Постанова від 03.03.2026 по справі 296/2379/26

Справа № 296/2379/26

3/296/771/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" березня 2026 р. м.Житомир

Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Дідоренко А.Е., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління Служби безпеки України в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Житомир, громадянина України, працює на посаді головного спеціаліста виробничо-технічного відділу управління житлово-комунального господарства, енергетичного менеджменту та енергозбереження департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про вчинення адміністративне правопорушення № 16/12-7 від 26.02.2026, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста виробничо-технічного відділу управління житлово-комунального господарства, енергетичного менеджменту та енергозбереження департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА, який розташований за адресою: майдан ім. С.П. Корольова, 12, м. Житомир, в ході виконання службових обов'язків, здійснив безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах в електронній формі.

Зокрема, шляхом пересилання інформації, вимога щодо захисту якої передбачена вимогами Законів України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» та постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року №373, якою затверджені «Правила забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах» за допомогою електронної поштової скриньки «gkh-oda@ukr.net», що розміщена на незахищеному поштовому сервісі «ukr.net», використання якого, відповідно до ПКМУ від 21.10.2015 № 851 «Деякі питання використання доменних імен державними органами в українському сегменті Інтернету», заборонено у службовому листуванні органам виконавчої влади та іншим державним органам, здійснив безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційній (автоматизованій) системі Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА у електронній формі. А саме 16 лютого 2026 року о 12 год. 15 хв. «РОЗПОРЯДЖЕННЯ №337 від 13.02.2026» та 27 січня 2026 року о 14 год. 01 хв. «РОЗПОРЯДЖЕННЯ №131 від 26.01.2026», в яких фактично наявна інформація щодо назви об'єкта критичної інфраструктури, загальна кількість військовозобов'язаних, кількість осіб, визначених до бронювання з використанням службового ПЕОМ (інв. №1014600137).

Вищевказані документи, що фактично містять інформацію щодо назви об'єкта критичної інфраструктури, загальна кількість військовозобов'язаних, кількість осіб, визначених до бронювання з використанням ПЕОМ (інв. №1014600137) не призначеного для обробки і пересилання інформації з обмеженим доступом, розташований у службовому кабінеті №515 Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації та належить і використовується ОСОБА_2 , були безоплатно незаконно розповсюджені через електронну поштову скриньку «gkh-oda@ukr.net», що розміщена на незахищеному поштовому сервісі «ukr.net».

Так, в ході огляду інформації службового ПЕОМ (інв. №1014600137), не призначеного для копіювання, обробки і зберігання документів з обмеженим доступом, встановлено факт безоплатного незаконного розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційній (автоматизованій) системі у електронній формі Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА, а саме 16 лютого 2026 року о 12 год. 15 хв. «РОЗПОРЯДЖЕННЯ №337 від 13.02.2026» та 27 січня 2026 року о 14 год. 01 хв. «РОЗПОРЯДЖЕННЯ №131 від 26.01.2026», в яких фактично наявна інформація щодо назви об'єкта критичної інфраструктури, загальна кількість військовозобов'язаних, кількість осіб, визначених до бронювання, які в свою чергу, відповідно пункту 3 розділу II та пункту 1 розділу XIV «Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Житомирській обласній державній (військовій) адміністрації», затвердженого Розпорядження Житомирської ОДА від 20.01.2025 №29 «Про затвердження Переліку відомостей, становлять службову інформацію в Житомирській обласній державній (військовій) адміністрації»: «Відомості про військовозобов'язаних, заброньованих у місцевих державних адміністраціях, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях» та «Відомості, що містяться в переліку (ах) об'єктів критичної та/або критичної інформаційної інфраструктури, а також узагальнені відомості про об'єкти критичної та/або критичної інформаційної інфраструктури, у тому числі відомості, що внесені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та/або Державного реєстру об'єктів критичної інформаційної інфраструктури» мають містити обмеження доступу - «Для службового користування».

Таким чином, вміст виявлених електронних документів є інформацією з обмеженим доступом, захист щодо якої визначено законом, не може зберігатись, копіюватись та оброблятись на ПЕОМ, не призначених для цього.

Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч. 5 ст. 212-6 КУпАП.

У матеріалах справи від ОСОБА_1 міститься письмова заява про визнання вини та розгляд справи без його участі.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:

- протоколом про вчинення адміністративного правопорушення № 16/12-7 від 26.02.2026;

- актом огляду службового ПЕОМ (інв.№1014600137);

- копіями розпоряджень Житомирської ОВА №131 від 26.01.2026, №337 від 13.02.2026 про критично важливе підприємство;

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 26.02.2026;

- копія наказу про переведення працівників департаменту ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста виробничо-технічного відділу управління житлово-комунального господарства, енергетичного менеджменту та енергозбереження департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА №104-к від 16.10.2019;

- копія посадової інструкції головного спеціаліста виробничо-технічного відділу управління житлово-комунального господарства, енергетичного менеджменту та енергозбереження Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА, яка містить підпис ОСОБА_1 про ознайомлення від 15.09.2023;

- Закон України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах»; Закон України «Про інформацію»;

- Типова інструкція про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію» затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №736.

- Розпорядження начальника Житомирської ОВА №29 від 20.01.2025 Про затвердження Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в Житомирській ОДА (військовій).

Частиною 5 ст. 212-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.

Згідно з п. 1 Вимог до доменних імен державних органів в українському сегменті Інтернету (далі Вимог), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 21.10.2015, органи виконавчої влади, інші державні органи (далі - реєстранти) реєструють доменні імена для забезпечення представлення в Інтернеті своїх офіційних веб-сайтів, надання доступу через Інтернет до електронних реєстрів, баз даних та інших електронних інформаційних ресурсів, використання і обміну повідомленнями електронної пошти.

Пунктом 2 Вимог передбачено, що реєстрація доменного імені здійснюється реєстрантом у домені GOV.UA та у разі потреби у домені .УКР відповідно до правил реєстрації та використання доменних імен, установлених адміністраторами зазначених доменів.

Сукупність організаційних та технічних вимог до заходів захисту інформації та кіберзахисту, що підлягають впровадженню органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, установами та організаціями, які є власниками або розпорядниками інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем (далі - система), в яких обробляються державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом визначаються Мінімальними вимогами до захисту інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. № 373

Згідно п. 11 Мінімальних вимог до захисту інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних та технологічних систем, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. № 373, передача конфіденційної інформації, службової та таємної інформації через незахищене середовище (середовище функціонування технічних або програмних засобів, у якому немає гарантій цілісності, конфіденційності та доступності інформації через відсутність або невідповідність вимогам до захисту інформації) здійснюється у зашифрованому вигляді або захищеними каналами зв'язку згідно з вимогами законодавства у сфері технічного та криптографічного захисту інформації, за винятком інформації, що передається через канали (лінії) зв'язку, які перебувають в межах контрольованої зони (територія (простір), на якій (в якому) унеможливлено несанкціоноване і неконтрольоване перебування сторонніх осіб, розміщення технічних і транспортних засобів).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 для службового листування використовувався скринька електронної пошти «gkh-oda@ukr.net», використання якої відповідно до Вимог до доменних імен державних органів в українському сегменті Інтернету (далі Вимог), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 21.10.2015, у службовому листуванні органам виконавчої влади та іншим державним органам заборонено.

Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП, тобто безоплатному незаконному розповсюдженні інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу винної, ступінь вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та приходить до висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі з конфіскацією незаконно розповсюджених копій баз даних.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір в розмірі, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (у 2026 році 3328 грн).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 251, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) гривень з конфіскацією незаконно розповсюджених копій баз даних.

Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави, в особі ДСА України, судовий збір в розмірі 665,60 грн. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО):899998; Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.

Cуддя А. Е. Дідоренко