Іменем України
"02" березня 2026 р. Справа153/280/26
Провадження3/153/115/26-п
Код суду: 231
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Швець Р.В. за участю секретаря судового засідання Гуцол Т.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , прокурора Ямпільського відділу Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області Радька С.Б., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ратуш Ямпільського району Вінницької області, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю Могилів-Подільської районної державної адміністрації, являючись згідно пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, лише 01.04.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала. Вказала, що допустила дане правопорушення не навмисно, оскільки довгий час вона не могла отримати відомості про доходи чоловіка та у неї хворіли діти. 30 та 31 березня 2024 року вона хотіла заповнити та подати щорічну декларацію, однак не змогла зайти в систему.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, врахувавши думку прокурора та дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області №44 від 12.02.2021 «Про призначення ОСОБА_2 » ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю №4 (м.Ямпіль) управління соціального захисту населення Могилів-Подільської райдержадміністрації, в порядку переведення на постійне місце роботи з 12.02.2021.
Відповідно до наказу управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області №32 від 17.07.2023 «Про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 » ОСОБА_1 - головному спеціалісту відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю №4 (м.Ямпіль) управління соціального захисту населення Могилів-Подільської райдержадміністрації, надано відпустку для догляду за дитиною з 18.07.2023 до дня фактичного виходу працівника з відпустки.
Відповідно до наказу управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області №32 від 15.09.2025 «Про вихід з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 » ОСОБА_1 - головному спеціалісту відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю, перервано відпустку для догляду за дитиною.
Відповідно до наказу управління соціального захисту населення Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області №39 «Про переведення працівників управління цивільного захисту населення райдержадміністрації» ОСОБА_1 - головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю №4 (м.Ямпіль)з 09.10.2023 переведено на посаду головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю.
Згідно до пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
За ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4.
Дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику.
НАЗК надає роз'яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено.
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024.
За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише 01.04.2024 о 15:31 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, поважних причин несвоєчасного подання нею декларації, судом не встановлено.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю доведена у розумінні ст.251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом №151 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 06.02.2026; копією декларації ОСОБА_1 за 2023 рік; копією повідомлення керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій, вих.№47-06/92705-25 від 13.11.2025; копією повідомлення уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції в районній державній адміністрації, начальника відділу правового забезпечення апарату районної військової адміністрації Кирилюк Н. №655/02-02.09 від 04.04.2024; копією наказу №49 від 12.02.2021 «Про призначення ОСОБА_2 »; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 , період 01.01.2024 - 02.04.2024; копією особової картки державного службовця №155; копією посадової інструкції головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю №4 (Ямпіль) управління соціального захисту населення Могилів-Подільської райдержадміністрації; копією наказу №39 від 09.10.2023 «Про переведення працівників управління соціального захисту населення райдержадміністрації; копією наказу №32 від 15.09.2025 «Про вихід з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 »; копією повідомлення Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації про збої в реєстрі декларацій; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 06.02.2026; рапортом ст. о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області ДСР НПУ капітана поліції Різника О. від 06.02.2026.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
В ході дослідження доказів поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 , щорічної декларацій за 2023 рік судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вона, будучи на посаді головного спеціаліста відділу соціальної підтримки пільгових категорій громадян та осіб з інвалідністю Могилів-Подільської районної державної адміністрації, являючись згідно пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 01.04.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст.23 КУпАП).
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 , враховую характер скоєного правопорушення та особу винної, яка визнала свою винуватість.
Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.ст.34, 35 КУпАП, не встановлено.
Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винної до вчиненого правопорушення, суд дійшов висновку, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто - 665 (шістсот шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок. Тому є всі підстави для стягнення з ОСОБА_1 судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст.172-6, 221, 245, 283, 284 ч.1 п.1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 665 (шістсот шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.
Повний текст постанови складено 03.03.2026 року.
Суддя Р.В. Швець