Постанова від 27.02.2026 по справі 420/39469/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/39469/24

Перша інстанція суддя Катаєва Е.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковлєва О.В.,

суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме:

- визнання протиправною відмову ГУ ПФУ в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати йому пенсії із врахуванням довідки, виданої військовою частиною № НОМЕР_1 ;

- зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням довідки, виданої військовою частиною № НОМЕР_1 , отриману за 11 робочих днів з 16.06.1986 по 26.06.1986, починаючи з 14.10.2024.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

Вимоги апеляційної скарги позивача обґрунтовано тим, що позивач працював у зоні відчуження на роботах по ліквідації наслідків ЧАЕС, у період з 16.06.1996 по 26.06.1996 (загалом 11 днів), про що військовою частиною НОМЕР_1 видано довідку. З огляду на положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку №1210, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку його пенсії (пенсія по інвалідності згідно Закону №796-ХІІ), з урахуванням довідки військової частини НОМЕР_1 , однак, як зазначає, отримав протиправну відмову. На думку апелянта, при вирішенні справи, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків щодо відсутності правових підстав для здійснення йому перерахунку, посилаючись на те, що довідка не відповідає формі та не містить всіх необхідних відомостей, визначених наказом Мінсоцполітики від 12.10.2012 №644, оскільки не врахував висновків Верховного Суду у постановах від 21.02.2018 у справі №687/975/17, від 06.02.2018 у справі №677/277/17. Крім того, апелянт зауважив, що військова частина № НОМЕР_1 ліквідована, а тому отримати довідку із зазначенням вихідної дати та номеру не є можливим.

Розгляд апеляційної скарги у справі здійснюється апеляційним судом у змішаній формі, відповідно до п.112 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 №1845/0/15-21.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) є особою з інвалідністю 2 групи, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 , у період з 16.06.1996 по 26.06.1996, позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в зоні відчуження, у зв'язку з чим отримував відповідну заробітну плату.

14.10.2024 позивач звернувся за місцем обліку до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про зміну надбавки, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої долучив довідку військової частини № НОМЕР_1 .

Рішенням ГУ ПФУ в Одеській області від 21.10.2024 №930050860906 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки довідка не містить вихідного номеру та дати видачі, а також не відповідає формі, встановленій наказом Мінсоцполітики України від 12.10.2012 №644. Також, у рішенні зазначено, що заробітна плата за червень 1986 року була врахована для розрахунку пенсії, відповідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, вважаючи дії відповідача протиправними, звернувся до суду з позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції ухвалено рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. При вирішенні справи суд першої інстанції виходив з того, що довідка про заробітну плату про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має відповідати як і загальним умовам, передбачених Порядком №22-1, так і формі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, що затверджена Наказом Мінсоцполітики від 12.10.2012 №644. З огляду на те, що довідка військової частини № НОМЕР_1 на ім'я позивача не відповідає формі та не містить всіх необхідних відомостей (дати на номеру її видачі, найменування населеного пункту зони відчуження, посади, розміру коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7), а також з урахуванням відсутності первинних бухгалтерських документів (особових рахунків, платіжних відомостей тощо) про нараховані і виплачені позивачу суми заробітної плати, зазначені у довідці, суд вважав, що пенсійним органом прийнято обґрунтоване рішення про відмову в здійсненні перерахунку пенсії позивача, з чим погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

Так, згідно ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (надалі - Закон України №796-ХІІ, в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Відповідно до п.1 Порядку №1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п.2 Порядку №1210).

Згідно з пп.4 п.3 Порядку №1210, у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Відповідно до п.7 Порядку №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст.15 Закону України №796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Згідно з п.2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

За аналізом наведених положень можна дійти висновку, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати, за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати виключно відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі та інших первинних документах за відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.01.2022, у справі №560/3499/18, від 14.09.2020, у справі №404/5731/16-а, від 09.11.2020, у справі №202/9474/15-а, від 20.12.2018, у справі №529/693/17, від 25.09.2018, у справі №539/1386/17.

Форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.10.2012 №1808/22120.

Зі змісту вказаної форми довідки встановлено, що до неї передбачено внесення інформації, зокрема, щодо: суми виплаченої заробітної плати; розміру коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7; найменування населеного пункту зони відчуження; періоду роботи; посади; тарифної ставки (розцінка відрядна, оклад, посадовий оклад) та реквізити відповідної відомості; коефіцієнта.

Також, форма довідки містить графи, які відображають наступну інформацію: «Зона небезпеки», «Кількість днів, годин», «Денна (годинна) тарифна ставка», «Кратність», «Доплата за роботу у надурочний час, години і сума», «Доплата за роботу у вихідні та святкові дні, години, сума».

Крім того, у формі довідки передбачено, що заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія враховує такі складові: «Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (із зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати)», «Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 , у період з 16.06.1996 по 26.06.1996, позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зоні відчуження (3 зона небезпеки), у зв'язку з чим отримував відповідну заробітну плату. З наданою довідкою позивач звернувся до пенсійного органу про здійснення перерахунку його пенсії, однак отримав відмову з посиланням на те, що вказана довідка не відповідає формі, встановленій наказом Мінсоцполітики України від 12.10.2012 №644, з чим погодився також і суд першої інстанції.

Судова колегія вважає такі висновки обґрунтованими, позаяк довідка військової частини НОМЕР_1 містить лише інформацію щодо періоду, протягом якого позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, та зазначення отриманої заробітної плати.

Тобто, довідка військової частини НОМЕР_1 , на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок його пенсії, не відповідає формі та не містить всіх необхідних відомостей, що передбачені Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644.

Разом з тим, як вірно вказав суд першої інстанції, доказів первинних бухгалтерських документів щодо нарахованих і виплачених позивачу сум заробітної плати, зазначених у довідці військової частини НОМЕР_1 (особових рахунків, платіжних відомостей тощо), матеріали справи не містять.

На підставі наведеного, з огляду на те, що довідка військової частини НОМЕР_1 не містить усіх необхідних відомостей про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження в 1986 році, що унеможливлює її врахування при обчисленні пенсії, а також відсутність інших належних документів, на підставі яких можливо було б здійснити перерахунок пенсії, судова колегія доходить висновку, що ГУ ПФУ в Одеській області, приймаючи спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії, діяв межах своїх повноважень на виконання вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що свідчить про правомірність рішення від 21.10.2024 №930050860906.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта щодо неврахування у спірних правовідносин висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 21.02.2018 у справі №687/975/17, від 06.02.2018 у справі №677/277/17, оскільки вони не є релевантними до даної справи, позаяк стосуються врахування періодів роботи до стажу при призначенні пенсії на підставі записів трудової книжки.

Враховуючи викладене, судом першої інстанції при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог порушень матеріального і процесуального права не допущено, а наведені в скарзі відповідача доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст.308, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук