Україна
12 січня 2011 р. справа № 2а-27014/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Каморнікові Д.Ю.
за участю представника позивача Гришакової Н.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні суду в залі суду адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Громадська організація «Злагода» про припинення юридичної особи, -
26 листопада 2010 року Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя (далі - «Жовтнева МДПІ») звернулась в суд з позовом до Громадська організація «Злагода» (далі - ГО «Злагода») про припинення юридичної особи.
Підставами позову ДПІ зазначила п.17 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а саме неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Просили припинити юридичну особу Громадської організації «Злагода».
Представник позивача Гришакова Н.Є. у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, та просила позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Відповідач про причини неприбуття у судове засідання суд не повідомив, заяви про відкладання слухання справи не надав. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
27 січня 2004 року Громадська організація «Злагода» було зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області та йому присвоєно ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26482284.
05.02.2004 року за № 420 Громадська організація «Злагода» було узято на облік в органах державної податкової служби, про що була видана довідка форми № 4-ОПП.
Станом на 16 липня 2010 року згідно довідки МДПІ, Громадська організація «Злагода» не має заборгованості перед бюджетом.
Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачене подання суб'єктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний період).
Відповідно до п.3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» позивач уповноважений здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Згідно акту про ненадання звітності від 27.07.2010 року ГО «Злагода» з 4 кварталу 2005 року не подає податкову звітність до Жовтневої МДПІ.
Відповідач є громадською організацією, тому відносини щодо його реєстрації, дії та припинення регулюються Законом України «Про об'єднання громадян».
Статтею 3 Закону передбачено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Згідно із статтею 14 Закону України «Про об'єднання громадян» об'єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише у разі реєстрації (офіційного визнання), так легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація благодійної організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Згідно до ч. 4 цього Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 19 Закону, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до ст. 25 цього закону, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.
Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.
Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Здійснюючи контрольну функцію, легалізуючі органи вживають відповідні заходи, передбачені законодавством. Так, статтею 28 Закону України «Про об'єднання громадян» передбачено, що за порушення законодавства легалізуючим органом до громадських організацій самостійно може бути застосований такий вид стягнення, як письмове попередження, в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень, легалізуючий орган звертається до суду з поданням про накладення штрафу. Крім того, з метою припинення протиправної діяльності громадської організації легалізуючий орган може направляти до суду подання про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності, тимчасову заборону діяльності об'єднання на строк до трьох місяців, або про примусовий розпуск (ліквідацію).
Так, оскільки відповідачем не здійснювались порушення законодавства, передбачені вищевказаною статтею Закону України «Про об'єднання громадян», а також, оскільки Жовтневою МДПІ м. Маріуполь ставиться вимога саме про припинення юридичної особи ГО «Злагода», а не накладення такого стягнення як ліквідація, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Також, оскільки податковий орган не є легалізуючим органом, то Державна податкова інспекція не має повноважень щодо припинення громадської організації.
Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до ч.4 ст. 94 КАС України.
На підстав вищенаведеного, керуючись ст.ст.17-20;69-72;86;94;158-164;167;186 КАС України, суд -
у задоволенні адміністративного позову Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Громадської організації «Злагода» про припинення юридичної особи - відмовити повністю.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.