Постанова від 13.01.2011 по справі 2а-6291/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2011 року № 2а-6291/10/2370

м. Черкаси

10 год. 10 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Коваленка В.І.,

при секретарі - Забарі Н.Ю.,

за участю представників:

від позивача - не з'явився,

від відповідача -Лисенко Н.Л., за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Христинівському районі про вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Христинівському районі про вчинення певних дій.

Позивач зазначає, що відповідач відмовився підписувати акт звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, в яких були зазначені загальні суми витрат, що підлягають відшкодуванню. Крім того, відповідач направив позивачу таблиці розбіжностей, в яких зазначив, що в акти включена виплата щомісячної державної допомоги, передбаченої постановою КМУ № 265 від 26.03.2008 року в загальній сумі 99823 грн., в тому числі, державна адресна допомога -99262 грн. 11 коп., витрати з виплати та доставки пенсій -560 грн. 89 коп.

На підставі вищевказаного, позивач просить суд зобов'язати відповідача виплачені кошти на суму 99823 грн. прийняти до загального заліку для подальшого відшкодування коштів управлінню Пенсійного фонду України в Христинівському районі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що згідно Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань № 5-4/4 від 04.03.2003р., визначено механізм відшкодування на централізованому рівні. Крім того, представник відповідача зазначив, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, на підставі відповідного списку осіб, проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню, та подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Обґрунтовуючи своє заперечення, представник відповідача повідомив, що акт щомісячної звірки на централізованому рівні не складався.

Вислухавши доводи представника відповідача, вивчивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено, що згідно відомостей, вказаних у акті щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за серпень 2010 року позивачем підготовлено списки осіб, яким виплачено пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у кількості 44 особам, а саме: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 5297 грн. 94 коп., сума виплаченої щомісячної цільової допомоги на прожиття - 361 грн. 33 коп., державна адресна допомога - 24520 грн. 80 коп., сума витрат з виплати і доставки пенсій - 168 грн. 26 коп., а всього 30348 грн. 33 коп., з яких відповідачем прийнято до заліку лише 5688 грн. 95 коп.

Крім того, судом встановлено, що згідно відомостей, вказаних у акті щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вересень 2010 року позивачем підготовлено списки осіб, яким виплачено пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у кількості 43 особам, а саме: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 5132 грн. 34 коп., сума виплаченої щомісячної цільової допомоги на прожиття - 361 грн. 33 коп., державна адресна допомога - 24545 грн. 40 коп., сума витрат з виплати і доставки пенсій - 168 грн. 26 коп., а всього 29907 грн. 33 коп., з яких відповідачем прийнято до заліку лише 5523 грн. 35 коп.

При дослідженні письмових матеріалів справи, судом встановлено, що згідно відомостей, вказаних у акті щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за жовтень 2010 року позивачем підготовлено списки осіб, яким виплачено пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у кількості 41 особі, а саме: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 4832 грн. 34 коп., сума виплаченої щомісячної цільової допомоги на прожиття - 361 грн. 33 коп., державна адресна допомога - 23683 грн. 90 коп., сума витрат з виплати і доставки пенсій - 160 грн. 30 коп., а всього 29037 грн. 87 коп., з яких відповідачем прийнято до заліку лише 5520 грн. 99 коп.

Також судом встановлено, що згідно відомостей, вказаних у акті щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за листопад 2010 року позивачем підготовлено списки осіб, яким виплачено пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у кількості 44 особи, а саме: сума виплачених пенсій (основний розмір) - 5880 грн. 98 коп., сума виплаченої щомісячної цільової допомоги на прожиття - 361 грн. 33 коп., державна адресна допомога -26812 грн. 01 коп., сума витрат з виплати і доставки пенсій - 182 грн. 74 коп., а всього 33237 грн. 06 коп., з яких відповідачем прийнято до заліку лише 6274 грн. 30 коп.

Отже, загальна сума, яка не прийнята відповідачем до загального заліку для подальшого відшкодування коштів управлінню Пенсійного фонду України в Христинівському районі становить 99823 грн.

Суд зазначає, що пунктом 4 Порядку визначено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення»та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Зокрема, статтею 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»№ 2272-111 від 22.02.2001 року передбачено, що органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків, починаючи з 1 квітня 2001 року відшкодовують органам Пенсійного фонду пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»N 1105-XIV від 23 вересня 1999 року, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори відносно понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених витрат.

Крім цього, статтею 25 цього Закону передбачено, що усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим особам та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків за рахунок коштів цього Фонду.

Відповідно ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначення пенсій і оформлення документів для їх виплат здійснюється органами Пенсійного фонду України. Ця норма стосується і призначення та виплат пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання.

Згідно п. 2 прикінцевих положень Закону України № 2272-111 від 22.02.2001р., Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.

Крім того, суд зазначає, що витрати, пов'язані з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визнаних з 1 квітня 2001 р. до введення в дію Порядку відшкодування витрат, та пунктом 3 постанови правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві N 5-4/4 від 04.03.2003 р. передбачено, що Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків повинні розробити механізм узгодження цих витрат та провести відповідні розрахунки на тому ж рівні, тобто на централізованому рівні.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами по справі проводилися акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за серпень, вересень, жовтень, листопад 2010 року.

Суд зазначає, що питання стосовно відшкодування державної адресної допомоги визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, який був затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 5-4 від 04.03.2003 р. та постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 4 від 04.03.2003 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 376/7697 16.05.2003 р., відповідно до п. 4 відшкодуванню підлягають суми, а саме, сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Відповідно до положень п. 2 та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 року «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, розмір виплат яким не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму. Виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Отже, виплата щомісячної державної адресної допомоги, повинна здійснюватись відповідно до чинного законодавства за рахунок коштів, з яких виплачуються основний вид пенсії по інвалідності чи у зв'язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Разом з тим, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому, неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Суд зазначає, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2008 рік»дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 року «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»встановлено, що:

- у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів;

- у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму;

- виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Судом встановлено, що обласне управління Пенсійного фонду та обласне відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у встановлений Положенням термін узгоджують суми, що підлягають відшкодуванню, та подають свою довідку відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування.

Фонд соціального страхування на централізованому рівні до 25 числи місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Таким чином, зазначеним Порядком передбачено перерахування відповідних коштів на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України, тобто даний спір повинен вирішуватися за позовом центральних органів сторін у справі.

Отже, суд приходить до висновку, що сторони, відповідно до вимог Порядку, позбавлені права на проведення розрахунків на своєму рівні.

Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 року, управління в своїй діяльності керується, зокрема, постановами правління Пенсійного фонду України.

Суд зазначає що Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань N 5-4/4 від 04.03.2003р., що регулює спірні правовідносини, визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України N 1105-XIV від 23.09.1999 р. (крім осіб, зазначених у п. 2 ст. 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

Суд встановив, що управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі в Черкаській області та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Черкаському районі Черкаської області є робочими органами відповідних фондів на місцевому рівні, що свідчить про неналежний склад сторін у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Отже, на підставі вищезазначеного, суд вважає, що даний спір має розглядатися на централізовано рівні і приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст.94, 159, 160, 161, 162, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена згідно порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.І. Коваленко