про прийняття звіту про виконання судового рішення
05 березня 2026 рокум. Ужгород№ 260/3324/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
за участю:
секретаря судового засідання Фозекош В.В.
позивача: представник - Фролова І.І.,
відповідача: представник - Словенка-Козлова С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок (нарахування індексації) пенсії ОСОБА_1 та виплату проіндексованої пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивачки в сумі 10846,37 гривень на виконання вимог частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-ІV та:
- пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» у розмірі 1,197,
- пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» у розмірі 1,0796,
- пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення збільшення у розмірі 1,197 (за індексацією 2023р.), у розмірі 1,0796 (за індексацією 2024р.) та у розмірі 1,115 з 01 березня 2025 року до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки (10846,37 гривень), діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Рішенням від 18.09.2025 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не проведення з 01 березня 2025 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення її пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позову відмовлено.
Вказане рішення набрало законної сили 20 жовтня 2025 року.
29 грудня 2025 року позивач подала до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення, аргументовану тим, що відповідач не виконує рішення в цій справі в добровільному порядку. Так, заявляє, що її пенсія з березня 2025 року виплачується без врахування встановленої рішенням суду індексації, а проведений перерахунок здійснено у зменшеному розмірі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області зобов'язано протягом 30 календарних днів з дати отримання даної ухвали подати звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2025 року у справі №260/3324/25.
На виконання зазначеної ухвали 06 лютого 2025 року Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області подало до суду звіт про виконання рішення суду №0700-0902-8/7664 від 05.02.2026, в якому повідомило про виконання рішення суду у справі №260/3324/25 в повному обсязі. На підтвердження такого відповідач долучив копії протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2025 року.
19 лютого 2026 року позивач надіслала до суду заперечення на звіт, в яких вважає, що такий не свідчить про повне виконання судового рішення. Стверджує, що перерахунок пенсії зроблено без врахування зазначених у рішенні суду коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
02 березня 2025 року представник відповідача подала через особистий електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" клопотання про долучення доказів, до якого додала протоколи перерахунку пенсії позивача та детальний розрахунок проведеного перерахунку.
В судовому засіданні 02 березня 2026 року представник позивача проти прийняття звіту заперечила, оскільки вважає, що рішення суду виконано не в повній мірі.
Представник відповідача в засіданні суду просила поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт прийняти.
Розглянувши поданий відповідачем звіт, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Зазначене положення Конституції України кореспондується з норами ст.ст. 14, 370 КАС України, відповідно до яких судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, як вбачається з поданого Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіту та долучених до нього матеріалів, відповідач здійснив з 01 березня 2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення її пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», з урахуванням раніше виплачених сум..
Зокрема, при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області застосувало показник середнього заробітку за 3 попередні роки (2019-2021) - 10846,37 грн, встановлені судовим рішенням коефіцієнти збільшення 1,197 та 1,0796 та 1,115, індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,03419 та коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 0,42583, що відповідає резолютивній частині рішення суду в даній адміністративній справі. За наслідками такого обрахунку розмір пенсії за віком (без врахування надбавок) позивача склав 13537,68 грн.
Вказане спростовує твердження позивача про те, що відповідач застосував інші, аніж встановлені в рішенні суду коефіцієнти.
Поряд з цим, як вбачається з протоколу перерахунку від 06.11.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області застосувало з 01 березня 2023 року також обмеження в індексації, внаслідок якого від обрахованого розміру пенсії позивача було віднято 477,98 грн.
Проте суд не вбачає за можливе вирішувати питання правомірності такого обмеження в межах розгляду поданого відповідачем звіту на виконання рішення суду в цій справі, оскільки предметом розгляду в такій був перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року, а не з 01 березня 2023 року, що за хронологією мав відбутися пізніше.
Окрім того, відповідач з 01 березня 2025 року застосував обмеження розміру нарахованої на виконання рішення суду індексації, що перевищила суму 1500,00 грн, внаслідок чого зменшив розмір такої на 304,42 грн.
Проте суд також не вважає за можливе перевірити правомірності таких дій відповідача в межах розгляду поданого відповідачем звіту, оскільки при прийнятті рішення в цій справі суд не досліджував питання наявності законодавчо встановлених підстав для обмеження розміру індексації, обрахованої пенсіонеру на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», будь-якою максимальною сумою. Спірним в цій справі було виключно питання права позивача на послідовне збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення її пенсії, на встановлені постановами Кабінету Міністрів України коефіцієнти.
Тому якщо позивач вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області неправомірно обмежило розмір розрахованої їй індексації, вона вправі оскаржити такі дії в судовому порядку.
Нормами ч. 1 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, враховуючи наявні докази виконання відповідачем рішення суду у справі №260/3324/25 відповідно до його резолютивної частини, суд вважає за необхідне прийняти поданий Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області звіт.
На підставі наведеного та керуючись ст. 243, 248, 256, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №260/3324/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 05 березня 2026 року.
Суддя Р.О. Ващилін