"16" листопада 2010 р.справа № 2а-1814/10/0870
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Панченко О.М.
суддів: Католікяна М.О. Туркіної Л.П.
при секретарі судового засідання: Ганноченку А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Військової частини 3033 Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року
у справі №2а-1814/10/0870 (категорія статобліку -2.32)
за позовом Військової частини 3033 Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України
до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області
про скасування п.п.2, 3, 4, 5, 7, 11, «Обов'язкових вимог щодо усунення порушень, виявлених ревізією, військової частини 3033 ВВ МВС України»за №08-08-14-14/11197 від 13.03.2010, -
Встановила:
У березні 2010 року Військова частина 3033 Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України звернулась до суду із позовом в якому, з урахуванням зміни до позовних вимог, просила скасувати п.п. 2, З, 4, 5, 7, 11, «Обов'язкових вимог щодо усунення порушень, виявлених ревізією, військової частини 3033 ВВ МВС України»за №08-08-14-14/11197 від 13.03.2010.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулось із апеляційною скаргою, у якій, посилається на невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Апелянт зазначає, що у разі зміни розміру премії в окремі місяці, місяць виплати більшої суми премії не вважається базовим. В таких випадках індексацію необхідно продовжувати відповідно до індексу, розрахованого згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
На думку апелянта, суд першої інстанції не прийняв до уваги той факт, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення. Розміри окладів грошового утримання та додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до вимог чинного законодавства.
Апелянт не погоджується з твердженням, що при відновленні щомісячної премії це являється підвищенням грошового забезпечення і слід вважати місяць відновлення виплати премії базовим місяцем для нарахування індексації. Таким чином, відновлення виплати премії, яка до накладення стягнення на військовослужбовця виплачувалась йому щомісячно, не являється збільшенням доходу, а тому відсутні підстави для визначення цього місяця як базового для нарахування індексації.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заперечень на апеляційну скаргу не надходило.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечили, просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Контрольно - ревізійним управлінням в Запорізькій області у період з 28.12.2009 по 09.02.2010, на підставі ст.11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 №2939-ХІІ та п.2.20 Плану контрольно - ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління на IV квартал 2009 року, була проведена планова виїзна ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності військової частини 3033 ВВ МВС України за період з 01.01.2007 по 01.12.2009. За результатами ревізії складено акт за №08-21/0003 від 09.02.2010.
13.03.2010 за № 08-08-14-14/11197 відповідач направив на адресу позивача «Обов'язкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією військової частини 3033 ВВ МВС України»(далі - обов'язкові вимоги), які складаються з 14 пунктів.
Як було встановлено перевіркою, вибірковою ревізією правильності нарахування та виплати індексації грошових доходів особам рядового та начальницького складу, працівникам, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, наскрізних та допоміжних професій в/ч 3033 встановлено, що вищезазначена виплата здійснювалась з порушенням п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 в частині невірного застосування базового місяця. Вказане зумовлено тим, що установою на протязі періоду, що підлягав ревізії не вважався базовим місяць підвищення грошових доходів за рахунок премій, які є його постійними складовими, встановленими у відповідності з наказами командира в/ч 3033.
Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»від 03.07.1991 № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
В ході ревізії, за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 відповідачем досліджувалось питання правильності проведеного ВЧ № 3033 нарахування та виплати надбавки за безперервну роботу працівникам, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, наскрізних та допоміжних професій системи МВС України.
Вищезазначена виплата нараховувалась позивачем на підставі п.7 Указу Президента України від 04.10.1996 № 926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ».
Указом Президента України від 18.12.2007 №1234/2007, вищевказаний Указ про умови грошового забезпечення було визнано таким, що втратив чинність з 01.01.2008.
Іншими нормативно-правовими актами виплата надбавки за безперервну роботу працівникам, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, наскрізних та допоміжних професій системи МВС України, не передбачено.
Проведеною ревізією встановлено, що зазначений вид виплат здійснювався позивачем в період з 01.01.2008 по 31.12.2009, тобто ще рік після втрати чинності Указу Президента України від 04.10.1996 №926/96.
Згідно ст.. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Указ Президента України від 18.12.2007 № 1234/2007 набрав чинності з 01.01.2008 та був оприлюднений у офіційних виданнях, а саме: в «Офіційному віснику Президента України»(від 21.12.2007 №38) та «Офіційному віснику України»(від 29.12.2007 №97).
Отже позивач мав можливість ознайомитись з даним Указом Президента України і був зобов'язаний приступити до його виконання не чекаючи на повідомлення від Головного управління Внутрішніх Військ України.
Крім того, згідно ст.. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України… незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що в порушення вимог Указу Президента України від 18.12.2007 №1234/2007 позивач за період з 01.01.2008 по 31.12.2009 спрямував на виплату скасованої цим Указом набавки працівникам, які не мають спеціальних звань рядового і начальницького складу, наскрізних та допоміжних професій системи МВС України кошти в загальній сумі 82 926 грн. 65 коп. та провів нарахування до державних цільових фондів на загальну суму 30 110 грн. 20 коп.
Перевіркою також встановлено, що в порушення п.2 п.7 ст.23 та п.2 ст.51 Бюджетного кодексу України позивачем в 2007,2008,2009 роках безпідставно проведені видатки в загальній сумі 13013,70грн. в частині того, що бюджетні призначення встановлюються Законом України про Державний бюджет України, усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Отже, статтею 2 Закону України «Про оплату праці»від 24.03.1995 №108/95-ВР не передбачено, що добові є частиною заробітної плати.
Таким чином, твердження апелянта про те, що добові є складовою структури оплати праці є помилковими.
Згідно ст. 116 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.
Отже, факт здійснення позивачем видатків за рахунок асигнувань затверджених у кошторисах установи на 2007 - 2009 роки на погашення небюджетної кредиторської заборгованості, яка виникла у минулі роки відповідно до ст. 116 Бюджетного кодексу України є бюджетним правопорушенням.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в цій частині позовні вимоги також не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Військової частини 3033 Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, визначенні ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі текст ухвали складено 14.12.2010 року
Головуючий: О.М. Панченко
Суддя: М.О. Католікян
Суддя: Л.П. Туркіна