Справа № 157/2181/25
Провадження №3-в/157/6/26
02 березня 2026 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України) заяву ОСОБА_1 про відстрочку сплати штрафу,
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, у якій просить відстрочити їй виконання постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 05 лютого 2026 року в частині стягнення штрафу у розмірі 17 000 грн строком на чотири місяці. В обґрунтування вимог зазначає, що зазначеною постановою її притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КпАП України у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Свою винуватість у скоєному вона визнала, рішення суду не оскаржувала і не оскаржуватиме і, відповідно, має сплатити штраф. Як помічник вихователя комунального закладу дошкільної освіти «Якушівський дитячий садок» вона отримує мінімальну заробітну плату. Разом із чоловіком, котрий є військовослужбовцем Збройних Сил України за мобілізацією, утримуємо двоє неповнолітніх дітей від першого його шлюбу. Зважаючи на доволі значний розмір штрафу, через відсутність належного доходу, зростання цін, витрат на комунальні послуги, тощо, вона позбавлена можливості сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з моменту набуття постановою суду законної сили, що неодмінно призведе до його подвоєння. Як зазначено у ч. 2 ст. 301 КпАП України, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом. Проте, хоча КпАП України і передбачено право саме суду застосувати відстрочку виконання постанови, за наявності для цього підстав, в тому числі щодо стягнення штрафу, однак не визначено порядку і строків застосування такої відстрочки. Європейським судом з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошувалося про розповсюдження гарантій ст. 6 Конвенції у її кримінальній частині на осіб, які обвинувачуються у вчиненні адміністративних правопорушень (це, зокрема, справа «Лучанінова проти України»). Подібних висновків дотримується і комітет ООН з прав людини при застосуванні ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Тут вже норми КК України передбачають право суду розстрочити сплату штрафу до одного року з урахуванням майнового стану особи (ч. 4 ст. 53). Фактично і відстрочка, і розстрочка виконання штрафу метою переслідують аби була дотримана розумна пропорція між накладеним стягненням і конкретним становищем особи, щоб таке стягнення не було завідомо надмірним тягарем, і було можливим до виконання.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, подала заяву, з якої вбачається, що вона просить заяву про відстрочку сплати штрафу розглянути у її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, доходжу висновку, що заяву ОСОБА_1 належить задовольнити, зважаючи на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 301 КпАП України відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно із ст. 304 КпАП України питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
З матеріалів справи вбачається, що постановою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 02 лютого 2026 року, яка набрала законної сили 17 лютого 2026 року, ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, а також стягнуто в дохід держави судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок.
12 лютого 2026 року ОСОБА_1 на виконання постанови сплатила судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок, що підтверджується квитанцією АТ «УКРПОШТА» від 12.02.2026 чек № RxQq9h7NR6Q.
Згідно з матеріалами справи ОСОБА_1 працює на посаді помічника вихователя у Комунальному закладі дошкільної освіти «Якушівський дитячий садок» Забродівської сільської ради Ковельського району, загальна сума отримано доходу за період з 01 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року складає 88 549 грн 94 коп, має на утриманні двох неповнолітніх дітей.
Штраф ОСОБА_1 не сплатила, розмір штрафу становить 17 000 гривень.
З огляду на вищенаведене у сукупності, у тому числі на майновий стан порушниці, доходжу висновку про можливість відстрочити їй виконання постанови про сплату штрафу у розмірі 17 000 гривень терміном на чотири місяці, починаючи з дня набрання постановою про притягнення її до адміністративної відповідальності законної сили.
Керуючись ст. ст. 301, 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Відстрочити виконання постанови судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 05 лютого 2026 року у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень до 17 червня 2026 року.
Зупинити перебіг строку давності звернення постанови до виконання до закінчення строку відстрочення, визначеного судом.
Після спливу строку відстрочення виконання постанови, у разі несплати штрафу особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, постанову звернути до примусового виконання у загальному порядку.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.В. Антонюк