14 січня 2011 рокуСправа № 2а-3577/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (надалі - Луцька ОДПІ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10 грудня 2010 року позивач звернувся до Луцької ОДПІ із заявою про видачу довідки про його перебування на загальній системі оподаткування. Луцькою ОДПІ листом від 20 грудня 2010 року №18005/р/17-1 йому було відмовлено у видачі довідки, мотивуючи тим, що заявником не наведено нормативно-правовий акт, який передбачає надання органом державної податкової служби такої довідки. Позивач вважає, що Луцька ОДПІ своєю відмовою видати довідку порушила його права: надання відомостей, вказаних у заяві від 10 грудня 2010 року, зумовлене необхідністю підтвердити перед покупцями (сторонами господарських відносин) про перебування на загальній системі оподаткування у зв'язку із набранням чинності з 01 січня 2011 року Податковим кодексом України.
З цих підстав просив визнати протиправною відмову відповідача у видачі довідки та зобов'язати Луцьку ОДПІ видати довідку згідно із поданою заявою.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2010 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
11 січня 2011 року позивачем було подано до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, в яких відповідач просить відмовити в задоволенні його вимог, при цьому посилається на наказ Державної податкової адміністрації України, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05 червня 2003 року за № 446/7767. Даним наказом затверджено порядок отримання довідки про доходи за останній звітний період (рік) та форми довідки про доходи за останній звітний період (рік). Повноваження видавати довідки про те, на якій системі оподаткування перебуває суб'єкт підприємницької діяльності, в Луцької ОДПІ відсутні.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з такого.
Судом встановлено, що 10 грудня 2010 року ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець звернувся до Луцької ОДПІ із заявою, у якій просив видати йому довідку про те, що як суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на загальній системі оподаткування, тобто є платником податку з доходів фізичних осіб на загальних підставах (а.с.6).
20 грудня 2010 року листом № 18005/Р/17-1 (а.с.7) заявника повідомлено, що заява залишена без виконання, так як довідки видаються за письмовими заявами платників податків, якщо надання таких довідок передбачено відповідними законодавчими актами. Також Луцькою ОДПІ запропоновано ОСОБА_1 надати лист, в якому вказати відповідний нормативний документ, що передбачає надання органом державної податкової служби такої довідки.
Згідно зі ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні спору суд здійснював перевірку на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України дій відповідача щодо відмови видати довідку згідно із поданою позивачем заявою.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України від 04 грудня 1990 року N 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" ( в редакції, чинній на час виникнення правових відносин між сторонами у справі), далі - Закон N 509-XII.
Так ст.10 вказаного Закону визначено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, в тому числі і щодо розгляду звернень громадян, підприємств, установ і організацій з питань оподаткування.
Статтею 1 Закону України від 02 жовтня 1996 року N 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон N 393/96-ВР) встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Таке право гарантовано ст.40 Конституції України, згідно з якою усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до ст.15 Закону N 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Як вбачається із листа Луцької ОДПІ від 20 грудня 2010 року №18005/р/17-1, на заяву ОСОБА_1 не було надано відповіді по суті вимог, викладених у ній; не дотримуючись встановленого Законом України "Про звернення громадян" порядку, відповідач не роз'яснив з посиланням на Закон причин відмови в наданні довідки.
Відповідно до ст.9 Закону України 02 жовтня 1992 року N 2657-XII «Про інформацію» всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Згідно з ч.2 ст.31 вказаного вище Закону державні органи та організації, органи місцевого самоврядування, інформаційні системи яких вміщують інформацію про громадян, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом, а також вживати заходів щодо запобігання несанкціонованому доступу до неї.
Посилання відповідача у письмовому запереченні на наказ Державної податкової адміністрації України від 19 травня 2003 року N 226 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05 червня 2003 року за N 446/7767) суд не бере до уваги, оскільки цим наказом затверджено Порядок отримання довідки про доходи за останній звітний період (рік) та форми довідки про доходи за останній звітний період (рік) з метою практичного застосування п.7 ч.2 ст. 17 Закону України від 07 грудня 2000 року N 2121-III "Про банки і банківську діяльність", тобто даний нормативний акт не стосується порушеного позивачем у заяві від 10 грудня 2010 року питання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам Луцькою ОДПІ як суб'єктом владних повноважень не надано суду достатніх і безумовних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, а його дії щодо відмови видати позивачу довідку згідно з поданою заявою від 10 грудня 2010 року є необгрунтованими, нерозсудливими та такими, що вчиненні з використанням повноваження з неналежною метою.
З урахуванням викладеного вище суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до абз.9 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Керуючись ст.ст.183-2, 256 КАС України, на підставі ст.19, 40 Конституції України, ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст.15 Закону України «Про звернення громадян», ст.9 Закону України «Про інформацію», суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Луцької об'єднаної державної податкової інспекції видати ОСОБА_1 довідку згідно із поданою заявою від 10 грудня 2010 року.
Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію надати ОСОБА_1 письмову інформацію згідно із поданою заявою від 10 грудня 2010 року щодо системи оподаткування доходів.
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання ними копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В.Каленюк