Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 березня 2026 року Справа №200/101/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
07 січня 2026 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ним правил військового обліку та про те, що він розшукується працівниками ТЦК від 17 червня 2025 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 відкликати всі направлені звернення та доручення до органів Національної поліції України щодо розшуку та доставлення позивача.
Позов обґрунтовував тим, що перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Під час оновлення персональних облікових даних у застосунку «Резерв+» (реєстр військовозобов'язаних) дізнався, що ним нібито було порушено правила військового обліку, та він перебуває у «Розшуку» з датою розшуку 17 червня 2025 року. Ця інформація відображена в його електронному військово-обліковому документі: статус «Вас розшукує ТЦК» з приміткою, що територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) 17 червня 2025 року звернувся до Національної поліції, щоб доставити позивача для складання протоколу; причина: «Порушення правил військового обліку».
Дії відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку, позивач вважав протиправними, оскільки:
- в оскаржуваних діях та наявних документах відсутні будь-які посилання на дату, номер повістки чи спосіб її направлення. Фактично, суб'єкт владних повноважень ініціював розшук особи за «неявку», не вчинивши жодної дії для забезпечення цієї явки;
- належного вручення повістки позивачу не відбувалося. Зокрема, повістки не вручалися під підпис, рекомендовані поштові відправлення з описом вкладення/повідомленням про вручення не надходили, кваліфікованих електронних повідомлень, які б підтверджували вручення виклику, не зафіксовано;
- будь-яких офіційних документів щодо оголошення в розшук позивач не отримував, викликів до ТЦК не було; позивач не вчиняв жодних дій, які відповідно до законодавства України могли б бути підставою для оголошення його в розшук;
- до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку, проте позивач не був притягнутий відповідачем до адміністративної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Жодних постанов або протоколів про адміністративне правопорушення щодо нього також складено не було.
Також зазначав, що згідно зі ст. 262 КУпАП та п. 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, звернення до поліції з вимогою про адміністративне затримання та доставку особи допускається виключно з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення, якщо таке складання є обов'язковим і неможливим на місці. Тобто, закон вибудовує чіткий імперативний послідовний алгоритм: 1) належний виклик особи (повістка); 2) неявка особи без поважних причин (подія правопорушення); 3) неможливість скласти протокол через відсутність особи; 4) лише як наслідок - звернення до поліції для доставки особи.
Відповідач проігнорував перші три етапи. Тому не здійснивши виклик позивача та не зафіксувавши факт його неявки (оскільки виклику не було), відповідач не мав жодних правових підстав стверджувати про наявність в діях позивача ознак адміністративного правопорушення (ст.ст. 210, 210-1 КУпАП). Тому передача даних позивача до розшукової бази без наявності відкритого адміністративного провадження та без доказів ухилення є грубим порушенням принципу законності та безпідставним втручанням у право особи на свободу пересування. Відповідач, фактично, використав механізм адміністративного розшуку не для забезпечення розгляду справи (якої юридично не існує), а як засіб безпідставного тиску та обмеження прав позивача, що є неприпустимим у правовій державі.
Вважав, що внесення особи до Реєстру без належних підстав призводить до обмеження її прав та свобод, створює ризики для працевлаштування, користування банківськими послугами, участі в юридично значущих правочинах. Крім того, це завдає репутаційної шкоди та формує у державних органів хибну думку про порушника, хоча об'єктивних підстав для цього немає.
Вважаючи оскаржені дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.01.2026 року поновлено пропущений строк звернення до адміністративного суду з позовом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому виклав зміст деяких нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини. Просив провадження залишити без розгляду, в задоволенні позову відмовити.
Відповідач подав письмові пояснення (сформовані в підсистемі «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 04.02.2026 року та повторно 11.02.2026 року), в яких зазначав, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІКС «ОБЕРІГ» станом на 04.02.2026 року у ОСОБА_1 відсутній статус порушника правил військового обліку та/або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Тому просив провадження в адміністративній справі залишити без розгляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним, який перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
29 грудня 2025 року позивач відкрив мобільний застосунок «Резерв+» та побачив записи, зокрема:
- «ТЦК та СП 17.06.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: Не уточнили дані до 16.07.2024».
- дата уточнення даних: 17 червня 2025 року.
Цього ж дня (29 грудня 2025 року) позивач через мобільний застосунок «Резерв+» згенерував оновлений електронний військово-обліковий документ.
У зазначеному військово-обліковому документі містяться наступні відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача, зокрема:
- є військовозобов'язаним; перебуває на обліку у відповідача;
- звання - солдат; солдат резерву;
- потребує проходження базової загальновійськової підготовки;
- постанова ВЛК від 19 листопада 2012 року: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
- «Порушення правил військового обліку»;
- дата звернення до Національної поліції - 17 червня 2025 року;
- причини звернення до Національної поліції: «Не уточнили дані до 16.07.2024»;
- дата уточнення даних: 17 червня 2025 року.
Судом також встановлено, що після виникнення спірних правовідносин та подання позову відповідачем до суду подані:
- відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сформовані станом на 04 лютого 2025 року, в яких зазначено, що станом до 16 червня 2025 року (помилково зазначено «26.06.2026») у позивача була відмітка про порушення правил військового обліку - не уточнив вчасно облікові дані (ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»), яка скасована 04 лютого 2025 року; причина скасування - «відсутність підстав, особа самостійно з'явилася» (до територіального центру комплектування та соціальної підтримки), дата звернення (позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки) - 17 червня 2025 року;
- облікову картку до військово-облікового документа позивача, в якій будь-які записи про порушення позивачем правил військового обліку відсутні.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 цього Положення визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;
звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;
Відповідно до абз. 9 п. 11 цього Положення районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема:
забезпечують ведення Реєстру (Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті) та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони;
надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Отже, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, хоча і не є юридичними особами, проте вони законодавством наділені публічно-владними управлінськими функціями, у зв'язку з чим є суб'єктами владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства (п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу).
Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру (ч. 1 ст.5 Закону).
Адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру (ч. 3 ст. 5 Закону).
Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 Закону).
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч. 9 ст. 5 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Особам, які працюють з базами даних Реєстру, заборонено вимагати, обробляти та використовувати будь-яку інформацію, не передбачену законодавством (ч. 3 ст. 6).
У разі відсутності окремих відомостей до Реєстру вноситься відмітка про їх відсутність (ч. 4 ст. 6).
Статтею 7 зазначеного Закону визначено, що належить до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
Згідно з ч. 1 ст. 8 зазначеного Закону до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать:
1) відомості про виконання військового обов'язку;
2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи);
3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
4) відомості про участь у бойових діях.
Відповідно до ст. 9 зазначеного Закону призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 затверджені Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і Форма військово-облікового документа.
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Пунктом 4 зазначеного Порядку визначено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Пунктом 8 зазначеного Порядку визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків […]; 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Як вже зазначалося, відповідно до ч. 1 ст. 6, ст. 8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема відомості про виконання військового обов'язку.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає:
підготовку громадян до військової служби;
взяття громадян на військовий облік;
прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
проходження військової служби;
виконання військового обов'язку в запасі;
проходження служби у військовому резерві;
дотримання правил військового обліку.
Частиною 10 ст. 1 цього Закону визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені ст. 22 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до ч. 1 якої громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Згідно з абз. 7 ч. 3 Закону інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.
Пунктом 2 зазначеного Порядку визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Додатком 2 до цього Порядку є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку).
Пунктом 1 Правил військового обліку визначені обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 3 Правил військового обліку визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, зокрема за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Пунктом 19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Так, адміністративна відповідальність встановлена Кодексом України про адміністративні правопорушення, кримінальна - Кримінальним кодексом України.
Певні правила військового обліку також встановлені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (Закон від 11 квітня 2024 року № 3633-IX), який набрав чинності 18 травня 2024 року (зокрема такі правила встановлені п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону).
Підпунктом 1 п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX:
громадяни чоловічої статі, які мають спеціальні звання (класні чини) та проходять службу в Національній поліції України, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Національному антикорупційному бюро України, органах прокуратури, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання;
громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України;
громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
звільнені зі служби громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які мають спеціальні звання (класні чини), в тому числі у зв'язку з виходом на пенсію, з Міністерства внутрішніх справ України, Національного антикорупційного бюро України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, органів та підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Служби судової охорони, органів прокуратури, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, Бюро економічної безпеки України, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом стати на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за своїм місцем проживання;
військовозобов'язані працівники центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності, та державного правоохоронного органу, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до його компетенції, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з даними, що містилися в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача, позивач як громадянин України, який перебуває на військовому обліку, не виконав свій обов'язок, згідно з яким він до 16 липня 2024 року (протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX) зобов'язаний був уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані шляхом, який зазначений в цьому Законі.
Вказані обставини позивачем не заперечуються.
Посилання позивача в цій частині на інше (на повістку, виклик, тощо) є неприйнятними, оскільки не відповідають даним, що містилися в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача станом на день виникнення спірних правовідносин.
Не уточнення відповідних даних до 16 липня 2024 року свідчило про невиконання громадянином своїх обов'язків, що визначені пп. 1 п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX.
Ці обставини свідчили про порушення громадянином правил військового обліку, що встановлені законодавством.
Такі відомості належать до відомостей про виконання військового обов'язку, внесення яких до Реєстру передбачено п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Відображення в Реєстрі (Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) відомостей, що належать до відомостей про виконання військового обов'язку, відповідає вимогам законодавства.
Разом з цим в спірних правовідносинах порушення правил військового обліку, яке колись мало місце, позивачем було усунуто - він уточнив свої облікові дані, що підтверджується його електронним військово-обліковим документом.
З огляду це відповідач зобов'язаний був привести записи щодо позивача, що містилися в Реєстрі, у відповідність до фактичних обставин.
На час виникнення спірних правовідносин відповідачем цього неправомірно враховано не було.
Однак, 04 лютого 2025 року - після виникнення спірних правовідносин та подачі позову, відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесені відомості, згідно з якими відмітка про порушення позивачем правил військового обліку (не уточнив вчасно облікові дані), скасована; причина скасування - «відсутність підстав, особа самостійно з'явилася» (до територіального центру комплектування та соціальної підтримки).
Клопотання відповідача про залишення позову без розгляду (у зв'язку з наведеними обставинами) задоволенню не підлягає, оскільки правові підстави для цього, що визначені ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України, в клопотанні не наведені, наявність таких судом не встановлена.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
В даній справі позивач оскаржував дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку.
Після подачі позову та на час вирішення справи ці порушення суб'єктом владних повноважень виправлені шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку, і повне відновлення законних прав та інтересів позивача без визнання цих дій суб'єкта владних повноважень протиправними можливе, що відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для закриття провадження у справі.
Судовий збір в сумі 1 064,96 грн., що сплачений при поданні даного позову, може бути повернутий позивачу з бюджету за його клопотанням (п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 05 березня 2026 року.
Суддя Т.В. Логойда