04 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12704/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" (надалі - позивач, ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД") до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Полтавської області №000103862302 від 15.07.2024, яким до ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 277872,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням ДПС у Полтавській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірка ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" з питань несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік, за результатами якої складено акт від 20.06.2024 №8745/16-31-23-06/42927796. Єдиною підставою, на яку посилається контролюючий орган в акті перевірки, є те, що ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" не подано своєчасно звіт про контрольовані операції у зв'язку з взаємовідносинами з Solar Trading Group Kft та те, що вищевказане підприємство має країну реєстрації - Угорщина. На переконання позивача, Угорщина виключена 07.03.2018 з переліку держав, які внесені в постанову Кабінету Міністрів України №1045 від 27.12.2017, тому доводи, що викладені контролюючим органом в акті перевірки є помилковими та необґрунтованими.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/12704/24. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
08 листопада 2024 року до суду надійшов відзив ГУ ДПС у Полтавській області на позовну заяву /а.с.56-59/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що перевіркою встановлено, що операції між ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" та контрагентом - нерезидентом Solar Trading Group Kft (Угорщина) визнаються контрольованими у 2022 році відповідно до підпункту а) підпунктів 39.2.1.1, 39.2.1.7, 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, оскільки: Solar Trading Group Kft є пов'язаною особою-нерезидентом; річний дохід платника за 2022 звітний рік складає 318 509 527 грн; обсяг операцій з Solar Trading Group Kft у 2022 відповідно додатку до звіту складає 72 610 780 грн. 22.01.2024 платником подано звіт про контрольовані операції за 2022 рік з додатком "Інформація про пов'язаність осіб", де самостійно визначено пов'язаність ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" та Solar Trading Group Kft. Отже, за результатами перевірки встановлено порушення позивачем підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік.
19 листопада 2024 року через систему "Електронний суд" до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с.89-91/, у якій зазначено, що 07.03.2018 Угорщина виключена з переліку держав, які внесені в постанову Кабінету Міністрів України №1045 від 27.12.2017, у зв'язку з чим дії контролюючого органу щодо застосування до позивача штрафних санкцій є неправомірними.
23 грудня 2024 року через систему "Електронний суд" до суду надійшли додаткові пояснення відповідача по справі №440/12704/24, у яких просить справу розглядати за участю представника ГУ ДПС у Полтавській області /а.с.94-96/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 грудня 2024 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника ГУ ДПС у Полтавській області у справі №440/12704/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення /а.с. 102-103/.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
На підставі наказу Головного управління ДПС у Полтавській області від 08.05.2024 №1317-п "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" /а.с. 21/, головним державним інспектором відділу трансферного ціноутворення Розсохою Наталією Григорівною відповідно до вимог підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпунктів 78.1.2, 78.1.15 пункту 78.1 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" з питань несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік, за результатами якої складено акт №8745/16-31-23-06/42927796 від 20.06.2024 /а.с. 25-30, 71-76/.
За висновками акту перевірки №8745/16-31-23-06/42927796 від 20.06.2024 позивачем порушено:
- пункт 1 розділу І Порядку складання звіту про контрольовані операції, який затверджено наказом Міністерства фінансів України №8 від 18.01.2016, а саме недотримання терміну подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік;
- підпункт 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік.
15.07.2024 ГУ ДПС у Полтавській області на підставі акту перевірки №8745/16-31-23-06/42927796 від 20.06.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення №000103862302, яким до ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 277872 грн. /а.с.33-34, 82-83/.
Копія розрахунку штрафних (фінансових) санкцій наявна у матеріалах справи /а.с. 35/.
За змістом цього розрахунку штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 277872,00 грн. (112*2481 грн.) застосовано за порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, зокрема, за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції.
Позивач оскаржив вказане податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до ДПС України /а.с.38-41/.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 09.10.2024 №30367/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області від 15.07.2024 №000103862302, а скаргу - без задоволення /а.с.43-46/.
Позивач не погодився з податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Полтавській області від 15.07.2024 №000103862302 та звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню - рішенню ГУ ДПС в Полтавській області від 15.07.2024 №000103862302, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
За приписами підпунктів 78.1.2, 78.1.15 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:
платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом;
неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Пунктом 78.4 статті 78 ПК України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до пунктів 79.1-79.3 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
У наказі ГУ ДПС у Полтавській області від 08.05.2024 № 1317-п зазначена юридична підстава для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД", а саме підпункт 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункт 78.1.2, 78.1.15 пункту 78.1 статті 78, стаття 79, пункт 82.2 статті 82, підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
У повідомленні від 08.05.2024 №130 розкривається мета перевірки: з питань несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік /а.с. 68/.
Копія наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 08.05.2024 № 1317-п "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" та повідомлення від 08.05.2024 №130 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки /а.с. 68/ направлено позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" 15.05.2024 /а.с. 70/.
Не зазначення у наказі детальної мети перевірки у даному випадку не вплинуло або об'єктивно не могло вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.
За змістом підпункту 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Засади визначення операцій контрольованими передбачені підпунктом 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України.
Так, за визначенням, наведеним у підпункті 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:
а) господарські операції, що здійснюються з пов'язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;
б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;
г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів в розрізі держав (територій) затверджується Кабінетом Міністрів України.
У разі внесення змін до переліку організаційно-правових форм нерезидентів у розрізі держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до цього підпункту, вони набирають чинності з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.
Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з таким нерезидентом за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а" - "в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими;
ґ) господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні.
Якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту "г" цього підпункту, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), господарські операції платника податків з ним за відсутності критеріїв, визначених підпунктами "а"-"в" цього підпункту, визнаються неконтрольованими.
За правилами підпункту 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Господарські операції, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні, визнаються контрольованими, якщо обсяг таких господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
За змістом підпунктів 39.4.1, 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній. Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Відповідно до пункту 120.6 статті 120 ПК України несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.6 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.7 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, але не більше 1000 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Із зазначених норм права слідує, що платники податків, які здійснювали протягом відповідного звітного періоду господарські операції, які відповідно до підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України вважаються контрольованими, зобов'язані у встановлений законом строк подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. При цьому, неподання або несвоєчасне подання такого звіту чи не повне відображення інформації у ньому має наслідком притягнення такого платника податків до відповідальності шляхом накладення на нього штрафу в розмірі, встановленому статтею 120 ПК України.
Відповідач у акті перевірки зазначив, що річний дохід ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" за 2022 рік склав 318509527,00 грн, а сума взаємовідносин з Solar Trading Group Kft - 72610780,00 грн. Країна реєстрації вищезазначеного нерезидента - Угорщина, яка входила в 2022 році до переліку держав (територій), включених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045 "Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №977" (зі змінами та доповненнями). Зазначено, що відповідно до підпункту "в" підпункту 39.2.1.2, підпункту 39.2.17 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України господарські операції ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" з Solar Trading Group Kft (Угорщина), які здійсненні в 2022 році визнаються контрольованими.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1045 "Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №977" (далі - Постанова №1045) Угорщина включена до цього Переліку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №108 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1045" внесено зміни у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1045 «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 977", виключивши позиції "Грузія", "Республіка Естонія", "Латвійська Республіка", "Республіка Мальта" і "Угорщина" (далі - Постанова №108).
Вказана постанова набрала чинності 07.03.2018.
У 2022 році Угорщина не була включена до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України.
Відтак, висновки перевірки, оформленої актом №8745/16-31-23-06/42927796 від 20.06.2024, про те, що відповідно до підпункту "в" підпункту 39.2.1.2, підпункту 39.2.17 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України господарські операції ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" з Solar Trading Group Kft (Угорщина), які здійсненні в 2022 році визнаються контрольованими, - є помилковими.
Щодо посилання відповідача на те, що ним в акті перевірки допущено методологічну помилку, суд зазначає наступне.
Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20 серпня 2015 року № 727, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1300/27745 ( далі - Порядок № 727).
Порядком № 727 визначено, що акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з нормами Розділу ІІ Порядку № 727 акт документальної перевірки має містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного законодавства, законодавства з єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податкове, валютне та інше законодавство, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи).
В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджує наявність зазначених фактів.
При цьому згідно з підпунктом 2 пункту 4 розділу 3 вказаного Порядку у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно:
викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення;
викласти зміст порушень (у разі їх встановлення), в тому числі щодо правильності та повноти визначення фінансового результату до оподаткування згідно з первинними документами, бухгалтерським обліком відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
зазначити інформацію щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених Кодексом, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документи та інформацію, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформацію щодо наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності платника податків;
зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та/або бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення;
у разі відсутності первинних документів, документів податкового та/або бухгалтерського обліку, інших документів, що підтверджують факт порушення, або у разі ненадання їх для перевірки - зазначити перелік цих документів;
у разі отримання під час перевірки копій документів, які підтверджують факт виявленого порушення, про це робиться запис із відображенням підстав для їх отримання, а також переліку цих документів;
у разі відмови платника податків, посадових осіб платника податків (керівника платника податків або уповноважених ним осіб) надати документи та/або копії документів посадовій особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків, посадової особи платника податків, уповноваженої здійснювати від його імені юридичні дії, та переліку документів (копій документів), які йому запропоновано подати, факт складання такого акта відображається в акті (довідці) документальної перевірки;
у разі надання платником податків, посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) посадовим особам контролюючого органу письмових пояснень щодо встановлених порушень податкового законодавства та/або причин ненадання первинних та інших документів, що підтверджують встановлені порушення, або їх копій факти надання таких пояснень необхідно відобразити в акті документальної перевірки.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що незважаючи на те, що акт податкової перевірки не є самостійним предметом судового оскарження, такий є одним із доказів в адміністративній справі про визнання протиправним рішення контролюючого органу, прийнятого за наслідками проведеної перевірки. Текст акта перевірки повинен деталізовано відображати зміст та суть встановлених контролюючим органом порушень та відповідати встановленим висновкам про вчинене платником податків порушення. Описова частина акта перевірки повинна бути сформульована таким чином, щоб платник податків міг зрозуміти в чому, на думку податкового органу, полягає склад вчиненого правопорушення та, заперечуючи проти встановлених у висновках акта перевірки порушень, на підставі яких приймають податкові повідомлення-рішення, мав змогу подати заперечення проти акта перевірки чи звернутися до суду з позовом про оскарження прийнятих за наслідками такої перевірки рішень контролюючого органу.
Акт перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не містить детального посилання на первинні документи, якими оформлені фінансово-господарські операції, чи будь-які інші документи, що стосуються формування позивачем показників, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, та доказів, що підтверджують наявність факту порушення; відповідач не конкретизував на підставі, якого саме первинного документу чи інші документи, підтверджують факт порушень, які викладені в акті.
Отже відсутність аналізу первинних документів та посилання на них в акті перевірки призвело до необґрунтованості висновків відповідача.
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення від 15.07.2024 №000103862302, яким до ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в сумі 277872,00 грн., прийняте ГУ ДПС в Полтавській області не на підставі, не у межах повноважень, не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, та необґрунтовано, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
При прийнятті рішення у даній справі суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Отже, позов ТОВ "ОМНІЯ ТРЕЙД" обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з позовом у цій справі сплатив судовий збір у розмірі 4168,08 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №775 від 23.10.2024 /а.с. 12/.
Таким чином, при задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4168,08 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 132, 139, 229, 243-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" (вул. Половки, 78-Б, м. Полтава, 36010, ідентифікаційний код 42927796) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 15 липня 2024 року №000103862302.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМНІЯ ТРЕЙД" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4168 грн. 08 коп. (чотири тисячі сто шістдесят вісім гривень вісім копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич