Рішення від 05.03.2026 по справі 140/12059/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/12059/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) про:

- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) відомостей про виключення з військового обліку, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 , та зобов'язання внести до Реєстру відомості про виключення з військового обліку, відповідно до пункту 6 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ), які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 ;

- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо не внесення до Реєстру відомостей про зняття з військового обліку, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 , та зобов'язання внести до Реєстру відомості щодо зняття з військового обліку відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 ;

- визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_6 , які полягають у внесенні до Реєстру даних про розшук за порушення правил військового обліку, та зобов'язання актуалізувати інформацію у Реєстрі шляхом вилучення запису про порушення правил військового обліку та оголошення в розшук, та повідомити відповідний відділ Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.05.2023 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 позивача було взято на військовий облік, знято з військового обліку та тією ж датою виключено з військового обліку відповідно до пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII, про що у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 зроблено відповідні відмітки та проставлено гербову печатку.

В подальшому, зареєструвавшись у застосунку «Резерв+», позивач виявив, що його персональні дані та статус не відповідають дійсності, та зазначено, що позивач перебуває на обліку та є військовозобов'язаним.

Листом від 18.04.2025 № 3125 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив представника позивача, що для внесення відповідних змін до реєстру «Оберіг» щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 з документами, що посвідчують особу (паспорт, ІПН) та військово-обліковим документом.

ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 25.09.2025 № 2121 повідомив про перебування позивача на військовому обліку, а також про порушення ним правил військового обліку у зв'язку із неприбуттям відповідно до вимог повістки.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо не внесення до Реєстру відомостей про виключення його з військового обліку, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 , на підставі пункту 6 частини шостої статті 37 № 2232-XII, та протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_6 , які полягають у внесенні до Реєстру даних про розшук за порушення правил військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 41).

В поданих до суду відзивах на позовну заяву (а. с. 44-45, 57) відповідачі позов не визнали та просять відмовити у його задоволенні з огляду на те, що з 18.05.2024 підстава, відповідно до якої позивач був виключений із військового обліку, не передбачена Законом № 2232-XII, тому ІНФОРМАЦІЯ_4 правомірно взяв позивача на облік військовозобов'язаних.

У відповіді на відзив (а. с. 51-54) представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Ухвалою суду від 28.01.2026 витребувано у відповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 копію повістки та докази її вручення ОСОБА_1 , які передбачені пунктом 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (а. с. 61-62).

04.03.2026 представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 подав до суду заяву про закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а. с. 68).

Ухвалою суду від 05.03.2026 провадження у цій справі закрито в частині позовних вимог про: - визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_6 , які полягають у внесенні до Реєстру даних про розшук ОСОБА_1 за порушення правил військового обліку; - зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 актуалізувати інформацію стосовно ОСОБА_1 у Реєстрі шляхом вилучення запису про порушення правил військового обліку та оголошення в розшук, та повідомити відповідний відділ Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання (а. с. 72).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 10.05.2023 у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , виданому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 було зроблено відмітку про зняття з військового обліку та внесений запис про його виключення з військового обліку військовозобов'язаних відповідно до пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (а. с. 17).

Згідно із військово-обліковим документом, сформованим у застосунку «Резерв+» станом на 29.04.2025, позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 (а. с. 22).

Листом від 18.04.2025 № 3125 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив представника позивача, що для внесення відповідних змін до реєстру «Оберіг» щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 з документами, що посвідчують особу (паспорт, ІПН) та військово-обліковим документом (а. с. 25).

ІНФОРМАЦІЯ_4 листом від 25.09.2025 № 2121 повідомив про перебування позивача на військовому обліку, а також про порушення ним правил військового обліку у зв'язку із неприбуттям відповідно до вимог повістки (а. с. 26).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ урегульовані правовідносини щодо взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Згідно із пунктом 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній на момент проставлення у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 відмітки про виключення 10.05.2023 позивача з військового обліку військовозобов'язаних) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (далі - Закон № 3633-IX), яким статтю 37 Закону № 2232-ХІІ викладено у новій редакції.

Так, пунктом 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX) визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.

Згідно із чинною редакцією частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

Законом № 3633-ІХ було також статтю 39 Закону № 2232-ХІІ доповнено частиною четвертою такого змісту: «4. На військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин».

За чинною редакцією частини четвертої статті 39 Закону № 2232-ХІІ на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Крім того, 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 560 (у редакції, чинній на момент надання відповіді на адвокатський запит листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.09.2025 № 2121) на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, що засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

Отже, з 18.05.2024 редакція частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ не передбачає виключення з військового обліку громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Преамбулою Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

За змістом статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно із частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.

Пунктами 1, 2 частини першої, частиною другою статті 9 Закону № 1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

З огляду на наведені вище положення Закону № 2232-ХІІ (в редакції Закону № 3633-IX) та Порядку № 560, необхідно дійти висновку про те, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 18.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку. Крім того, після запровадження вказаних законодавчих змін, особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Суд також наголошує на тому, що стаття 65 Конституції України не містить винятків щодо виконання обов'язку із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України для громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

З урахуванням наведеного, оскільки із заявою про внесення відомостей про виключення з військового обліку позивач та його представник звернулися до відповідачів після набрання чинності Законом № 3633-IX та Порядком № 560, тому у відповідачів не було правових підстав для внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних. На момент звернення позивача та його представника редакція частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ уже не передбачала виключення з військового обліку громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відтак, враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства України, з огляду на те, що у відповідачів були відсутні правові підстави для внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних, а оскаржувані у цій справі дії відповідачів є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, тому належить відмовити у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про: - визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не внесення до Реєстру відомостей про виключення з військового обліку, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 , та зобов'язання внести до Реєстру відомості про виключення з військового обліку, відповідно до пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 ; - визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо не внесення до Реєстру відомостей про зняття з військового обліку, відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 , та зобов'язання внести до Реєстру відомості щодо зняття з військового обліку відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_1 .

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх