Ухвала від 02.03.2026 по справі 620/920/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 березня 2026 року м. Чернігів Справа № 620/920/26

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Бородавкіна С.В. перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, у якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження військово лікарської комісії та вчинення дій пов'язаних з визнанням придатності до військової служби з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008;

- визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2024 про визначення придатності за станом здоров'я до військової служби;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 07.10.2024 № 161/ МГ в частині призову до військової служби під час мобілізації в особливий період;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про формування та відправки військових команд до військових частин №114 від 11.10.2024 до військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується позивача;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 11.10.2024 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення, а також призначення на посаду позивача;

-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, в тому числі, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У частині другій цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивач зокрема просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження військово лікарської комісії та вчинення дій пов'язаних з визнанням придатності до військової служби з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008;

- визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2024 про визначення придатності ОСОБА_1 за станом здоров'я до військової служби.

Проте до суду він звернувся лише 27.01.2026, тобто в цій частині позовних вимог з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.

Щодо позовних вимог:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 07.10.2024 № 161/ МГ в частині призову до військової служби під час мобілізації в особливий період;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про формування та відправки військових команд до військових частин №114 від 11.10.2024 до військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується позивача;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 11.10.2024 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення, а також призначення на посаду позивача, суд зазначає наступне.

Частиною п'ятою цієї статті установлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Відтак, чинне процесуальне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 11.02.2021 №240/532/20, строки звернення до суду в порядку адміністративного судочинства визначені у статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України і частина п'ята цієї статті, яка передбачає місячний строк звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, є спеціальною нормою щодо частини другої цієї статті з установленим у ній загальним строком у шість місяців.

Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, військова служба є різновидом служби публічної.

Позивач звернувся до суду 27.01.2026, а просить визнати протиправними і скасувати накази: від 07.10.2024 в частині призову на військову службу під час мобілізації; від 11.10.2024 щодо формування та відправки військових команд до військових частин; від 11.10.2024 в частині зарахування до списків особового складу військової частини, тобто звернувся з пропуском місячного строку .

До позовної заяви представником позивача долучено клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом, мотивоване тим, що через депресивний стан позивач не міг вчасно звернутись до суду, оскільки уникав людей, обмежив спілкування та почав приймати антидепресанти.

Однак суд вирішуючи питання поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом, зважає на таке.

Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що позивачем в цій частині позовних вимог пропущений встановлений законом місячний та шестимісячний строк звернення до суду, а належних обґрунтувань обставин і доказів, на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом, позивачем не наведено.

Щодо сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України від 08.07.2011 № 3674-VІ «Про судовий збір».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» з 01.01.2026 за подання до суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1331,20 грн.)

При цьому, частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так позивачем заявлено п'ять позовних вимог, а саме:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження військово лікарської комісії та вчинення дій пов'язаних з визнанням придатності до військової служби з порушенням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та визнати протиправною та скасувати довідку Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.10.2024 про визначення придатності за станом здоров'я до військової служби (пов'язані вимоги);

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (від 07.10.2024 № 161/ МГ в частині призову до військової служби під час мобілізації в особливий період;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 про формування та відправки військових команд до військових частин №114 від 11.10.2024 до військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується позивача;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 11.10.2024 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення, а також призначення на посаду позивача;

-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Суд зазначає, що заявлені позовні вимоги є самостійними юридичними обов'язками уповноважених органів, оскільки їх реалізація передбачає здійснення окремих дій, крім того вони мають різний предмет, оскільки кореспондують до окремих способів захисту, що випливають з самостійних обов'язків уповноважених органів.

Отже, з урахуванням викладеного суд, доходить висновку, що позивачем має бути сплачений судовий збір за кожну нейманову вимогу окремо у розмірі 6656,00 грн (1331,20*5).

Проте як вбачається із матеріалів позовної заяви належного документа, який свідчив би про сплату судового збору в розмірі, встановленому статтею 4 Закону України «Про судовий збір», позивачем не надано. Підстав, передбачених статтею 133 Кодексу адміністративного судочинства України, для звільнення від оплати або відстрочення судових витрат не має.

Згідно частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Наведені обставини свідчать про невідповідність позовної заяви вимогам статей 122, 160 цього Кодексу, а тому вона має бути залишена без руху з наданням позивачу строку на усунення вказаних вище недоліків.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 123, 160, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, скасування наказів та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без руху.

Надати позивачу 10-денний термін з дня вручення копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків шляхом надання до суду:

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску;

- оригіналу документу про сплату судового збору (р/р UA348999980313191206084025739, банк отримувача: ГУДКСУ у Чернігівській обл., код отримувача 37972475, отримувач ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/22030101) або належним чином завірених копій документів, що надають пільги щодо його сплати.

Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вказаний судом строк позовна заява буде йому повернута.

Копію ухвали суду надіслати позивачу для виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, набирає законної сили з моменту її підписання суддею та згідно із ст. 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.

Суддя С.В. Бородавкіна