Рішення від 05.03.2026 по справі 280/9320/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року Справа № 280/9320/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Іванова Олексія Андрійовича ( АДРЕСА_2 ), до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

22.10.2025 засобами системи «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Іванова Олексія Андрійовича, до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

Ухвалою від 27.10.2025 позовну заяву було передано за підсудністю на розгляд Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя.

Ухвалою судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 05.12.2025 позов був залишений без руху.

16.12.2025 засобами системи «Електронний суд» від представника позивача до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя надійшла уточнена позовна заява, в якій до учасників справи доданий ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2, ІНФОРМАЦІЯ_5 ), та викладені наступні позовні вимоги:

визнати протиправними та незаконними дії Відповідачів, ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та необхідності його доставлення до ТЦК та СП, як особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 та необхідності його доставлення до ТЦК та СП, як особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі направити до органів Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Крім того, просить: розгляд справи проводи в спрощеному позовному проваджені без виклику сторін; стягнути з відповідача 1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені судові витрати у виді судового збору в сумі 605,60 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 5000 грн.; стягнути з відповідача 2 за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені судові витрати у виді судового збору в сумі 605,60 грн. та витрати на правничу допомогу в сумі 5000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що строк притягнення позивача до адміністративної відповідальності скінчився 06.09.2025, а тому, відпала необхідність його розшуку та доставлення до ТЦК та СП з метою складення протоколу та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Також відносно позивача не складалися протоколи або постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення мобілізаційного законодавства. Оскільки факту притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 210, 210-1 КУпАП не має, тому відомості до Реєстру внесені безпідставно. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя від 17.12.2025 адміністративна справа передана за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.

09.01.2026 справа надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 14.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/9320/25. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

16.01.2026 засобами системи «Електронний суд» від представника відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти заявлених позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначив, що перебування позивача в Єдиному електронному реєстрі військовозобов'язаних «Оберіг» як порушника правил військового обліку є законним та обґрунтованим, оскільки позивачем самостійно не були уточнені відомості про стан здоров'я та не пройдена військово-лікарська комісія. У зв'язку з тим, що позивач не прийшов до Центрального ОР у місті ІНФОРМАЦІЯ_10 протокол про адміністративне правопорушення не складався, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не виносилась. Докази виконання військового обов'язку позивачем суду не надано. Просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_11 , відмовити в повному обсязі

03.03.2026 засобами системи «Електронний суд» від представника відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_5 не є належним відповідачем по справі, виходячи зі змісту позовних вимог. Дії, які позивач просить визнати протиправними не входять до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_12 , та, відповідно, бездіяльність, яку просить позивач визнати протиправною, викликана фізичною неможливістю задовільнити вимоги позивача. Відповідно, ІНФОРМАЦІЯ_5 у разі ухвалення рішення на користь позивача за технічними можливостями не буде в змозі його виконати. Просить суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_12 відмовити у повному обсязі.

Розглянувши наявні у справі матеріали, судом встановлено наступне.

В АІС «Оберіг» зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 має порушення правил військового обліку. Причина розшуку «не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК»

Також в графі Постанова ВЛК зазначено «непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».

До відповідача 1 була направлена заява з наступними вимогами:

«1. Вилучити/відізвати/скасувати із інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» та/або Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію/звернення та/або АІС «Оберіг» про доставлення/розшуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 до ТЦК та СП та/або, як про «особу, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП» та/або щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

2. Зняти/виключити/скасувати повідомлення/інформацію в АІС «Оберіг» та/або в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та/або в будь-якому іншому реєстрі «порушення правил військового обліку» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , яке відображається в застосунку «Резерв+» та військово-обліковому документі сформованому за допомогою застосунку «Резерв+».

На дане звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 надало наступну відповідь: « ІНФОРМАЦІЯ_13 уважно розглянуто ІНФОРМАЦІЯ_14 , та можливого вилучення допущених Вами порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію.

За результатами аналізу військово - облікових даних встановлено, що згідно АІС «Оберіг» за наданими даними в розділі військово - лікарської комісії зазначено останню дату проходження військово - лікарської комісії 10.01.2012 р. Військово - лікарською комісією Вас визнано «не придатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час».

Статус «непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час» було скасовано Законом України №3621-IX від 21 березня 2024 року, який набрав чинності 4 травня 2024 року, а згодом доповнений Законом №4235-ІХ. Цей закон передбачає, що особи, які мали такий статус, повинні пройти повторний медичний огляд до 4 лютого 2025 року або до 5 червня 2025 року (залежно від пізніших змін) для визначення нового статусу: «придатний», «тимчасово непридатний», або «непридатний». Крім того термін дії військово - лікарської комісії сплинув, оскільки згідно пункту 69 постанови Кабінету міністрів України №675 від 06.07.2024 року «...під час мобілізації або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік».

Враховуючи викладене, з метою недопущення порушень правил військового обліку, Вам пропонується в повному об'ємі уточнити дані військового обліку, у тому числі шляхом проходження військово - лікарської комісії.

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Приписами частин першої-третьої статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Частиною тринадцятою статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Отже, особи, які призиваються на військову службу під час мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд на предмет придатності несення військової служби.

У відповідності до частини першої статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За частиною першою статті 34 Закону №2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Надалі дія воєнного стану в Україні продовжувалася та діє на момент розгляду цієї справи.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України 24.02.2022 Указом Президента України №69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Зазначеним Указом постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Відтак, з метою запровадження та виконання заходів вказаного правового режиму, направлених на забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», здійснюється призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації.

Статтею 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII) передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого: здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку); розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів.

Отже, обов'язки щодо мобілізації на військову службу за призовом покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

Пунктом 20 Порядку №1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.

За пунктом 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Глава 3 Положення №402 визначає особливості медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

У відповідності до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Згідно даних Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних «Оберіг», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 з 29.03.2012 року.

10.01.2012 позивача, рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_16 , було визнано «Непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час».

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України затвердженого Наказом МОУ від 14.08.2008 №402 визначено, що під час дії воєнного стану висновок ВЛК діє один рік. Термін дії висновку ВЛК щодо позивача сплив.

Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідні положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 за №3621-IX установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».

Відповідно до пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування. До персональних відомостей відповідно до пункту 17-1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відносяться результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення ступеню придатності виконання військового обов'язку.

Повістки про необхідність проходження військово-лікарської комісії відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідні положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 за №3621-IX до ОСОБА_1 не направлялась, оскільки Закон зобов'язує громадянина самостійно з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Проти вказаної обставини сторони не заперечують.

Представник Центрального ОР у місті ІНФОРМАЦІЯ_10 у поданому відзиві зазначив, що перебування позивача в Єдиному електронному реєстрі військовозобов'язаних «Оберіг» як порушника правил військового обліку є законним та обґрунтованим, оскільки позивачем самостійно не були уточнені відомості про стан здоров'я та не пройдена військово-лікарська комісія.

Зазначені обставини позивачем (представником позивача) не спростовані.

Оскільки позивачем не були уточнені відомості про стан здоров'я, 11.09.2025 через Єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних « ІНФОРМАЦІЯ_17 » було направлено звернення до органів Національної поліції за №Е3586627 про необхідність доставлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , до ІНФОРМАЦІЯ_4 для складання протоколу про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

На теперішній час постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 210-1 КУпАП відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , за вищевказаними підставами не виносилась.

У зв'язку з тим, що позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 , протокол про адміністративне правопорушення не складався, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності не виносилась.

Вказані факти підтверджує представник Центрального ОР у місті ІНФОРМАЦІЯ_10 у наданому відзиві.

При цьому доказів виконання військового обов'язку позивачем суду не надано, як не надано доказів наявності у позивача поважних причин для невиконання такого обов'язку.

Суд зазначає, що норми пункту 56 Порядку № 1487 містять поняття адміністративне затримання та доставлення призовників; норми пункту 9 Положення № 154 містять поняття доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення. А за статтею 259 КУпАП, яка має назву Доставлення порушника, з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону.

Відповідно до пункту 63 Порядку № 560 військовозобов'язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов'язані приймаються на військову службу за контрактом, або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

Згідно з пунктом 74 Порядку № 560 військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, в тому числі ті, які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видаються направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформовані відповідно до пункту 74-1 цього Порядку. Направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване відповідно до пунктів 74-1 та 74-3 цього Порядку, повинно містити таку інформацію: реєстраційний номер та дату направлення, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дату народження особи, яка направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, мету та дату початку медичного огляду військово-лікарською комісією, назву установи (закладу охорони здоров'я) та її поштову адресу. За бажанням військовозобов'язаних та резервістів такі направлення надсилаються в електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста.

Додатком 2 до Порядку № 1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, якими, зокрема, але не виключно, передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Представник позивача, в обґрунтування заявлених вимог, посилається на те, що згідно ч. 7 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. В зв'язку з тим, що строк притягнення позивача до адміністративної відповідальності скінчився 06.09.2025, тому відпала необхідність його розшуку та доставлення до ТЦК та СП з метою складення протоколу та постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.

Проте суд вважає дане твердження хибним, оскільки доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП в силу зазначених вище норм законодавства здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим.

Тобто, у такому випадку в першу чергу здійснюється розшук особи та її доставлення до органу ТЦК та СП, та в другу чергу складення протоколу про адміністративне правопорушення за правопорушення, визначені статтями 210 та 210-1 КУпАП.

Отже, розшук військовозобов'язаного з метою доставлення / адміністративного затримання оголошений у спірному випадку правомірно та у порядку, визначеному законом.

Суд зазначає, що сама ж по собі наявність в застосунку «Резерв+» примітки «Порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено статтею 210 КУпАП.

З моменту виявлення позивачем даних про порушення ним військового обліку, позивач до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки не з'явився, уточнення облікових даних та проходження ВЛК не здійснив, доказів, що спростовують указані обставини, до суду не подав.

У зв'язку з тим, що позивач у визначений законом термін не пройшов медичний огляд ВЛК, у відповідача виникли обґрунтовані підстави кваліфікувати такі дії як порушення правил військового обліку, що у свою чергу надало право відповідачу відповідно до положень Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" внести відповідну інформацію до Реєстру, а отже, дії відповідача вчинені у встановлений законом спосіб.

З огляду на встановлений факт порушення позивачем правил військового обліку, відповідач набув законного права та обов'язку вжити заходів для забезпечення його доставлення до ТЦК та СП. Відповідно до пункту 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Кабінетом Міністрів України, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки уповноважені звертатися до органів Національної поліції для здійснення адміністративного затримання та доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином, формування та направлення відповідачем звернення до правоохоронних органів щодо розшуку та доставлення позивача відбулося на підставі та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством України, що виключає можливість визнання таких дій протиправними.

Суд звертає увагу, що законом не передбачено обов'язкове складання протоколу про адміністративне правопорушення або винесення постанови про адміністративне правопорушення відносно позивача для того, щоб звернутись ТЦК та СП до органів Національної поліції з метою проведення останніми заходів забезпечення провадження в справах про адміністративні правопорушення, які передбачені відповідним статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Окрім того, суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку, з огляду на таке.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:

1) відомості про виконання військового обов'язку;

2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);

3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до

Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";

4) відомості про участь у бойових діях.

Суд знову ж таки звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, згідно ст. 260 КУпАП з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення осіб від керування транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Системний аналіз зазначених законодавчих актів та встановлений факт порушення позивачем правил військового обліку дають підстави суду вважати, що відповідач набув законного права та обов'язку вжити заходів для забезпечення його доставлення до ТЦК та СП та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Таким чином, формування та направлення ТЦК та СП звернення до правоохоронних органів щодо розшуку та доставлення позивача відбулося на підставі та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством України, що виключає можливість визнання таких дій протиправними.

Оскільки судом встановлено правомірність як оповіщення позивача, так і подальших дій відповідача щодо фіксації порушення та ініціювання його доставлення, у суду відсутні будь-які законні підстави для втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень шляхом зобов'язання його виключити відомості про порушення позивачем правил військового обліку з Єдиного державного реєстру.

З огляду на викладене, суд висновує про відсутність підстав для визнання протиправними та незаконними дії відповідачів щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язання відповідачів виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Решта доводів сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Враховуючи усі вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

В силу положень статті 139 КАС України судові витрати (у тому числі витрати на правничу допомогу) стягуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень виключно у разі задоволення позовних вимог.

Ураховуючи ту обставину, що судом відмовлено у задоволенні позову, то й відсутні підстави для стягнення з відповідача (відповідачів) на користь позивача судових витрат (в тому числі і витрат на правову допомогу).

Вказана правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14 лютого 2023 року у справі №640/17086/20.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Іванова Олексія Андрійовича ( АДРЕСА_2 ), до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України

Рішення у повному обсязі складено та підписано «05» березня 2026 року.

Суддя Р.В. Кисіль