Справа № 635/553/26
Провадження № 2-о/635/104/2026
03 березня 2026 року сел. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Бобко Т.В.,
присяжних Шунько О.Г., Лопати М.О.,
секретар судового засідання Загайко Г.Я.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 ,
представник заявника - ОСОБА_2 ,
заінтересована особа - Харківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
представник заінтересованої особи - Локойда Яна Валеріївна,
заінтересована особа - Міністерство оборони України,
представник заінтересованої особи - Ляшенко Олексій Олександрович,
розглянувши у відкритому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Харківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, про оголошення особи померлою,
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Губарєва Л.А., звернулась до суду із заявою, яку в подальшому уточнила, та якою просить оголосити померлим громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , датою смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 20 січня 2026 року провадження по справі відкрито в порядку окремого провадження.
02 лютого 2026 року представник заінтересованої особи Міністерства оборони - Ляшенко О.О. надав до суду додаткові пояснення у справі, зміст яких крім іншого містить клопотання про залучення ІНФОРМАЦІЯ_3 до участі у даній справі в якості заінтересованої особи.
На обґрунтування клопотань представник заінтересованої особи зазначив таке.
При вирішенні питання щодо отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», після зниклого безвісті сина заявниці - військового ОСОБА_4 з'ясувалось, що зробити це неможливо, оскільки як виявилось, смерть ОСОБА_3 в органах реєстрації актів цивільного стану не зареєстрована та він також має право на отримання відповідної допомоги.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер та було видано на руки лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , який в подальшому не надав зазначене лікарське свідоцтво про смерть до органів реєстрації, а в подальшому його втратив. Відповідно до пункту 15 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), Міністерство оборони України є окремою юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Разом з цим, є визначальним той факт, що ОСОБА_3 не займав жодної посади в штаті саме Міністерства оборони України як юридичної особи, військової служби безпосередньо в Міністерстві оборони України не проходив, а отже, будь-які безпосередні правовідносини між ОСОБА_3 та Міністерством оборони України місця не мають.
Отже, аналіз вказаних вище приписів законодавства, якими визначені повноваження Міноборони, аналіз характеру позовних вимог, в яких позивач просить ухвалити рішення свідчать про відсутність у Міноборони повноважень, зобов'язання та об'єктивної можливості надати більш детальну інформацію щодо предмету спору.
Зі змісту заяви оголошення ОСОБА_3 померлим необхідне заявнику для отримання в подальшому одноразової грошових виплат. Розпорядник бюджетних коштів - Міноборони, в особі Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання, на підставі документів, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: забезпечують згідно із законодавством організацію соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей; оформлюють документи для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Беручи до уваги зазначену в заяві адресу проживання заявника - Харківську область, вбачається необхідність залучення до участі по цій справі ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки саме обласний ТЦК та СП є органом, який здійснює збір та підготовку необхідних документів з метою встановлення родичів загиблих військовослужбовців, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, та виплату ОГД після її призначення Комісією Міноборони.
Крім того, 12 лютого 2026 року представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Губарєва Л.А. звернулась до суду з аналогічним клопотанням, в якому просила суд залучити до участі у справі в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Губарєва Л.А. у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд клопотання за її відсутності.
Представник заінтересованої особи Харківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Локойда Я.В. в судове засідання не з'явилася, надала до суду заперечення, в яких просила суд здійснювати розгляд справи за її відсутності з урахуванням наданих заперечень проти задоволення заяви ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України Ляшенко О.О. в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій просив суд здійснювати розгляд справи за його відсутності.
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим задовольнити клопотання представника заінтересованої особи Міністерства оборони України - Ляшенка О.О. та клопотання представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Губарєвої Л.А. про залучення до участі у даній справі ІНФОРМАЦІЯ_3 в якості заінтересованої особи з таких підстав.
З огляду на те, що порядок залучення заінтересованої особи у ЦПК України не врегульований, а відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд при залученні заінтересованої особи керується вимогами статті 53 ЦПК України.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини 3 статті 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Згідно з частинами 1, 5 статті 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Зі змісту заяви слідує, що заявник звернулася до суду з заявою про оголошення ОСОБА_3 померлим для реалізації права заявника на отримання грошових виплат за зниклого безвісті та одноразової грошової допомоги внаслідок загибелі (смерті) сина військовослужбовця - ОСОБА_4 .
Відповідно до пункту 3.2. Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45, обласний (Київський міський) ТЦКСП:
1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги. У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;
2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;
3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується одноразова грошова допомога, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;
4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням одноразової грошової допомоги.
У пунктах 8, 9, 10 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 зазначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в тому числі (серед переліку повноважень) є забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців ... та членів їх сімей, оформлення документів для призначення та виплати Міноборони одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на збори чи для проходження служби у військовому резерві.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне залучити до участі в розгляді справи в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки, зважаючи на його повноваження, рішення у справі може вплинути на його права та обов'язки.
На підставі викладеного, керуючись статтями 42, 53, 293, 294, 260, 353 ЦПК України, суд,
Задовольнити клопотання представника заінтересованої особи Міністерства оборони - Ляшенка Олексія Олександровича та представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Губарєвої Лілії Анатоліївни про залучення ІНФОРМАЦІЯ_3 до участі у даній справі в якості заінтересованої особи.
Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Харківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, про оголошення особи померлою у якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Копію заяви разом з долученими до неї додатками направити заінтересованій особі ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Т.В. Бобко