02 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/3763/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Притули К.М., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням суду від 10 вересня 2024 року позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що полягають в ухилянні та безпідставній відмові у проведенні виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження її максимального розміру. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити з 01.03.2024 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року з основним розміром 90% грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 28 липня 2025 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконання рішення суду від 10.09.2024 року по справі 340/3763/24, поданого 25 липня 2025 року. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення суду - до 29 жовтня 2025 року.
До суду надійшов звіт про виконання рішення суду. У звіті вказано, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії. Розмір пенсії станом на 01.11.2024 (після виконання вищезазначеного рішення суду) складає 32896,84 грн, де: 24470,91 грн - основний розмір пенсії (27189,90 грн (грошове забезпечення) х 90%); 3425,93грн - індексація пенсії 2022 рік відповідно до Постанови № 118 (згідно рішення суду); 1500,00 грн - індексація пенсії 2023 рік відповідно до Постанови № 168 (згідно рішення суду); 1500,00 грн - індексація пенсії 2024 рік відповідно до Постанови № 185 (згідно рішення суду); 2000,00 грн - щомісячна доплата до пенсії відповідно до Постанови № 713 (згідно рішення суду). З вищезазначеного вбачається, що індексація за 2022 рік позивачу нарахована на виконання рішення суду та виплачена у січні 2025 року в сумі 6851, 86 грн.
03.11.2025 Кіровоградським окружним адміністративним судом по справі № 340/3763/24 винесено ухвалу про зміну способу і порядку виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 по справі, а саме: змінено спосіб виконання рішення суду на стягнення коштів в розмірі 58981,51 грн. Виплата нарахованої суми боргу на виконання рішення суду від 10.09.2024 по справі № 340/3763/24 в розмірі 58981,51 грн, з урахуванням ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 по справі про зміну способу і порядку виконання рішення, буде здійснюватись органами Казначейства відповідно до Порядку № 45.
Заява розглядається у порядку письмового провадження без виклику сторін, оскільки положення статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не встановлює обов'язку проводити судове засідання при розгляді таких категорій заяв.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено у статті 382 КАС України.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з вимогами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження». Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. На виконання вимог Закону Україну “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 03.08.2011 № 845 “Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» (зі змінами) (далі- Порядок № 845), якою затверджено новий Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ.
Відповідно до п.3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань.
Відповідно до п.4 Порядку виконавчі документи пред'являються до виконання органам Казначейства протягом одного року з наступного дня після набрання рішеннями про стягнення коштів законної сили, якщо інше не передбачено законом.
Отже, виплата нарахованої суми боргу на виконання рішення суду від 10.09.2024 по справі № 340/3763/24 в розмірі 58981,51 грн, з урахуванням ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 по справі про зміну способу і порядку виконання рішення, буде здійснюватись органами Казначейства відповідно до Порядку № 45.
Всі зазначені вище обставини вказують на те, що Головним управлінням, в межах покладених судовим рішенням зобов'язань та наданих нормами чинного законодавства України повноважень, вжито всіх можливих дій, спрямованих на виконання судового рішення по справі.
Нездійснення суб'єктом владних повноважень у даному конкретному випадку виплати боргу за рішенням суду не є доказом умисного та свідомого невиконання судового рішення, оскільки відсутність фізичної змоги провести грошовий платіж через неотримання відповідних цільових асигнувань та через відсутність вільного обсягу фінансових ресурсів не може бути кваліфіковано у якості невиконання судового рішення без поважних причин. В той же час, як зазначалося вище, відповідачем вжито всіх можливих заходів для виконання рішення суду.
Враховуючи, що не виконання рішення суду пов'язано з відсутністю бюджетних асигнувань у відповідача, а його керівником вживаються заходи для встановлення таких бюджетних асигнувань, суд дійшов висновку про прийняття звіту без встановлення нового строку для його подачі.
Враховуючи наведене та керуючись положеннями ст.ст. 382, 241 - 243, 248, 250 КАС України,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконання рішення суду від10 вересня 2024 року.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 15-денний строк з дня її проголошення.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА