Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 березня 2026 року № 520/25732/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) від 09.04.2025 №204850015030 про відмову у переведенні з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) перевести з 18 лютого 2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з урахуванням довідок Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 02.07.2025 року звернулася до пенсійного органу через веб портал із заявою, в якій просила повідомити дату та підстави припинення виплати пенсії державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.07.2025 року повідомлено, що за розглядом по екстериторіальному принципу заяви від 18.02.2025, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було помилково здійснено перерахунок пенсії шляхом переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Внаслідок подальшої проведеної перевірки, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.04.2025 року за №204850015030 ОСОБА_1 відмовлено у переведені на пенсії відповідно до Закону №3723, з чим вона не згодна, та звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 10.10.2026 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 12.08.2023, як отримувач пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
З матеріалів справи встановлено що, позивачка працювала у Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста (присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування) - посаді державного службовця - з 23.04.2003 року по 09.11.2015 року включно без перерви (стаж державного службовця 12 років 06 місяців 21 день.).
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 по справі № 520/33615/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ: 42098368) від 07.09.2023 №204850015030 про відмову у переведенні з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ: 42098368) повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням висновків суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі №520/33615/23 було встановлено, що ОСОБА_1 має право на зарахування до стажу державного службовця періоди роботи з 23.04.2003 по 09.11.2015 роки.
Як вказує позивачка в позовній заяві, пенсійним органом на виконання рішення суду від 04.03.2024 у справі № 520/33615/23 повторно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії відповідно до Закону №3723, оскільки судом не вказано зобов'язання щодо урахування довідок про заробітну плату, з яких призначати пенсію державного службовця, тому обчислення пенсії проведено без урахування заробітної плати та відмовлено у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії.
В подальшому ОСОБА_1 18.02.2025 звернулася. із заявою про переведення з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та надала пакет необхідних документів для переведення, в тому числі надала нові довідки про заробітну плату державного службовця:
- довідку від 17.02.2025 № 01-31/04/1742 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- довідку від 17.02.2025 № 01-31/04/1745 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
18.02.2025 ОСОБА_1 було переведено на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням наданих довідок.
02.07.2025 року ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного органу через веб портал із заявою, в якій просила повідомити дату та підстави припинення виплати пенсії державного службовця згідно Закону України «Про державну службу».
Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області від 18.07.2025 року повідомлено, що за розглядом по екстериторіальному принципу заяви від 18.02.2025, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було помилково здійснено перерахунок пенсії шляхом переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Внаслідок подальшої проведеної перевірки рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.04.2025 року за №204850015030 ОСОБА_1 відмовлено у переведені на пенсії відповідно до Закону №3723 згідно довідок про заробітну плату наданих разом з заявою від 18.02.2025, оскільки на думку відповідача стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 складає 2 дні. Також в рішенні від 09.04.2025 зазначено, що з 23.04.2003 по 09.11.2015 ОСОБА_1 обіймала посаду службовця в органах місцевого самоврядування, а не державного службовця. Зазначено також, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі №520/33615/23 покладено зобов'язання зарахувати до стажу державного службовця періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 23.04.2003 по 09.11.2015 роки, проте не розглядалося питання заробітної плати за довідками про заробітну плату та зобов'язань щодо її врахування на орган Пенсійного фонду України не покладалося.
Не погодившись із відмовою, позивачка звернулася до суду.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-XI).
01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон №889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37 цього Закону, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
За приписами пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до частин 1 статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби неменш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, до 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
1) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;
2) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 1 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV. При цьому законодавством визначено певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.
Пунктом 10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають неменш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №889-VIII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають неменш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають неменш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №889-VIII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають неменш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18та у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі №687/545/17.
Підставою відмови у переведенні позивача на пенсію за нормами до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII є недостатній стаж державної служби, який полягає в не зарахуванні трудового стажу позивача на посадах в органах місцевого самоврядування, оскільки, на думку Відповідача, ці посади не відносяться до категорій посад визначених Законом № 889-VIII.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України - стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.
Статтею 46 Закону № 889-VII визначені особливості стажу державної служби, а саме - у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), згідно з пунктом 2 якого до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону №2493-III, а також на інших посадах, незазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Статтею 14 Закону №2493-IIІ передбачено, що в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад:
перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови;
друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради;
третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад; керуючих справами виконавчих апаратів обласних та Севастопольської міської рад;
четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад;
п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост;
шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад;
сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Порядок №283 втратив чинність у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою Кабінету Міністрів України №229 нового Порядку обчислення стажу державної служби.
Відповідно до пункту 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493-III.
Водночас необхідно врахувати, що пунктом 4 частини 2 статті 46 Закону №889-VIII визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України Про службу в органах місцевого самоврядування.
З огляду на вказане, посаду, яку обіймала позивач за час роботи в органах місцевого самоврядування за спірний період відносяться до посад, визначених ст.14 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування.
Крім того, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 у справі №520/33615/23 вже було встановлено, що ОСОБА_1 має право на зарахування до стажу державного службовця періоди роботи з 23.04.2003 по 09.11.2015 роки.
Таким чином, доводи відповідача про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування за періоди роботи з 23.04.2003 по 09.11.2015 не може бути зарахований до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії за віком згідно із Законом України Про державну службу є безпідставними.
Аналогічний висновок щодо застосування вищенаведених норм права у подібних правовідносинах викладений у постановах Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі №500/6640/16, від 10 лютого 2021 року у справі №825/1453/18, від 12 квітня 2021 року у справі №591/3924/16-а.
За своїм змістом, спірні правовідносини у цій справі виникли також з приводу не врахування відповідачем довідок, виданих позивачці Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745.
Згідно із ч. 8 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 14.09.2016 № 622 затвердив Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622) (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.
У довідці Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), зазначено, що така довідка видана адміністративним позовом ОСОБА_1 про те, що вона працювала в Департаменті соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста, заробітна плата станом на 17 лютого 2025 становить: посадовий оклад 34083,00 грн; надбавка за ранг (6 ранг) - 500,00 грн; надбавка за вислугу років (30%) - 10224,90 грн; усього 44807,90 грн.
На всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за лютий 2025 року.
У довідці Харківської обласної державної адміністрації про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745 зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те що надбавки, премії та інші виплати за період з 03 червня 2024 року по 29 листопада 2024 року становили: місячна премія усього 27 122,59. Також зазначено, що на всі види оплати праці, які включені у довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд встановив, що форма довідок, виданих позивачці Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745 та відомості цих довідок відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, та пункту 5 Порядку № 622.
Відтак суд вважає, що вищевказані довідки є такими, які необхідно врахувати відповідачу при обрахунку пенсії позивача відповідно до Закону № 889-VIII із часу їх подання до пенсійного органу 18.02.2025.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок виданих Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745.
З огляду на викладене, суд для ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести з 18 лютого 2025 року ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з урахуванням довідок Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили, суд зазнає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодекс адміністративного судочинства України суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення як захід судового контролю.
Разом з тим, на момент ухвалення цього рішення відсутні підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від його виконання або виконуватиме його неналежним чином. Зазначене питання може бути вирішене судом після набрання рішенням законної сили у разі його невиконання.
Суд також враховує, що інститут судового контролю за виконанням судових рішень, передбачений частиною першою статті 382 Кодекс адміністративного судочинства України, спрямований на забезпечення фактичного та належного виконання рішення суду, а не на передчасне встановлення процедурних обов'язків до настання відповідного моменту. Встановлення строків подання звіту про виконання судового рішення як окремий захід судового контролю можливе лише після того, як судове рішення набрало законної сили та за наявності реальних підстав вважати, що таке рішення може бути не виконано або виконано неналежним чином, що узгоджується з позиціями суддів у практиці застосування інституту звітності як елемента механізму судового контролю.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що вимога про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду є передчасною та не підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 09.04.2025 №204850015030 про відмову у переведенні з пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII, ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, ЄДРПОУ 13486010) перевести з 18 лютого 2025 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з урахуванням довідок Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1742 та про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.02.2025 №01-31/04/1745.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору в розмірі 968,96грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 04 березня 2026 року.
Суддя Бадюков Ю.В.