03 березня 2026 року Справа № 160/62/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі питання стосовно витребування доказів у справі №160/62/26 за позовом ОСОБА_1 , як законного представника неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , як законного представника неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства оборони України, які виразились у залишенні без розгляду та відповіді запиту на інформацію (в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації») від 14.12.2025;
- зобов'язати Міністерство оборони України розглянути запит на інформацію (в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації») від 14.12.2025, поданий ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та надати на нього в повному обсязі запитувану інформацію та документи.
Ухвалою суду від 07.01.2026 прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 03.03.2026 зобов'язано Міністерство оборони України надати до суду протягом десяти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали належним чином засвідчену копію відповіді на запит ОСОБА_1 , як законного представника неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 від 14.12.2025, а також доказів направлення такої відповіді заявнику.
Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) встановлено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Положеннями частин 1 та 2 статті 236 КАС України визначено підстави, за наявності яких суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, та підстави, за наявності яких суд має право зупинити провадження у справі.
Суд зауважує, що нормами КАС України не передбачено витребування доказів як підставу для зупинення провадження у справі.
Водночас, відповідно до частини шостою статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Пунктом 6 частини 2 статті 236 КАС України визначено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Враховуючи положення частини 6 статті 236 КАС України, а також відсутність прямої заборони зупинення провадження на час витребування доказів (частина 3 статті 236 КАС України), з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі до отримання доказів судом.
Керуючись статтями 77, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження в адміністративній справі №160/62/26 до отримання витребуваних доказів судом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар