Ухвала від 04.03.2026 по справі 380/1362/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/1362/25

УХВАЛА

з питань зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

04 березня 2026 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Раєнко О.В., розглянувши в судовому засіданні заяву про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 380/1362/25 за

позовом ОСОБА_1 , представник - не прибув

до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, представник - не прибув

про про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 на момент фактичної виплати заборгованості з пенсії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати частини доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 по день фактичної виплати заборгованості з пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №380/1362/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не прийняття рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії за заявою ОСОБА_1 від 28.12.2024.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.12.2024, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

18.09.2025 постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено повністю.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року у справі № 380/1362/25 скасовано.

Ухвалено постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії дій - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 у встановленому законом розмірі та відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 року до дати фактичної виплати заборгованості по пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 у встановленому законом розмірі та відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ компенсацію втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 року до дати фактичної виплати заборгованості по пенсії.

30.12.2025 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду в задоволенні заяви представника позивача від 10.12.2025 про зміну способу та порядку виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, відмовлено.

04.02.2026 постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 30.12.2025 з питань зміни способу та порядку виконання судового рішення у справі № 380/1362/25 - без змін.

16.02.2026 представник позивача повторно звернувся до суду із заявою про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення у даній справі, у якій просить змінити спосіб виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу у встановленому законом розмірі та відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витрати частини доходів у зв'язку з порушенням рядків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ, компенсації втрати доходу за затримку виплати пенсії за період з 07.10.2009 до дати фактичної виплати заборгованості по пенсії, на: стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , заборгованості по пенсії в сумі 443185,80 грн.

Вказана заява мотивована тим, що на виконання рішення у справі відповідачем нараховано компенсацію втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 по 31.12.2024, в сумі 522581,85 грн. Виплата компенсації не проведена, терміни виплати не названі. Таким чином, судове рішення у справі не виконано.

Обов'язковою складовою частиною судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту. Не можна вважати виконаним судове рішення, шляхом перерахунку складових пенсійних виплат та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, без їх фактичної виплати, адже порядок і спосіб, яким таке судове рішення має бути виконане, встановлено в його резолютивній частині.

19.02.2026 відповідачем подано заперечення на заяву від 16.02.2026 про встановлення зміну способу і порядку виконання судового рішення, з підстав, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 Головним управлінням нараховано ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 року до дати фактичної виплати заборгованості по пенсії в сумі 522581,85 гривень. Нараховані кошти частково виплачуються.

Також відповідач зазначає, що в основу судового акту про зміну способу виконання рішення суду має бути покладений обґрунтований висновок про наявність обставин, що роблять неможливим його виконання.

На думку відповідача, зміна способу виконання вищевказаного рішення суду, буде мати наслідок зміни рішення по суті.

23.02.2026, після закінчення апеляційного провадження матеріали справи №380/1362/25 передано головуючому судді.

При постановлені ухвали суд зазначає наступне.

Згідно із ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.

Згідно із ч. 2 ст. 378 КАС України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно із ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Згідно із ч. 4 ст. 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Оскільки після набрання рішенням законної сили, судом ухвалою від 01.10.2025 було заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задоволено.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

02.03.2025 ухвалою суду у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.01.2026 про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 - відмовлено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 протягом одного місяця з дня отримання суб'єктом владних повноважень копії вказаної ухвали.

Крім цього, судом враховується позиція Восьмого апеляційного адміністративного суду викладена у Постанові від 11.11.2025 у справі №380/9506/23, а саме: «Органи ПФУ фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізовуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами» у межах виділених асигнувань.

При цьому, головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - ПФУ.

Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу ПФУ.

Відповідно до частини першої статті 23 та статті 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства.

Апеляційний суд враховує, що грошові кошти у вигляді заборгованості по пенсії, які належать стягувачу, не є власністю ГУ ПФУ, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України та відповідно до порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Водночас стягнення з суб'єкта владних повноважень (територіального органу ПФУ) коштів, які знаходяться на його рахунках але призначені для іншої мети, можуть поставити під загрозу функціонування такого суб'єкта, виконання покладених на нього функцій та, відповідно, нанесення шкоди необмеженій кількості осіб.

Таким чином, оскільки виконання рішення суду у вказаній справі залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу виконання. У такому випадку зміна способу і порядку виконання судового рішення не може призведе до його фактичного виконання, оскільки така процесуальна дія не може вплинути на фінансування державою витрат по виплаті заборгованості по пенсії позивачу.

З огляду на викладене, враховуючи те, що фактично єдиною причиною, яка ускладнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування державою витрат по виплаті пенсії, тому апеляційний суд вважає безпідставними доводи позивача, які наведені в заяві про наявність правових підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду у справі № 380/9506/23.

Колегія суддів апеляційного суду також зауважує, що право особи, тобто стягувача, на здійснення виплати заборгованості по пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть покликатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

У той же час, у спірному випадку йдеться не про право особи на такі виплати, а про правові підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення. Зміна способу і порядку виконання рішення суду, у такому випадку, не захищає право позивача на отримання сум заборгованості по пенсії, яка фактично може бути виплачена за наявності відповідних бюджетних асигнувань.

З урахуванням наведених вище обставин справи та норм чинного законодавства заява позивача задоволенню не підлягає».

Також з матеріалів даної справи вбачається, що згадане рішення суду в частині зобов'язання відповідача здійснити відповідні виплати позивачу в сумі 522581,85 грн, частково виконано відповідачем, про що зазначає представник позивача у своїй заяв, а саме в частині фактичної заборгованості по пенсії лише в сумі 443185,80 грн.

Судом у задоволенні заяви позивача про зміну способу та порядку виконання судового рішення слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243, 248, 378 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви представника позивача від 16.02.2026 про встановлення зміну способу та порядку виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 у справі №380/1362/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Гавдик З.В.