громадського харчування: ресторани, кафе, їдальні в окремо розміщених будівлях;

15. магазини товарів повсякденного попиту в окремо розташованих будівлях.

Супутні види використання у зоні розміщення багатоквартирної житлової забудови 5-9 поверхів -Ж-4:

1. магазини першого рівня обслуговування на перших поверхах багатоквартирних будинків або прибудовані;

2. заклади побутового обслуговування на перших поверхах або прибудовані;

3. майданчики для тимчасового зберігання автомобілів;

4. будинки та споруди інженерно-технічної інфраструктури, що призначені для обслуговування даної зони;

5. тимчасове розміщення окремо розташованих та зблокованих металевих гаражів для осіб, які мають спеціальні пільги;

6. майданчики господарські, ігрові майданчики і спортивні майданчики;

7. дозволяється збереження існуючих секційних і блокованих (1-4 поверхових будинків в районах реконструкції);

8. тимчасові кіоски та павільйони різних типів роздрібної торгівлі та обслуговування;

9. майданчики для вигулу собак.

Разом з тим, частиною 4 статті 373 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV встановлено, що власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №3038-VІ зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення обмежень у використанні земель, а також припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій, а також не тягне за собою обов'язковості зміни виду цільового призначення земельної ділянки незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, встановлення яких є можливим у межах такої зони.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Забудова земельної ділянки, на яку встановлено право земельного сервітуту для розгортання та експлуатації електронних комунікаційних мереж та/або їх інфраструктури (в частині будівництва зазначених об'єктів), здійснюється без зміни цільового призначення земельної ділянки.

Положеннями статті 375 Цивільного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Цивільного кодексу України, відповідно до яких забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства, а власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення, мають вищу юридичну, ніж рішення ХХV сесії Кременчуцької міської ради Полтавської області VІІ скликання від 07.09.2017, яким затверджено внесення змін до плану зонування території (зонінгу) міста Кременчука /а.с. 106/.

Відповідно до частини 3 статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Таким чином, вирішуючи цей спір, належить застосовувати положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Цивільного кодексу України, як актів вищої юридичної сили.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 21.02.2022 у справі № 826/1732/18, які підлягають обов'язковому врахуванню судом першої інстанції в силу частини 5 статті 242 КАС України.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9950253672024, сформованого 08.10.2024, земельна ділянка з кадастровим номером: 5310436500:09:004:0631 з місцем розташування: АДРЕСА_2 , має цільове призначення: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) /а.с. 20-28/.

Статтею 38 Земельного кодексу України встановлено, що до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до приписів Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок, що є додатком 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, код виду цільового призначення розділ 02 Земельні ділянки житлової забудови (земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше); земельні ділянки, які використовуються для розміщення гаражного будівництва) підрозділ 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Отже, в силу частини 4 статті 373 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV позивач, як власник земельної ділянки, має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення, а згідно частини 2 статті 24 Закону №3038-VІ зміна функціонального призначення територій не тягне за собою обов'язковості зміни виду цільового призначення земельної ділянки, забудова земельної ділянки з кадастровим номером: 5310436500:09:004:0631 повинна здійснюватися в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства, а саме: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Згідно схеми намірів забудови земельної ділянки на земельній ділянці з кадастровим номером: 5310436500:09:004:0631 позивачем планується Нове будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 75-82/, тобто позивач має наміри забудови земельної ділянки, що відповідає її цільовому призначенню, встановленому відповідно до законодавства.

Враховуючи обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що відмова Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформлена повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорта від 20 серпня 2025 року № 28.01-11/1527/33 (реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ ВР01:3186-2609-9141-1381) у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта за заявою від 18 серпня 2025 року №28-01/82436, вчинена відповідачем з порушенням вимог частини 2 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI, приписів Цивільного кодексу України та без урахування всіх обставин, що мають значення для її вчинення, а тому є протиправною.

Суд враховує, що поняття дискреційних повноважень, що наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Стосовно дискреційних повноважень, суд зазначає, що такими є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".

У такому випадку суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде правомірним, а тому це не порушує будь-чиїх прав.

Разом з тим, такий спосіб захисту, як зобов'язання прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.

Адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов'язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений відповідними повноваженнями.

У світлі такого правового регулювання, надані процесуальним законом повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог адміністративного позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері. Однак, як і будь-який інших спосіб захисту, зобов'язання відповідача прийняти конкретне рішення може бути застосовано судом за наявності необхідних та достатніх для цього підстав.

Відтак, позовна вимога про зобов'язання Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки площею 0,0535 га, за кадастровим номером: 5310436500:09:004:0631, цільове призначення - 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , - є такою, що виходить за межі завдань адміністративного судочинства та задоволенню не підлягає.

Натомість, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, з метою захисту порушеного права позивача, ефективним та належним за встановлених обставин є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов'язання Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 серпня 2025 року на видачу будівельного паспорта вхідний номер 28-01/82436 забудови земельної ділянки площею 0,0535 га, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:09:004:0631, місцезнаходження земельної ділянки: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.

Вказаний спосіб захисту порушеного права унеможливлює за результатами повторного розгляду заяви позивача прийняття відповідачем рішення чи вчинення дій з тих самих підстав, з яких були вчинені дії, що визнані протиправними рішенням суду у цій справі.

Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн., що підтверджується копією квитанції про сплату №2750-3101-4784-3512 від 21.10.2025 /а.с. 12/.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, при частковому задоволенні позову ОСОБА_1 суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн. (968,96 грн. /2).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2-9, 139, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, ідентифікаційний код 02498790) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, оформлену повідомленням про відмову в наданні будівельного паспорта від 20 серпня 2025 року № 28.01-11/1527/33 (реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ ВР01:3186-2609-9141-1381) у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта за заявою від 18 серпня 2025 року №28-01/82436.

Зобов'язати Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 серпня 2025 року на видачу будівельного паспорта вхідний номер 28-01/82436 забудови земельної ділянки площею 0,0535 га, кадастровий номер земельної ділянки 5310436500:09:004:0631, місцезнаходження земельної ділянки: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484 грн. 48 коп. (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05 березня 2026 року.

Суддя С.С. Сич