Справа № 420/23085/25
04 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 932320135837 від 10.06.2025 року про відмову у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області №94 від 18.04.2025 року про суддівську винагороду судці у відставці ОСОБА_1 .
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2024 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області №94 від 18.04.2025 року про суддівську винагороду для обчислення і перерахунку щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці, згідно з якою його суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці, з врахуванням прожиткового мінімуму для громадян 3028 грн., складає 94590 грн., з загальним відсотком розрахунку щомісячного довічного грошового утримання 84% від суми вказаної суддівської винагороди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 1995 року він працював суддею, а з 1999 року - головою Кодимського районного суду Одеської області, з 2001 року - на посаді судді Фастівського міського, Фастівського міськрайонного суду Київської області.
На підставі Постанови Верховної Ради Україні “Про звільнення суддів» від 07.10.2010 року № 2596-VI позивач звільнений із займаної посади у зв'язку з поданням заяви про відставку, у зв'язку з чим йому було призначено щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 84% його щомісячної суддівської винагороди.
У даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
У зв'язку зі зміною розміру грошової винагороди довічне грошове утримання неодноразово перераховувалось.
Згідно довідки, виданої позивачу територіальним управлінням ДСА в Київській області від 18 квітня 2025 року № 94, станом на 01.01.2024 року суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці складає 94590 грн., з яких посадовий оклад - 63060 грн., доплата за вислугу років - 31 530 грн.
Враховуючи викладене, 02.06.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2024 року на підставі вищевказаної довідки.
Відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 “Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 року за №359/35961, з 01.04.2021 року органами Пенсійного фонду застосовується принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення (перерахунок) пенсій.
Заяву позивача від 02.06.2025 року засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 932320135837 від 10.06.2025 року позивачу відмовлено в перерахунку довічного грошового отримання судді у відставці. Рішення про відмову мотивоване тим, що відповідно до ч.4 ст.142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 21.07.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
05.08.2025 року від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, зокрема, таке.
Передбачені Порядком № 3-1 підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача були відсутні станом на дату звернення Позивача з заявою у 2025 році. Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлено, що у 2022 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, з 01.01.2022 становить 2102,00 грн. Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено, що у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, з 01.01.2023 становить 2102,00 грн. Згідно ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено, що у 2024 прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді встановлено з 1 січня у розмірі 2102 грн. Згідно ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» визначено, що у 2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді встановлено з 1 січня у розмірі 2102 грн. Тобто, зазначений показник не змінився в порівнянні з показником, встановленим Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» - в розмірі 2102 грн.
Отже, вказує відповідач, безпосередньо законом, на який посилається позивач, визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, залишається незмінним та становить 2102 гривні.
07.08.2025 року від представника ГУ ПФУ у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, зокрема, що оскільки законами України прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, залишено у тому самому розмірі - 2102 гривні, законних підстав для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці немає. Крім того, відповідач зазначив, що у довідці № 94 від 18.04.2025 року посадовий оклад судді визначений, виходячи з прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді - 2102 грн, а не 3028 грн.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що з 07.10.2010 р. ОСОБА_1 є суддею у відставці, що підтверджується посвідченням судді у відставці, виданим Верховною Радою України за № 01216.
Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22.08.2016 року у справі №381/3202/16-а зобов'язано Фастівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області відповідно до ст.141 ч.3 Закону України “Про судоустрій та статус суддів» провести з 01 травня 2016 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 в розмірі 84% грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді Фастівського міськрайонного суду Київської області, яке згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області від 10.06.2016 року № 189 з 01 травня 2016 року становить 20300,00 грн., з урахуванням фактично виплаченої за період з 01 травня 2016 року суми щомісячного довічного грошового утримання, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Крім того, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року у справі № 420/15765/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - задоволено.
Визнано протиправним та скасоване рішення відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №932320135837 від 12 липня 2021 року про відмову у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до Закону України “Про судоустрій та статус суддів» ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку розміру довічного щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно із його заявою від 07.07.2021 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 як судді у відставці перерахунок та виплату довічного щомісячного грошового утримання судді у відставці згідно з довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області №371 від 20.03.2020 року з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 19 лютого 2020 року.
Станом на момент звернення до суду з даним позовом позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області.
18.04.2025 року Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Київській області позивачу видано довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 94 станом на 01.01.2024 року.
02.06.2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі вищевказаної довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 18.04.2025 року №94, в розмірі 84% горшового утримання працюючого судді.
За принципом екстериторіальності заява позивача була передана для вирішення Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
10.06.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області рішенням № 932320135837 у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відмовило з посиланням на те, що статтею 135 Закону № 1402 передбачено, що базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 01 січня календарного року. Починаючи з січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 гривні, тобто на рівні 2020 року. Отже зміни складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді з 01.01.2025 року не відбулося.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України “Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII).
Статтею 4 Закону № 1402-VIII визначено, що судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом. Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.135 Закону №1402-VIII суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно ч.3 ст.135 Закону № 1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Згідно ч.5 ст.135 Закону №1402-VIII, суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи більше 3 років - 15 відсотків, більше 5 років - 20 відсотків, більше 10 років - 30 відсотків, більше 15 років - 40 відсотків, більше 20 років - 50 відсотків, більше 25 років - 60 відсотків, більше 30 років - 70 відсотків, більше 35 років - 80 відсотків посадового окладу.
За правилами ч.3 ст.142 Закону №1402-VIII щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Відповідно до ч. 4, 5 ст.142 Закону №1402-VIII передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 06.03.2019 року по справі №638/12586/16-а та від 11.02.2020 року по справі №200/3958/19-а, висловлював правовий висновок, відповідно до якого правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, на пряму залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Порядок перерахунку щомісячного довічного грошового утримання органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, визначений у розділі IV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України, що затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Згідно пунктів 1-5 розділу IV Порядку №3-1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України “Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав (п.1).
Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список) (п.2).
Органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи). (п.3).
На підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді / довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди / винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України (п.4).
Довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку (п.5).
Пунктом 6 розділу IV Порядку №3-1, зокрема, передбачено, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду/довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Відповідно до пункту 7 розділу IV Порядку №3-1 документи про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглядає орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно пункту 8 розділу IV Порядку №3-1, орган, що приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Отже, наведеними вище положеннями ч. 4 ст.142 Закону №1402-VIII та п.6 розділу IV Порядку №3-1 передбачено право позивача на перерахунок розміру довічного грошового утримання судді у відставці у разі зміни розміру складових суддівської винагороди та обов'язок органу ПФУ здійснити такий перерахунок, зокрема, за зверненням судді у відставці на підставі наданої довідки.
Суд зауважує, що у наданій позивачем до пенсійного органу довідці № 94 від 18.04.2025 року зазначений розмір суддівської винагороди, яка враховується при призначенні / перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, яка обчислена, виходячи з розміру прожиткового мінімуму - 2102 грн (посадовий оклад - 63060 грн (2102 грн* 30), надбавка за вислугу років (50%) - 31530 грн).
З такого самого розміру прожиткового мінімуму - 2102 грн була обчислена суддівська винагорода й у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області №371 від 20.03.2020 року, на підставі якої позивачу було перераховане довічне грошове утримання з 19 лютого 2020 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 року у справі № 420/15765/21.
Позивач просить суд зобов'язати відповідачів здійснити з 01.01.2024 року перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області №94 від 18.04.2025 року про суддівську винагороду, згідно з якою його суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці, з врахуванням прожиткового мінімуму для громадян 3028 грн., складає 94590 грн.
Разом з тим, зазначена у довідці №94 від 18.04.2025 року суддівська винагорода 94590 грн. обчислена не з урахуванням прожиткового мінімуму 3028 грн, а як зазначено вище, з прожиткового мінімуму 2102 грн.
За таких обставин, зміни розміру суддівської винагороди за довідкою №94 від 18.04.2025 року у порівнянні з довідкою №371 від 20.03.2020 року не відбулося.
При цьому суд зазначає, що у постанові СП КАС ВС від 17 лютого 2026 року у справі № 200/2309/25 Верховний Суд відступив від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 17 листопада 2025 року у справі № 520/32171/24, у якій викладено правовий висновок про те, що для визначення базового розміру посадового окладу судді, який враховується при розрахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, повинен застосовуватись прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та, відповідно, що з 01 січня 2024 року не відбулась зміна розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, а отже відсутні правові підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачці як судді у відставці та сформував такий висновок:
у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом про Державний бюджет України на відповідний рік станом на 1 січня, а також зумовленим цим зростанням розміру суддівської винагороди, розрахунок якої здійснюється на основі прожиткового мінімуму, у суддів у відставці виникає право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання;
для визначення базового розміру посадового окладу судді, який враховується при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, підлягає застосуванню прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі, встановленому законом про Державний бюджет України на відповідний рік та, відповідно, у разі його збільшення порівняно з попереднім роком з 01 січня наявні правові підстави для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Отже, позивач набув право на перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2024 року - 3028 грн), однак довідки про суддівську винагороду, яка обчислена з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2024р. - 3028 грн позивач не отримував та до пенсійного органу не надавав, а надана до пенсійного органу довідка №94 від 18.04.2025 року, як вже зазначено судом вище, містить розмір суддівської винагороди, обчислений з прожиткового мінімуму - 2102 грн.
За викладених обставин, суд доходить висновку про відсутність у ГУ ПФУ у Вінницькій області передбачених Законом №1402-VIII та Порядком №3-1 підстав для перерахунку позивачу довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 18.04.2025 року №94, оскільки ця довідка містить розмір суддівської винагороди, обчисленої з того самого розміру прожиткового мінімуму - 2102 грн, виходячи з якого позивачу вже здійснено перерахунок довічного грошового утримання.
Щодо вимог позивача про здійснення з 01.01.2024 року перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання судці у відставці з загальним відсотком розрахунку щомісячного довічного грошового утримання 84% від суми вказаної суддівської винагороди у довідці №94 від 18.04.2025 року, суд зазначає таке.
Верховний Суд у Постанові від 27.09.2021 року у справі № 580/585/21 у подібних правовідносинах зробив такий правовий висновок:
«… положеннями частини третьої статті 142 Закону № 1402-VIII передбачено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
Вказаною нормою визначено інший підхід до обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів, які виходять у відставку, ніж той, з якого виходив позивач (а саме за Законом № 2453-VI).
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що за правовим висновком Верховного Суду, викладеним у рішенні від 16 червня 2020 року у зразковій справі № 620/1116/20 (провадження Пз/9901/5/20), у судді у відставці, який отримує щомісячне грошове утримання у розмірі обчисленому згідно з положеннями Закону № 2453-VI, наявне право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону №1402-VIII.
Тобто, у цьому випадку при перерахунку довічного грошового утримання судді слід застосовувати норму закону, яка визначає суддівську вислугу і є чинною на час виникнення спірних правовідносин.
В контексті зазначеного питання, колегія суддів звертає увагу на те, що різні аспекти дії закону у часі неодноразово досліджувалися Конституційним Судом України.
Отже, у разі безпосередньо (прямої) дії закону в часі новий нормативний акт поширюється на правовідносини, що виникли після набрання ним чинності, або до набрання ним чинності і тривали на момент набрання актом чинності.
У теорії права допускається можливість застосування до триваючих відносин до їх завершення нормативно-правового регулювання, яке діяло на час їх виникнення, за окремим рішенням і розглядається з позицій встановлення спеціального регулювання перехідного періоду - «переживаючої» (ультраактивної) дії нормативно-правових актів. Водночас, таке застосування повинно бути чітко обумовлено при прийнятті відповідних нормативно-правових актів. Відсутність такого застереження не надає суб'єкту владних повноважень права на самовільне застосування нечинних правових норм.
Вказаний підхід повинен застосовуватися і стосовно перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці у справі, яка розглядається. Тобто, особи, яким щомісячне довічне грошове утримання призначено на підставі Закону № 2453-VI, мають право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці у розмірі та у порядку, визначеному чинним на час здійснення такого перерахунку закону. У цій справі такими нормами є положення Закону №1402-VIII.
З приводу висновків судів попередніх інстанцій про те, що позивач має право на перерахунок його довічного грошового утримання у розмірі 90% від суддівської винагороди працюючого судді, то колегія суддів зазначає наступне.
Отже, оскільки чинним Законом № 1402-VIII передбачені інші розміри суддівської винагороди та розмір відсотків від неї для нарахування щомісячного грошового утримання, то відсутні правові підстави для обрахунку щомісячного грошового утримання судді одночасно за складовими, які передбачені для різних формул обрахунку грошового утримання (розміру щомісячної суддівської винагороди) за Законом № 1402-VIII, а розміру відсотку - за Законом № 2453-VI».
Отже, враховуючи наведені правові висновки Верховного Суду у постанові від 27.09.2021 року у справі № 580/585/21, суд доходить висновку про відсутність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача як судді у відставці, яке вже було перераховане з розміру суддівськоїї винагороди, визначеної за нормами Закону № 1402-VIII, із застосуванням приписів Закону № 2453-VI щодо розміру відсотку (84%) від суддівської винагороди.
Тому вимоги позивача в цій частині також не підлягають задоволенню.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що підстави для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області № 932320135837 від 10.06.2025 р. відсутні. Відповідно відсутні підстави й для задоволення похідної вимоги про зобов'язання органів Пенсійного фонду України вчинити дії з перерахунку з 01.01.2024 року щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 .
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, дослідивши надані сторонами доказі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у позові ОСОБА_1 слід відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (адреса: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів
.