17 січня 2011 рокуСправа № 2а-3512/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Млинівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась в суд із позовом про стягнення з ОСОБА_1 4 073,86 грн. податкового боргу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при аналізі облікової картки платника податків ОСОБА_1 за платежем орендна плата з фізичних осіб встановлено, що за відповідачем станом на 14 грудня 2010 року рахується недоїмка в сумі 4073,86 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2010 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-3512/10/0370 відповідно до статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідач пред'явлені позовні вимоги не оспорив, заперечення на адміністративний позов не подав, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 05 січня 2010 року.
Дослідивши і оцінивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення із наступних підстав.
Фізичною особою ОСОБА_1 01 січня 2010 року укладено договір оренди земельної ділянки № 19 з Острожецькою сільською радою терміном дії на 11 місяців. Договір зареєстрований в Острожецькій сільській раді, про що вчинено запис у Журналі реєстрації договорів від 1 січня 2010 року, названа земельна ділянка, що знаходиться в межах с. Острожець, передана Острожецькою сільською радою, а ОСОБА_1 прийнята в оренду 1 січня 2010 року.
Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу, відповідно до статті 14 Закону України «Про плату за землю» № 2535 (далі Закон).
Відповідно до статті 17 Закону земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада. Несплата земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності виробниками сільськогосподарської продукції та громадянами протягом року, іншими платниками - протягом півріччя вважається систематичною і є підставою для припинення права користування земельними ділянками.
Відповідно до статей 18, 20 Закону України «Про оренду землі» № 161-14 договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, а право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що починаючи з 1 січня 2010 року у ОСОБА_1 виникли зобов'язання по сплаті орендної плати за землю до місцевого бюджету Острожецької сільської ради.
Судом встановлено, що Млинівською міжрайонною державною податковою інспекцією 15 червня 2010 року було направлено податкове повідомлення № НОМЕР_1 форми «Ф», у якому ОСОБА_1 повідомлялось про те, що загальна сума податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» складає 4073,86 грн. та вказано граничні строки сплати податкових зобов'язань, а саме до 16 серпня 2010 року в розмірі 2036,93 грн., та до 15 листопада 2010 року в розмірі 2036,93 грн.
Однак, на час подання адміністративного позову орендна плата за оренду земельної ділянки в сумі 4073,86 грн. фізичною особою ОСОБА_1 до місцевого бюджету Острожецької сільської ради сплачена не була.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За правилами пунктів 1, 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов'язок юридичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою. Доказів сплати заборгованості відповідач суду не надав. Заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового зобов'язання, не призвели до його погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Оскільки заборгованість відповідач у встановлені строки не сплатив та позовні вимоги про стягнення заборгованості в сумі 4073,86 грн. підтверджується матеріалами справи, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог та останні підлягають до задоволення.
Керуючись статтею 67 Конституції України, статями 160, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход Державного бюджету України податковий борг в сумі 4073,86 грн.(чотири тисячі сімдесят три гривні вісімдесят шість копійок).
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.Я. Ксензюк