Ухвала від 11.01.2011 по справі 8/458

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 8/458 Головуючий у 1-й інстанції: Пилипенко О.Є.

Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

УХВАЛА

Іменем України

"11" січня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Літвіної Н.М.

Суддів: Хрімлі О.Г.

Коротких А.Ю.

при секретарі Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 червня 2010 року у справі за адміністративним позовом Заступника прокурора м. Києва в інтересах Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк», третя особа -Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про перегляд справи за нововиявленими обставинами,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Києва звернувся до суду в інтересах Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва з заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 червня 2010 року заяву за нововиявленими обставинами було задоволено. Постанову Господарського суду м. Києва від 14 травня 2007 року у справі № 28/195-А скасовано та прийнято нову постанову, якою стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк» заборгованість зі сплати збору операцій купівлі-продажу валюти в сумі 78 693 086, 76 грн. на користь держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач -Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Актив-Банк»звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні заяви про перегляд постанови за ново виявленими обставинами відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно ч. 1, п. п. 1, 4 ч. 2 ст. 245 КАС України - постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.

Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є, зокрема, істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи, скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути.

Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют. Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи -резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи -нерезиденти, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки -члени міжнародних платіжних систем, банки (у т.ч. уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Відповідно до вказаної норми банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Згідно до п. 4 ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - об'єктом оподаткування для таких платників є сума операцій з купівлі-продажу валют.

Відповідно до ст. 98 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» від 20 грудня 2005 року продовжено до 1 січня 2007 року дію Законів України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 22 жовтня 1998 року № 208-ХІV та від 15 липня 1999 року № 967-ХІV та встановлено, що збір з купівлі-продажу валюти протягом 2006 року справляється з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти в розмірі 1,3 відсотка. Платниками такого збору є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезиденти, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкових іноземних валют. Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1,3 відсотка від суми операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 99 Закону України «Про державний бюджет України за 2006 рік» - збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V продовжено до 1 січня 2008 року дію Законів України «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 22 жовтня 1998 року № 208-ХІV та від 15 липня 1999 року № 967-ХІV. Ставка збору з купівлі-продажу безготівкової валюти становила в 2007 році 1 % від суми операцій купівлі-продажу валюти.

Згідно до п. 3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 188) - банки та їх установи нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за відповідною відсотковою ставкою суми операції з купівлі-продажу безготівковою валюти, зазначеної у такій заявці. Юридична або фізична особа - клієнт банку в заяві на купівлю іноземної валюти зазначає, що він доручає банку утримати від суми в гривнях, перерахованої для купівлі іноземної валюти, суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахувати її до спеціального фонду державного бюджету.

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року передбачено обов'язок Національного банку України з Пенсійним фондом надавати роз'яснення щодо застосування Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій в частині сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти за гривню.

Згідно до пункту 3 Роз'яснення Національного банку України та Пенсійного фонду України від 07 квітня 2006 року № 13-116/1314-3774 до постанови Кабінету міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (із змінами та доповненнями) - банкам при купівлі безготівкової іноземної валюти для клієнтів-резидентів тих країн, з якими Україною підписано та ратифіковано міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування, слід врахувати, що об'єктом, з якого справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, є не прибуток (доход), а сума в гривнях, за яку купується безготівкова іноземна валюта.

Відповідно до п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України № 1740 від 03 листопада 1998 року - банки подають до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду України, в яких вони зареєстровані як платники страхових внесків, звіт про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти.

Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначених норм саме на банки покладено обов»язок по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, сума несплаченого збору з операцій купівлі-продажу безготівкових валют була сформована за 2006 рік в сумі 78 693 086, 76 грн. з причин виконання рішень Господарського суду м. Києва у справах № 16/181, № 18/663, № 18/339, якими суд зобов'язав відповідача здійснювати за дорученням позивачів придбання іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України без спонукання позивачів сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі іноземної валюти, а також без утримання суми цього збору з коштів, що перераховуються позивачем на купівлю іноземної валюти.

Постанова Господарського суду м. Києва від 14 травня 2007 року у справі № 28/195-А, якою відмовлено у задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва до ТОВ «КБ «Актив-Банк»про стягнення заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валют, обґрунтована тим, що зазначені перерахування до Пенсійного фонду України не здійснювались на підставі рішень Господарського суду м. Києва від 07 квітня 2006 року у справі № 16/181, від 22 грудня 2005 року № 18/663, від 13 липня 2005 року у справі № 18/339.

Однак, вказані рішення суду були скасовані Вищим господарським судом України у зв»язку з тим, що судом першої інстанції при винесенні постанов не було враховано положення ст. 98 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік», роз'яснення Національного Банку України та Пенсійного фонду України від 07 квітня 2006 року № 13-116/1314-3774, № 4250/03-20 до постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (зі змінами та доповненнями), постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 188, в результаті чого прийняті судові рішення призвели до порушення охоронюваних прав та інтересів держави в особі Пенсійного фонду України, та направлені на новий судовий розгляд.

Враховуючи те, що в основу постанови Господарського суду м. Києва від 14 травня 2007 року у справі № 28/195-А покладені рішення Господарського суду м. Києва від 07 квітня 2006 року у справі № 16/181, від 22 грудня 2005 року у справі № 18/663, від 13 липня 2005 року у справі № 18/339, які були скасовані Вищим господарським судом України, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказані обставини є ново виявлені у зв»язку з чим заява Заступника прокурора м. Києва в інтересах Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про перегляд постанови за ново виявленими обставинами задоволено правомірно.

Відповідно до ст. 253 КАС України - суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення. При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 253, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк»- залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 червня 2010 року -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 18 січня 2011 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлений 17 січня 2011 року.