Україна
27 грудня 2010 р. справа № 2а-26158/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зеленова А. С.
при секретарі Кобець О.А.
за участю представника позивача Заїки О.С.,
за участю представника відповідача Новікова В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, 83017, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстройтехінвест» про зобов'язання вчинити певні дії, -
16.11.2010 Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстройтехінвест», в якому просила:
зобов'язати посадових осіб ТОВ «Ремстройтехінвест» допустити посадових осіб ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, яких буде призначено керівництвом інспекції, до проведення позапланової документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків по взаємовідносинам із ТОВ «Донстройтранс» (ЄДРПОУ 36306165) за період з 01.01.2009 по 31.06.2010;
зобов'язати ТОВ «Ремстройтехінвест» надати під час перевірки фінансово-господарські та бухгалтерські документи за період з 01.01.2009 по 31.06.2010;
початком проведення перевірки ТОВ «Ремстройтехінвест» вважати дату фактичного допущення до перевірки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було направлено запит до ТОВ «Ремстройтехінвест» від 17.09.2010 щодо надання засвідчених копій документів та надання пояснень щодо взаємовідносин з платником податків ТОВ «Донстройтранс», під час перевірки яких було встановлено укладення нікчемних угод з ТОВ «Ремстройтехінвест». Відповідач надавати інформацію, що була витребувана, відмовився. Наказом ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя № 859 від 19.10.2010 було призначено проведення позапланової перевірки ТОВ «Ремстройтехінвест» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків по взаємовідносинам з ТОВ «Донстройтранс» за період з 01.01.2009 по 31.06.2010. Також, начальником податкової інспекції було виписано направлення на перевірку від 19.10.2010 № 001048/518.
19.10.2010 перевіряючими було здійснено вихід на перевірку, директору ТОВ «Ремстройтехінвест» було вручено копію наказу про призначення перевірки та направлення, однак у допуску до проведення перевірки перевіряючим було відмовлено, про що складено відповідний акт. 20.10.2010 у відношенні директора ТОВ «Ремстройтехінвест» був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 163-3 КУпАП, який направлено до розгляду до Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя.
Посилаючись на п.п. 1,4 ст. 10, п.п. 1,8 ст. 11, п. 1 ч. 6, ч. 8 ст. 11-1, ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ч. 1 п. 4 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», позивач вважає, що в нього наявні усі передбачені законом підстави для проведення перевірки ТОВ «Ремстройтехінвест», у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги (а.с. 2-4)
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, надав письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що 07.09.2010 позивач направив на адресу ТОВ «Ремстройтехінвест» письмовий запит про надання документів по взаємовідносинам із ТОВ «Донстройтранс», пов'язаних зі сплатою ПДВ за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, а також пояснень з цього питання. Однак, п. 3 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право податкового органу вимагати від платника податків надання пояснень тільки при проведенні перевірки. Оскільки на час направлення запиту перевірка відповідача не проводилась, підприємство обґрунтовано відмовило у задоволенні цих вимог ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя.
ТОВ «Ремстройтехінвест» своєчасно і у повному обсязі подало за місцем своєї реєстрації необхідні звіти і декларації, у т.ч. по взаємовідносинам з ТОВ «Донстройтранс», пов'язаними зі сплатою ПДВ за період з 01.01.2009 по 31.06.2010. За таких обставин, позивач мав усі можливості провести камеральну перевірку відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Отже, відсутні підстави для надання відповідачем будь-яких документів та пояснень.
Також, представник відповідача вважає необґрунтованими посилання ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя на п. 1 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», оскільки ані у запиті, ані у позовній заяві позивач не вказав, в якого платника податків при проведенні перевірки були виявлені порушення податкового законодавства. Також, позивач не надав відповідного рішення суду, яке б дозволяло проводити позапланову перевірку. Вважає, що підприємство цілком обґрунтовано не допустило посадових осіб податкового органу до проведення перевірки, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позову (а.с. 33).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - Державна податкова інспекція в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя є суб'єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Ремстройтехінвест» зареєстровано як юридична особа 12.04.2007 виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, включено до ЄДРПОУ за № 34908941, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 653920 (а.с. 8), довідкою Управління статистики у м. Маріуполі № 02-19-461 від 17.04.2007 (а.с. 7). Відповідач взятий на облік до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя як платник податків 13.04.2007 (а.с. 6).
Судом встановлено, що ДПІ у Київському районі м. Донецька на адресу податкових органів Донецької області направлено акт № 3251/23-2/36615845 від 26.08.2010 про неможливість проведення зустрічної перевірки ТОВ «Донстройтранс» (ЄДРПОУ 36306165) з питань підтвердження відомостей, отриманих від платників податків, у т.ч. від ТОВ «Ремстройтехінвест» (ЄДРПОУ 34908941) за період з 01.09.2009 по 30.06.2010 (а.с. 16-18), за змістом якого у ТОВ «Донстройтранс» та його постачальників відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, у зв'язку із чим укладені з контрагентами угоди відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 203, п.п. 1, 2 ст. 215, ст. 228 ЦК України, мають ознаки нікчемності.
На підставі вказаних відомостей ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя було направлено запит № 17175/10/23-113 від 07.09.2010 на адресу ТОВ «Ремстройтехінвест» про надання пояснень та документальних підтверджень взаємовідносин підприємства із ТОВ «Донстройтранс» за період з 01.09.2009 по 30.06.2010, зокрема, щодо укладених угод, форм розрахунків, підтверджень виконання угод.
Листом від 30.09.2010 № 63 відповідач відмовив ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя у наданні документів та письмових пояснень (а.с. 14).
Наказом начальника ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 19.10.2010 № 859 призначена з 19.10.2010 позапланова документальна перевірка ТОВ «Ремстройтехінвест» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків по взаємовідносинам із ТОВ «Донстройтранс» за період з 01.01.2009 по 31.06.2010 тривалістю 10 робочих днів (а.с. 9).
Також, 19.10.2010 начальником ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя було видано направлення на перевірки № 001048/518, згідно з яким посадовим особам інспекції доручено провести з 19.10.2010 позапланову виїзну перевірку ТОВ «Ремстройтехінвест» тривалістю 10 робочих днів (а.с. 10).
Відповідно до ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, в тому числі, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
У відповідності до ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;
у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;
стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;
у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.
Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.
Позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.
У даному випадку підставою для проведення позапланової документальної перевірки відповідача є виявлення податковим органом при перевірці іншого платника податків - ТОВ «Донстройтранс» фактів, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, а також не надання відповідачем пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, тобто п. 1 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно зі ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Відповідно до вказаних вище вимог, директору ТОВ «Ремстройтехінвест» були надані вищезазначені документи, що також не заперечувалося у судовому засіданні представником відповідача. Таким чином, позивачем були дотримані усі необхідні умови для здійснення перевірки відповідача, передбачені законодавством.
Однак, директором ТОВ «Ремстройтехінвест» було відмовлено у допуску посадових осіб ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до проведення перевірки, про що складено акт від 20.10.2010 № 297/23-111/34908941 (а.с. 11).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства; прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування; формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб; роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків; запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Перелік функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій міститься в ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 11-1 вказаного закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Аналізуючи вказані норми Закону України «Про державну податкову службу в Україні», суд приходить до висновку, що органи державної податкової служби повинні виконувати покладені на них функції та здійснювати надані законом повноваження з неухильним дотриманням законодавства України, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування” встановлений обов'язок платника податків і зборів (обов'язкових платежів) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.
Оскільки відповідач у порушення зазначених приписів ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” не допустив посадових осіб державних податкових органів до проведення позапланової виїзної перевірки з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), не надав документи бухгалтерської і податкової звітності, що необхідні для проведення такої перевірки, це позбавляє позивача реалізації його основних завдань, встановлених ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, а саме - здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Таким чином, є обґрунтованими позовні вимоги органу державної податкової служби щодо зобов'язання відповідача допустити до проведення перевірки посадових осіб ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя та надати для перевірки усі необхідні документи.
Разом із тим, суд вважає такими, що не ґрунтуються на законі, позовні вимоги про те, що початком проведення перевірки ТОВ «Ремстройтехінвест» слід вважати дату фактичного допущення до перевірки. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено право податкового органу звертатися до суду з такими позовними вимогами. Крім того, суд зауважує, що зазначення початку і закінчення проведення перевірки є обов'язком податкового органу при оформленні акту (довідки), складеного за наслідками перевірки, відповідно до приписів п.п. 2.2.1 п. 2.2 розділу 2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 N 327, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за N 925/11205.
З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позовні вимоги частково та зобов'язує ТОВ «Ремстройтехінвест» допустити посадових осіб ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, яких буде призначено керівництвом інспекції, до проведення позапланової документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків по взаємовідносинам із ТОВ «Донстройтранс» за період з 01.01.2009 по 31.06.2010, та надати під час перевірки відповідні фінансово-господарські та бухгалтерські документи за вказаний період діяльності.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстройтехінвест» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Ремстройтехінвест» (ЄДРПОУ 34908941) допустити посадових осіб Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, яких буде призначено керівництвом інспекції, до проведення позапланової документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків по взаємовідносинам із Товариством з обмеженою відповідальністю «Донстройтранс» (ЄДРПОУ 36306165) за період з 01.01.2009 по 31.06.2010, та надати під час перевірки відповідні фінансово-господарські та бухгалтерські документи за період з 01.01.2009 по 31.06.2010.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 27 грудня 2010 року в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 04 січня 2011 року.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Зеленов А. С.