Ухвала від 02.03.2026 по справі 405/7682/25

Справа № 405/7682/25

провадження № 1-кс/405/731/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.2026 м. Кропивницький

Слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю слідчого ОСОБА_3 , розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_3 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025120000000151 від 31.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, про надання дозволу на проведення огляду,

встановив:

02.03.2026 до Подільського районного суду міста Кропивницького від слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_3 надійшло клопотання, у якому слідчий просить надати дозвіл на проведення огляду житлового будинку з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га, право власності на які зареєстровано за ОСОБА_4 , фактичним користувачем яких є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Мотивуючи клопотання про надання дозволу на проведення огляду слідчим зазначено, що в ході досудового розслідування встановлено, що депутат Кропивницької районної ради Кіровоградської області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), всупереч вимогам ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» не відобразив у розділах поданих ним декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік відомості про наявність у його власності а також у власності членів його сім'ї з якими він спільно проживає, а саме дружини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), нерухомого та рухомого майна, а також відомостей щодо наявності грошових активів.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно рішення першої сесії восьмого скликання «Про початок повноважень депутатів Кропивницької районної ради восьмого скликання» №1 від 11.12.2020 набув статус депутата Кропивницької районної ради

Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Згідно підпунктів «б» та «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», такими суб'єктами є депутати місцевих рад та посадові особи місцевого самоврядування.

Положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені в пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті «https://public.nazk.gov.ua» Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 448/21 від 23.07.2021 затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджено форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якої:

-згідно із ч. 1 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» до Реєстру включаються такі електронні документи (далі - документи): декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону; повідомлення про відкриття суб'єктом декларування або членом його сім'ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента, передбачені Законом; повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені Законом;

-згідно із ч. 2 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі;

-згідно із ч. 3 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа. Під час реєстрації у Реєстрі суб'єкт декларування повинен зазначити адресу особистої електронної пошти, що використовуватиметься для надсилання йому повідомлень, та контактний номер телефону;

-згідно із ч. 4 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» зареєстровані в Реєстрі суб'єкти декларування мають право: доступу до персонального електронного кабінету після автентифікації із використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа; у разі потреби подавати з використанням програмних засобів Реєстру заявки на зміну особистого ключа для доступу до персонального електронного кабінету (заявки розглядаються адміністраторами системи Реєстру не пізніше наступного робочого дня після їх отримання); змінювати адресу особистої електронної пошти та контактний номер телефону в персональному електронному кабінеті; створювати, змінювати, зберігати та видаляти чернетки документів у персональному електронному кабінеті; подавати документи у разі їх відповідності технічним вимогам до форми і проходження контролю щодо правильності заповнення, переглядати подані ними документи; подавати виправлені документи у строки та в порядку, визначені Законом; отримувати в персональному електронному кабінеті та на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення;

-згідно із ч. 5 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Інші повідомлення, які суб'єкт декларування направляє за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються шляхом накладання на них особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства;

-згідно із ч. 6 Розділу II «Формування та ведення Реєстру» кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Статтею 46 Закону України «Про запобігання корупції» визначено перелік відомостей, які зазначаються у декларації. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць і рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі його отримання), серію та номер паспорта громадянина України, суб'єкта декларування та членів його сім'ї, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб'єкта декларування та членів його сім'ї (у разі формування такого унікального номера), зареєстроване місце їх проживання, а також місце фактичного проживання або поштову адресу, на яку суб'єкту декларування Національним агентством може бути надіслано кореспонденцію, місце роботи (проходження служби) або місце майбутньої роботи (проходження служби), займану посаду або посаду, на яку претендує, та категорію посади (якщо така є) суб'єкта декларування, у тому числі належність до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, а також належність до національних публічних діячів відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: а) дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування; б) у разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі якщо нерухоме майно перебуває в оренді або на іншому праві користування, про власника такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Також, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про цінне рухоме майно, вартість якого перевищує 100 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, що належить суб'єкту декларування або членам його сім'ї на праві приватної власності, у тому числі спільної власності, або перебуває в її володінні або користуванні незалежно від форми правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають: а) дані щодо виду майна, характеристики майна, дату набуття його у власність, володіння або користування, вартість майна на дату його набуття у власність, володіння або користування; б) дані щодо транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а також щодо їх марки та моделі, року випуску, ідентифікаційного номера (за наявності). Відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми зазначаються незалежно від їх вартості.

Водночас, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про інші корпоративні права, що належать суб'єкту декларування або членам його сім'ї, із зазначенням найменування кожного суб'єкта господарювання, його організаційно-правової форми, коду Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, частки у статутному (складеному) капіталі товариства, підприємства, організації у грошовому та відсотковому вираженні.

Положеннями п. 5-1 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що у декларації зазначаються відомості про юридичні особи, трасти або інші подібні правові утворення, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї.

У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про отримані доходи суб'єкта декларування або членів його сім'ї, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, аліменти, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки, а також соціальні виплати та субсидії у разі виплати їх у грошовій формі та інші доходи. Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір.

Згідно з абз. 3 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» дані про об'єкт декларування, що перебував у володінні або користуванні суб'єкта декларування або членів його сім'ї, зазначаються у декларації, якщо такий об'єкт перебував у володінні або користуванні станом на останній день звітного періоду або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду.

Отже, відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_5 , будучи депутатом Кропивницької районної ради восьмого скликання є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та обов'язок подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування і відповідно є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, та відповідно до ст. ст. 45, 46, п. 2-7 Розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язаний був подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті «https://public.nazk.gov.ua» Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, вказавши у ній достовірну інформацію.

Однак, ОСОБА_5 , всупереч вимогам ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» не відобразив у розділах поданих ним декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік відомості про наявність у його власності а також у власності членів його сім'ї з якими він спільно проживає, а саме дружини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), нерухомого та рухомого майна, а також відомостей щодо наявності грошових активів.

09.01.2026 з метою встановлення вартості невнесених до декларації ОСОБА_5 активів до Кіровоградського НДЕКЦ МВС України призначено комплексну судову оціночно-будівельну та оціночно земельну експертизи.

09.02.2026 від експерта, якому доручено виконання призначеної комплексної експертизи надійшло клопотання про проведення натурального огляду об'єктів дослідження за адресою АДРЕСА_1 .

В ході досудового розслідування з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, а також з метою проведення призначеної комплексної судової оціночно-будівельної та оціночно земельної експертизи виникла необхідність у проведенні огляду житлового будинку з надвірними спорудами за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га.

Згідно довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на житловий будинок з надвірними спорудами розташований за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га, зареєстровано за ОСОБА_4 .

В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання з зазначених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Слідчий суддя, заслухавши слідчого, дослідивши клопотання та матеріали, якими обґрунтовується необхідність проведення огляду, прийшов до наступних.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 31.10.2026 до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42025120000000151 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України.

В ході вивчення клопотання слідчого про дозвіл на огляд, слідчим суддею встановлено, що в ході досудового розслідування здобуто докази про можливе вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-2 КК України, в обґрунтування чого надано матеріали проведених НСрД, відомості, які отримані оперативними співробітниками в ході виконання доручення слідчого у цьому кримінальному провадженні, довідкою квартального комітету №19, довідкою про склад сім'ї №169, постановою про призначення комплексної судової оціночно-будівельної та оціночно-земельної експертизи від 09.01.2026, клопотанням експерта від 09.02.2026 №СЕ-19/112-26/492-ОЗ, інформацію Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме имайно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, протокол огляду.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп'ютерних даних.

Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Так, за версією органу досудового розслідування, що депутат Кропивницької районної ради Кіровоградської області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), всупереч вимогам ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» не відобразив у розділах поданих ним декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік відомості про наявність у його власності а також у власності членів його сім'ї, з якими він спільно проживає, а саме дружини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) та матері ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 ), нерухомого та рухомого майна, а також відомостей щодо наявності грошових активів.

З метою виявлення та фіксації можливого вчинення кримінального правопорушення, слідчим суддею встановлено про наявність підстав для надання дозволу на огляду житлового будинку з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки, на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га.

Згідно з інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 24.11.2025 №453364384 право власності житловий будинок з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки, на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га, зареєстровано за зареєстровано за ОСОБА_4 .

Слідчим суддею роз'яснюється положення ч. 3 ст. 237 КПК України, а саме те, що з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів, а тому окремого дозволу слідчого судді на залучення слідчим спеціаліста під час проведення обшуку чинним КПК України не передбачено.

Як вже зазначалось, положення ст. 237 КПК України вказують, що така слідча дія, як огляд спрямована на фіксацію кримінального правопорушення. Надання дозволу на відшукання речей та документів в ухвалі слідчого судді про дозвіл на огляд, буде підміною собою обшуку, що є іншою слідчою дією, тому підстав надання дозволу на відшукання речей та документів за переліком, який зазначено слідчим в клопотання, слідчим суддею не встановлено.

За наведених обставин слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на огляд житлового будинку з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки, на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га. та про задоволення клопотання слідчого.

Керуючись ст.ст. 234, 237, 369-372 КПК України, -

постановив:

клопотання слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майора поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення огляду, - задовольнити.

Надати дозвіл групі слідчих та прокурорів у кримінальному провадженні №42025120000000151 від 31.10.2025 на огляд житлового будинку з надвірними спорудами розташованого за адресою АДРЕСА_1 , та земельної ділянки на якій розташований зазначений будинок з кадастровим номером 3510100000:24:204:0034 площею 0.041 га, право власності на які зареєстровано за ОСОБА_4 , фактичним користувачем яких є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Строк дії ухвали визначити до 01.04.2026 включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_7