Рівненський апеляційний суд
25 лютого 2026 року м. Рівне
Справа № 569/16050/25
Провадження № 33/4815/96/26
Суддя Рівненського апеляційного суду - Збитковська Т.І.
з участю:
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
захисника - адвоката Яскевича Ф.О.
секретаря судового засідання - Супрунюк К.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з власними технічними засобами захисника матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_1 - адвоката Яскевича Ф.О. на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 24 жовтня 2025 року, -
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 24 жовтня 2025 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
З постанови суду слідує, що 24 липня 2025 року о 08 год. 41 хв. при виїзді з м. Рівне на автодорозі Р05 Рівне-Сарни-Городище водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107 н.з. НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння: порушення мови, звужені зіниці, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, і від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
В апеляційній скарзі адвокат Яскевич Ф.О. доводить, що ОСОБА_1 змушений був відмовитися від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки, на його думку, метою патрульних була доставка ОСОБА_1 в ТЦК.
Відеозаписами не зафіксовано рух транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 , а, відтак, патрульні не мали підстав пропонувати йому проходити огляд на стан наркотичного сп'яніння. Поведінка ОСОБА_1 була адекватною, що свідчить про надуманість нібито виявлених поліцейськими в ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, яки після складання адміністративних матеріалів поїхав у медичний заклад для проходження огляду і медичний висновок КП «РОЦПЗН» від 24.072025 року підтверджує відсутність ознак сп'яніння.
Просить постанову скасувати, а провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши доводи адвоката Яскевича Ф.О. та ОСОБА_1 на підтримання апеляційної скарги, перевіривши матеріали адміністративної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню.
Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп'яніння визначається ст. 266 КУпАП, Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду" від 17 грудня 2008 року № 1103 та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до цих нормативних актів, оглядові підлягають лише водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Висновок суду першої інстанції про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення ґрунтується на зібраних у справі доказах: даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №400877 від 24 липня 2025 року (а.с. 1), направлення на огляд водія ОСОБА_1 транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння до КП «РОЦПЗН» від 24 липня 2025 року (а.с. 7), зобов'язання не керувати транспортним засобом протягом 24-х годин (а.с. 5), відеоматеріалах з нагрудних камер працівників поліції.
Згідно відеозапису, працівники поліції зупинили транспортний засіб ВАЗ 2107 номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , під час перевірки документів якого патрульна запитала: «На роботу прямуєте?», на що ОСОБА_1 відповів: «Так». (відеофайл WhatsApp, дата 2025-08-12 о 13.26.37_46bfb936; відеофайл Export- gh9a1, час: 20 с. - 07 хв. 45 с.).
Даний фрагмент відеозапису, на переконання апеляційного суду, «поза розумним сумнівом» підтверджує факт керування автомобілем ВАЗ 2107 н.з. НОМЕР_1 саме ОСОБА_1 .
В ході спілкування працівники поліції виявили у ОСОБА_1 ознаки наркотичного сп'яніння та заропонували пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі, однак він відмовився. Працівник поліції запитала у ОСОБА_1 , чи відомо йому, що за відмову від проходження огляду на нього будуть складені адміністративні матеріали за ч. 1 ст. 130 КУпАП, на що ОСОБА_1 відповів: «Хай вже буде. Складайте» (відеофайл Еxport-6mmq8, час: 09 хв. 30 с. - 20 хв. 26 с., 1 год. 11 хв. 30 с. - 1 год. 15 хв. 15 с.).
Така поведінка ОСОБА_1 вірно була розцінена працівниками поліції, як відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, оскільки в ході відеофіксації на місці зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 не навів патрульним будь-яких об'єктивних причин, які б обгрунтовували поважність його відмови від проходження вказаного огляду в медичному закладі.
Неправомірні, на думку апелянта, дії працівників поліції ОСОБА_1 не оскаржувалися.
У матеріалах справи наявний висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, датований 24 липня 2025 року КП «РОЦПЗН». У висновку зазначено, що ОСОБА_1 звернувся в медичний заклад з метою проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння 24 липня 2025 року об 11 год. 40 хв. та пройшов вказаний огляд24 липня 2025 року о 12 год. 25 хв. У графі 10 «Висновок огляду» зазначено, що в ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено (а.с. 24).
Згідно з ч. 6 ст. 266 КУпАП направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура направлення поліцейськими водія для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння визначена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103. На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України з метою створення нормативно-правового підґрунтя діяльності патрульної поліції та закладів охорони здоров'я наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 була затверджена вказана раніше Інструкція.
Пунктом 12 розділу ІІ Інструкції встановлено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
У відповідності з вимогами ст. 266 КУпАП, п. 9 розділу ІІ Інструкції огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського, який з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше, ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно відеозапису, працівники поліції виявили у ОСОБА_1 ознаки наркотичного сп'яніння о 08 год. 50 хв, що свідчить про те, що саме з цього моменту йде відлік у дві години для проведення огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в медичному закладі.
З висновку, долученого до матеріалів справи захисником, слідує, що огляд ОСОБА_1 на визначення стану наркотичного сп'яніння в медичному закладі відбувся 24 липня 2025 року о 12 год. 25 хв, тобто, після спливу двогодинного строку, передбаченого законодавством, та за відсутності працівників поліції, що свідчить про порушення порядку вказаного огляду, а, відтак, даний висновок апеляційним судом не береться до уваги.
З урахуванням наведеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст. 294 КУпАП, -
Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 24 жовтня 2025 року відносно ОСОБА_1 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського
апеляційного суду Т.І.Збитковська