Справа № 560/15098/25
іменем України
03 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, в якому, з врахуванням уточнень, просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на встановлення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 .
2. Зобов'язати Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради надатьи ОСОБА_1 паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 площею 27 кв.м.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що на звернення щодо оформлення паспорта прив'язки повинна бути надана згода або вмотивована відмова. Однак, із наданих документах не вбачається жодних законних та обґрунтованих підстав для відмови у задоволенні клопотання позивача від 13.02.2025, тому, суб'єкт владних повноважень діяв не у спосіб, передбачений чинним законодавством.
У поданому відзиві на позовну заяву, відповідач просив у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що у відповідача були наявні правові підстави для відмови у наданні дозволу позивачу для встановлення нової тимчасової споруди, це мало б наслідком невідповідність розташування тимчасової споруди містобудівній документації на місцевому рівні.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
У поданих запереченнях на відповідь на відзив, відповідач просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позов.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 04.09.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 13.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення паспорту прив'язки стаціонарно/пересувної/ тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності та оформлення паспорту прив'язки кіоску/павільйону/лавки-автопричепу/торгівельного ряду/лотка/відкритого майданчику для харчування площею 27 кв. м. по вул. Тернопільській (біля буд. №34).
Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради за результатом розгляду поданої заяви була надана відповідь від 03.03.2025 №С/498-01-25, в якій зазначено:
"Рішенням позачергової 13-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6 затверджено містобудівну документацію "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" складовою частиною якого є графічні матеріали: "Комплексна схема розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Хмельницького".
Відповідно до п. 3 рішення позачергової 42-ої сесії Хмельницької міської ради від 25.07.2024 №5 "Не допускається розміщення на території міста Хмельницького тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності не у відповідності до вимог містобудівної документації на місцевому рівні".
Відповідно до п. 2.2 рішення тридцять шостої сесії Хмельницької міської ради від 05.03.2014 № 42 (зі змінами) з моменту набрання чинності цим рішенням забороняється на території міста Хмельницького розміщення нових тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Враховуючи вищевикладене, надати дозвіл на встановлення нової тимчасової споруди, яка вказана у вашому зверненні немає можливості.".
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 11 Закону №280/97 виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону №280/97 до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів визначені також статтею 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-ІV).
Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VІ (далі - Закон №3038-VІ) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Статтею 28 Закону №3038-VІ передбачено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Отже, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої має відповідати правилам благоустрою на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, який видає (продовжує строк дії) відповідний орган.
Згідно статті 14 Закону №2807-IV об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.
На виконання частини 4 статті 28 Закону №3038-VI наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244).
Згідно пунктів 1.4-1.5 Порядку № 244, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;
- схема розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1:500 суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);
- стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку №244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1);
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку І до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку №244).
Згідно з пунктами 2.11, 2.12 Порядку №244 паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.
Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Управління з питань містобудування та архітектури продовжує строк дії паспорту прив'язки ТС шляхом зазначення нової дати, підпису уповноваженої посадовою особи управління з питань містобудування та архітектури та печатки. Строк дії паспорта прив'язки ТС визначається органом з питань містобудування та архітектури відповідної ради або районної державної адміністрації з урахуванням строків реалізації положень містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно з пунктами 2.17 та 2.18 Порядку строк дії паспорта прив'язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Суд встановив, що згідно рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 28.10.2021 №979 затверджено містобудівну документацію "Детальний план території центральної частини міста Хмельницького", розробленого ДП "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя", відповідно до договору №2 від 25.07.2017
17.04.2025 на адвокатський запит щодо надання інформації з документальним підтвердженням стосовно кількості споруд може бути встановлено у відповідності до комплексної схеми тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Хмельницького, яка є складовою Генерального плану в частині вул. Тернопільській, 34 транспортна зупинка "Радіозавод" та вул. Шухевича І А, транспортна зупинка "Олімпійська", 18.04.2025 №1-01-726 відповідачем була надана повна аргументована відповідь з додаванням в додатках до відповіді викопіювання з додатками, а саме:
1. За адресою вул. Шухевича, 1А розташовано 16 стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд, яка є складовою частиною містобудівної документації "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" та затверджена рішенням позачергової 23-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6.
2. За адресою вул.Тернопільській, 34 розташовано 12 тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд, яка є складовою частиною містобудівної документації "Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницький" та затверджена рішенням позачергової 23-ої сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6.
02.07.2025 на адвокатський запит щодо надання інформації з (документальним підтвердженням і переліком суб'єктів підприємницької діяльності), стосовно кількості паспортів прив'язки для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Хмельницького в частині вул. Тернопільській, 34 транспортна зупинка "Радіозавод" та вул. Шухевича 1 А, транспортна зупинка "Олімпійська" Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради 08.07.2025 за №1-01-1261 повідомило позивача, що запит потребує додаткового вивчення, тому строк запиту продовжується до 20 робочих днів.
11.07.2025 за №1-01-1261, відповідач надав перелік тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності з додатками на 214 арк., а саме: перелік тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, які розміщені по АДРЕСА_1 - 12 тимчасових споруд, як було зазначено у відповіді та додатків, розташовані у відповідності до Комплексної схеми розмішений стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м.Хмельницького, яка входить в склад містобудівної документації "Коригування (внесення змін) генерального плану м.Хмельницький", і є невід'ємною його частиною.
В одному примірнику паспорта прив'язки, копія якого додавалася в додатках на запит,
був закінчений строк його дії для провадження підприємницької діяльності. Виявлення такого факту призвело позивача звернутися до суду з позовними вимогами.
З цього приводу суд зазначає, що 10.09.2025 власник одного із кіосків - ФОП ОСОБА_2 звернувся із письмовою заявою до Управління з питань містобудування та архітектури про надання дозволу на продовження строку дії паспорта прив'язки.
У відповідності до договору про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення стаціонарної тимчасової споруди який був укладений між ФОП ОСОБА_3 , та Управлінням торгівлі Хмельницької міської ради, своєчасно здійснювалось грошове надходження до міського бюджету, між власником тимчасової споруди та Хмельницькою міською радою продовжували існувати правовідносини, у відповідача були відсутні підстави для відмови у продовженні строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди.
12.09.2025 Управління з питань містобудування та архітектури продовжило строк дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_3 , та 18.09.2025 з Управлінням торгівлі Хмельницької міської ради був укладений договір №432-С про встановлення особистого строкового сервітуту для розміщення стаціонарної тимчасової споруди-кіоску площею 10,8 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 .
Суд звертає увагу, що площа тимчасової споруди на яку відповідач продовжив строк дії становить 10,8 кв.м., і відповідно до схеми розміщення тимчасових споруд яка є невід'ємною частиною паспорта прив'язки М 1:500 видно, що решта земельної ділянки-газон, дерева, зона санітарної очистки (58,3 кв.м.), асфальтове покриття, тощо. Площа тимчасової споруди яку хотів би встановити позивач згідно його заяви становить 27 кв. м.
З урахуванням наведених правових норм та встановлених обставин у відповідача були наявні правові підстави для відмови у наданні дозволу позивачу для встановлення нової тимчасової споруди, це мало б наслідком невідповідність розташування тимчасової споруди містобудівній документації на місцевому рівні.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із цим, враховуючи викладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління архітектури та містобудування про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 березня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради (вул. Героїв Майдану, 12, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 34912869)
Головуючий суддя В.В. Матущак