Постанова від 02.03.2026 по справі 153/274/26

ПОСТАНОВА

Іменем України

"02" березня 2026 р. Справа153/274/26

Провадження3/153/109/26-п

Код суду: 231

Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Швець Р.В. за участю секретаря судового засідання Гуцол Т.Ю., прокурора Ямпільського відділу Могилів-Подільської окружної прокуратури Вінницької області Радька С.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши об'єднані в одне провадження справи про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Велика Кісниця Ямпільського району Вінницької області, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи з 18.04.2023 звільненою з посади виконувача обов'язків начальника Ямпільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 та п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 07.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 18.04.2023), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи з 18.04.2023 звільненою з посади виконувача обов'язків начальника Ямпільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 13.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи з 18.04.2023 звільненою з посади виконувача обов'язків начальника Ямпільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 07.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , будучи з 18.04.2023 звільненою з посади виконувача обов'язків начальника Ямпільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 та п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 07.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала. Вказала, що допустила дані правопорушення не навмисно, оскільки вважала, що декларації мають подавати лише керівники юридичних осіб. Оскільки відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області не мало статусу юридичної особи, тому вона вважала, що не неї не поширюється обов'язок щодо подання декларацій. Після того як вона отримала лист від НАЗК з вимогою в десятиденний термін подати декларації, вона зрозуміла свою помилку і одразу подала чотири декларації.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, врахувавши думку прокурора та дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до наказу начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України №23-к/тр від 04.07.2017 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Ямпільського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області.

Відповідно до наказу голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області №123-к/тр ОСОБА_1 з 18.04.2023 звільнено з посади виконувача обов'язків начальника Ямпільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області у зв'язку із скороченням штату та чисельності працівників.

Відповідно до листа відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 06.12.2023 №0200-14-8/121631 ОСОБА_2 повідомлялась про обов'язок подавати щорічні декларації за 2021, 2022 роки, при звільненні та щорічну після звільнення за 2023 рік.

Відповідно до листа НАЗК №190-07/10442 від 14.04.2022, з метою уникнення порушень працівниками Фонду соціального страхування України положень чинного антикорупційного законодавства, керуючись п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національним агентством надані роз'яснення, згідно яких перелік суб'єктів, на яких поширюється дія Закону (в тому числі обов'язок щодо подання декларацій), визначено у ст.3 Закону. До таких суб'єктів належать, зокрема: посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України (п.п. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону); члени правління Фонду соціального страхування України (п.п. «к» п.1 ч.1 ст.3 Закону).

Згідно до пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.

За ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до ч.1 ст.45 «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Абзацом 2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п.15 ч.1 ст.11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.

З метою реалізації цього повноваження та на виконання п.3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 №4.

Дані роз'яснення надані для забезпечення однакового застосування положень Закону стосовно заходів фінансового контролю, мають рекомендаційний характер, не містять правових норм і відображають правозастосовну практику.

НАЗК надає роз'яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб'єкта декларування, а саме:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено.

Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію з позначкою «при звільненні» до 31.01.2024, декларацію з позначкою «щорічна» за 2023 до 31.03.2024, декларацію з позначкою «щорічна» за 2021 рік до 31.01.2024, декларацію з позначкою «щорічна» за 2022 рік до 31.01.2024.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 лише: 07.05.2025 о 16:24 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01.01.2023 по 18.04.2023; 13.05.2025 о 22:45 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік; 07.05.2025 о 15:49 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік; 07.05.2025 о 16:15 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, тощо.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю доведена у розумінні ст.251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом №130 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026; протоколом №131 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026; протоколом №132 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026; протоколом №133 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 03.02.2026; копією декларації ОСОБА_1 при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) 01.01.2023-18.04.2023; копією декларації ОСОБА_1 з позначкою «щорічна» за 2023 рік; копією декларації ОСОБА_1 з позначкою «щорічна» за 2021 рік; копією декларації ОСОБА_1 з позначкою «щорічна» за 2022 рік; копією наказу №23-к/тр від 04.07.2017 «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 »; копією наказу №123-к/тр від 11.04.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 »; копією інформації Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 28.11.2025; копією повідомлення відділу з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, адресованого ОСОБА_1 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.02.2026; рапортами ст. о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР у Вінницькій області ДСР НПУ капітана поліції Різника О. від 03.02.2026.

Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

В ході дослідження доказів поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 , щорічних декларацій за 2021 рік, 2022 рік, при звільненні, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 18.04.2023) та за 2023 рік (після звільнення) судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вона, будучи з 18.04.2023 звільненою з посади виконувача обов'язків начальника Ямпільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, являючись згідно пп. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 та п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала: декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, за період неохоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 18.04.2023) - 07.05.2025, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) - 13.05.2025 та декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки - 07.05.2025, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст.23 КУпАП).

При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 , враховую характер скоєного правопорушення та особу винної, яка визнала свою винуватість.

Обставин, які пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.ст.34, 35 КУпАП, не встановлено.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчинених адміністративних правопорушень, ставлення винної до вчинених правопорушень, суд дійшов висновку, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з урахуванням приписів ч. 2 ст. 36 КУпАП.

Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто - 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок. Тому є всі підстави для стягнення з ОСОБА_1 судового збору в дохід держави.

Керуючись ст.ст. 172-6, 221, 245, 283, 284 ч.1 п.1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення, з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП, у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до вимог ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.

Повний текст постанови складено 03.03.2026 року.

Суддя Р.В. Швець