27 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/11411/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року
у справі №280/11411/24
за позовом Концерну «Міські теплові мережі»
до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області
про визнання протиправною та скасування постанови,-
Концерн «Міські теплові мережі» звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держспоживслужби в Запорізькій області, в якому просив визнати протиправною та скасувати Постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», від 23 жовтня 2024 року №6 Головного управління Держспоживслужби в Запорізькій області.
Позовні вимоги обґрунтовані незаконністю оскаржуваної постанови № 6 від 23.10.2024 про застосування штрафу у розмірі 27 237,93 грн. відповідно до п.11 ч.1 ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів», оскільки підстави для притягнення відповідача до відповідальності відсутні у зв'язку із тим, що позивач не порушував умови Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02.10.2021. Окрім того позивач вказує, що з урахуванням положень ст. 250 Господарського кодексу України відповідач, враховуючи дату встановлення порушення за Актом від 30 квітня 2024 року №30/05, не мав права застосовувати до позивача адміністративно-господарські санкції. Доводи відповідача щодо порушення позивачем умов п. 8 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії ґрунтуються виключно на зміні Концерном «МТМ» місця встановлення приладу обліку теплової енергії. Відтак, на думку позивача, у відповідача були відсутні належні, допустимі та достатні докази порушення Концерном «МТМ» правил ведення господарської діяльності, за вчинення яких передбачена відповідальність наведеної нормою Закону України «Про захист прав споживачів». Позивач зауважує, що правова позиція відповідача ґрунтується лише на припущеннях. Окрім того, вказує про невідповідність форми оскаржуваної постанови формі, затвердженої Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11 січня 2012 року № 24 «Про затвердження форм актів, постанов та рішень».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що механізм проведення перевірки відповідності якості надання послуг з постачання теплової енергії параметрам, передбачених договором про надання відповідної послуги, з метою оцінки її відповідності основним вимогам до кількості та якості визначений Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.20218 № 1145. Цим порядком регламентовано алгоритм певних дій, які необхідно здійснити в першу чергу за зверненням споживача для підтвердження факту невідповідності кількості та якості послуг умовам типового договору. Жодних дій щодо встановлення факту невідповідності наданих позивачем послуг кількості та якості послуг за умовами типового договору від 02.10.2021 відповідачем під час проведення перевірки не вживалось. Відповідачем не доведено факт порушення позивачем п.8 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії. Суд зазначив, що невизначеність балансоутримувача ділянки теплових мереж від ТК-302 до житлового будинку АДРЕСА_1 та незадовільний стан зазначеної ділянки теплових мереж, за відсутності відповідних документів у відповідача, не підтверджують факт недотримання позивачем вимог щодо кількості та якості послуги з постачання теплової енергії на межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду як таке, що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник наполягає на правомірності накладення на позивача штрафу у розмірі 27 237,93 грн., зазначає з посиланням на п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що Концерн «Міські теплові мережі» є оператором зовнішніх інженерних мереж до будинку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червона, буд. 1 та виконавцем комунальної послуги, отже, повинен обслуговувати трубопровід довжиною близька 50 м, який знаходиться на висоті 2-3 м над землею, від елеваторного вузла до вищезазначеного будинку. Оскільки постачання теплової енергії здійснюється по трубопроводу довжиною близька 50 м, який знаходиться на висоті 2-3 м над землею, в неналежному стані (порушена ізоляція трубопроводу) та який не знаходиться на балансі Концерну «Міські теплові мережі» і не обслуговується, та враховуючи зняття з експлуатації приладу обліку теплової енергії Суперком-01-1 SKS-3 зав. 040632 (який знаходиться у підвалі багатоквартирного будинку № 1 по вул. Червоній у м. Запоріжжя) і прийняття на абонентський облік комерційного вузла обліку SHARKY 775 DN 50 зав. № 75563332 встановленого в елеваторному вузлі за 50 м від будинку, тому Концерном «МТМ» порушено п. 8 типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02.10.2021, а саме: ним не забезпечується постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 5 і 6 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку № 1 вул. Червона у м. Запоріжжя.
Відповідач також зауважує, що з виявленими порушеннями Концерн «МТМ» погоджується, про що свідчить виконання ним припису № 1 від 03.05.2024 щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного (контролю) за актом перевірки від 30.04.2024 № 30/05, що підтверджується відповідними листами Концерну «МТМ». Позивач у позові зазначає, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для встановлення балансоутримувача ділянки теплової мережі від ТК-302 до житлового будинку № 1 по вул. Червона у м. Запоріжжя з метою подальшого прийняття на баланс Концерну «МТМ». До теперішнього часу зазначена ділянка теплових мереж залишається безхазяйною.
Позивач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване. Позивач зазначає, що зняття з експлуатації приладу обліку теплової енергії Суперком-01-1 SKS-3 зав. №040632, який знаходився в підвалі багатоквартирного будинку №1 по вул. Червоній у м. Запоріжжі, у зв'язку з прийняттям на абонентський облік комерційного вузла обліку SHARKY 775 DN 50 зав. №75563332, встановленого в елеваторному вузлі за 50 м від будинку за адресою: вул. Червона, 1, з урахуванням відсутності у уповноважених осіб відповідача результатів проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, проведенню якої передує претензія, із якою споживач має звернутись до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку у відповідності до Порядку № 1145, не може свідчити про невідповідність кількості та якості послуг наданих позивачем умовам типового договору.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, листом Держспоживсслужби від 04 квітня 2024 року № 15.12-4/6852 Головному управлінню Держспоживслужби в Запорізькій області погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині захисту прав споживачів на підставі звернення фізичних осіб від 19 березня 2024 року про порушення їх прав Концерном «Міські теплові мережі» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Героїв полку «Азов», буд. 137.
У зв'язку із надходженням звернення фізичних осіб про порушення їх прав та на підставі вимог статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 4-1 постанова Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2022 року № 303, наказу Держпродспоживслужби від 01 квітня 2024 року № 191 «Про рішення щодо здійснення протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово-комунальних послуг» винесено наказ від 11 квітня 2024 року № 30 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), на підставі якого сформовано направлення від 11 квітня 2024 року № 30.
На підставі вищезазначеного наказу та направлення у період з 16 квітня 2024 року по 30 квітня 2024 року посадовими особами Головного управління проведено позапланову перевірку додержання законодавства про захист прав споживачів за зверненням споживачів від 19 березня 2024 року у Концерні «Міські теплові мережі».
За результатами проведеної посадовими особами Головного управління Держспоживслужби в Запорізькій області перевірки складено акт від 30 квітня 2024 року № 1341/07.
Згідно вказаного Акту (розділ Опис виявлених порушень законодавства), в ході проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про захист прав споживачів Концерном «Міські теплові мережі» встановлені порушення пункту 1 частини 2 статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 6 Правил надання послуги з постачання теплової енергії від 21 серпня 2019 року № 830 та пункту 8 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року.
Суть виявленого порушення полягає в тому, що Концерном «Міські теплові мережі» порушено виконання умов типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: пункту 8 - «виконавець забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 5 і 6 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку».
16 квітня 2024 року за результатами обстеження (в тому числі засобами відеофіксації) багатоквартирного будинку за адресою: вул. Червона, буд. 1, м. Запоріжжя, за участі представників Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, Концерну «Міські теплові мережі», споживача ОСОБА_1 , встановлено, що згідно з актом Концерну «Міські теплові мережі» про зняття приладів обліку з експлуатації від 22.11.2022 прилад обліку теплової енергії КПО Суперком-01-1 SKS -3 зав.№ 040632, який знаходиться в підвалі багатоквартирного будинку, знятий з експлуатації у зв'язку з прийняттям на абонентський облік комерційного вузла обліку SHARKY 775 DN 50 зав. №75563332 (відповідно до акту про прийняття вузла комерційного обліку на абонентський облік від 27.10.2022).
Також встановлено, що комерційний вузол обліку SHARKY 775 DN 50 зав. №75563332 встановлено в елеваторному вузлі за 50 м від будинку за адресою: м.Запоріжжя, вул. Червона, 1. Від елеваторного вузла до вищезазначеного будинку постачання теплової енергії здійснюється по трубопроводу довжиною близька 50 м, який знаходиться на висоті 2-3 м над землею в неналежному стані (порушена ізоляція трубопроводу) та який не знаходиться на балансі Концерну «Міські теплові мережі», відповідно не обслуговується.
За таких обставин встановлено факт порушення пункту 8 типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року, а саме: виконавець не забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 5 і 6 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку.
29 квітня 2024 року за результатами обстеження (в тому числі засобами відеофіксації) багатоквартирного будинку за адресою: вул. Червона, буд.1, м. Запоріжжя, за участі представників Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, Концерну «Міські теплові мережі», споживача ОСОБА_1 , встановлено, що трубопровід довжиною близько 50 м від елеваторного вузла до будинку за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться в задовільному стані, ізоляція трубопроводу відновлена. Під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання законодавства про захист прав споживачів Концерном «Міські теплові мережі» надано пояснення та документи, що вищезазначений трубопровід не знаходиться на балансі суб'єкта господарювання, тобто, Концерн «Міські теплові мережі» не забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості, що забезпечує надання послуги встановленим нормативам: за індивідуальними договорами - до межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червона, буд. 1 та інженерно-технічних систем приміщення споживача.
Листом від 02.05.2024у №286/44 позивач подав зауваження до акту від 30.04.2024, вказавши, що під час перевірки фактів звернення споживача до виконавця послуги щодо перевірки невідповідності якості та кількості наданої послуги умовам договору та складених актів претензій у відповідності до Порядку не встановлено, а тому і порушень п. 8 договору не доведено. Також, у зауваженнях зазначено, що не зважаючи на те, що ділянка мережі від ТК-302 до житлового будинку АДРЕСА_1 не знаходиться на балансі Концерну «МТМ», трубопровід знаходиться в задовільності стані, ізоляція трубопроводу відновлена.
03.05.2024 заступником начальника управління - начальником відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держспожисвслужби в Запорізькій області складено припис щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки. Цим приписом з метою усунення виявлених порушень вимагається усунути порушення, зазначені в акті перевірки від 30 квітня 2024 року, а саме: забезпечити постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості, що забезпечує надання послуги встановленим нормативам: за індивідуальними договорами про надання послуги з постачання теплової енергії до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку (будівлі) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червона, буд.1.
У період з 10 жовтня 2024 року по 16 жовтня 2024 року посадовими особами Головного управління Держспожисвслужби в Запорізькій області на підставі наказу Головного управління від 08 жовтня 2024 року № 102, направлення від 08 жовтня 2024 року №105 проведено перевірку виконання Концерном «Міські теплові мережі» припису № 1 від 03 травня 2024 року щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 30 квітня 2024 року.
За результатами перевірки виконання припису відповідачем складений акт від 16.10.2024 № 105/05, яким зафіксовано, що теплопостачання до будинку 1 по вул. Червона здійснюється трубопроводами довжиною близько 50 м, які знаходяться на висоті 2-3 м над землею. У зв'язку з тим, що вказані трубопроводи не знаходяться на балансі Концерну «МТМ», вони не обслуговувались і знаходилися в неналежному стані. Концерном «МТМ» виконані роботи по відновленню ізоляції даних трубопроводів.
Для вирішення питання щодо комерційного обліку будинку АДРЕСА_1 на межі внутрішньобудинкових мереж, Концерну «МТМ» необхідно було прийняти на баланс ділянку теплових мереж від зовнішніх інженерних мереж Концерну «МТМ» до внутрішньобудинкової системи будинку 1 по вул. Червона.
Однак, відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та приписів Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020, передача майна комунальної власності здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету міської ради.
В ході перевірки встановлено, що Концерном «МТМ» розпочато процедуру прийняття в господарське відання ділянки мережі.
Так, листом від 30.07.2024 листом № 4437/23 Концерн «МТМ» повідомив Шевченківську району адміністрацію про готовність та необхідність прийняття в господарське відання ділянки мережі, які не знаходяться на балансі Концерну «МТМ».
Відповідно до листа №1191/01-33/22.01 від 15.10.2024 районна адміністрація Запорізької міської ради по Шевченківському району наразі опрацьовує питання та здійснює відповідні заходи щодо прийняття та передачі зазначеної мережі.
Отже, усунення порушень в стадії виконання у відповідності до механізму передачі майна державної та комунальної власності передбаченого Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483.
Листом Головного управління Держспожисвслужби в Запорізькій області від 17.10.2024 №Вих-5.2-08.1-10/3801 «Щодо розгляду матеріалів перевірки» позивача повідомлено про розгляд матеріалів позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів Концерном «МТМ».
23.10.2024 Головним управлінням Держспожисвслужби в Запорізькій області за результатами розгляду матеріалів перевірки винесено постанову № 6, якою за порушення умов Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року між співвласниками квартири АДРЕСА_3 і виконавцем Концерном «Міські теплові мережі», застосовано до позивача штраф у розмірі 27 237,93 грн. (100 відсотків вартості наданої послуги (послуги з постачання теплової енергії співвласників квартири АДРЕСА_3 , за період з листопада 2022 року по березень 2024 року).
Не погодившись з вказаною постановою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів врегульовано Законом України «Про захист прав споживачів» від 12 травня 1991 року № 1023-XII.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону № 1023-XII споживачі під час укладення, зміни, виконання та припинення договорів щодо отримання (придбання, замовлення тощо) продукції, а також при використанні продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:
1) захист своїх прав державою;
2) належну якість продукції та обслуговування;
3) безпеку продукції;
4) необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію державною мовою про продукцію, її кількість, якість, асортимент, її виробника (виконавця, продавця) відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»;
4-1) обслуговування державною мовою відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»;
5) відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону;
6) звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав;
7) об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).
Відповідно до ч.3 ст.5 цього Закону захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.
Відповідно до п. 13 ч.1 ст. 26 Закону № 1023-XII до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів входить накладення на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 23 Закону № 1023-XII передбачена відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів.
Пунктом 11 частини 1 статті 23 Закону № 1023-XII, який в спірному випадку застосований відповідачем, встановлено, що у разі порушення законодавства про захист прав споживачів суб'єкти господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування несуть відповідальність за порушення умов договору між споживачем і виконавцем про виконання роботи, надання послуги - у розмірі ста відсотків вартості виконаної роботи (наданої послуги), а за ті самі дії, вчинені щодо групи споживачів, - у розмірі від одного до десяти відсотків вартості виконаних робіт (наданих послуг) за попередній календарний місяць, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Процедура накладення стягнень уповноваженими особами Держпродспоживслужби та її територіальних органів з суб'єктів господарювання - підприємств, установ, організацій (їх філій, представництв, відділень) незалежно від форми власності, іноземних юридичних осіб (їх філій, представництв, відділень) і фізичних осіб - підприємців, що провадять господарську діяльність на території України, за порушення законодавства про захист прав споживачів визначена Порядком накладення стягнень за порушення законодавства про захист прав споживачів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1177.
У відповідності до п. 2 Порядку № 1177 на суб'єктів господарювання накладається стягнення у вигляді штрафу відповідно до статті 23 Закону України «Про захист прав споживачів».
Пунктом 4 Порядку № 1177 передбачено, що рішення про накладення штрафів приймається на підставі відповідних актів перевірки суб'єкта господарювання та інших матеріалів, пов'язаних з цією перевіркою, за наявності порушень, зазначених у пункті 2 цього Порядку, і оформляється постановою за формою, що встановлюється Мінекономіки.
Питання про накладення штрафу розглядається за участю представника суб'єкта господарювання. У разі його відсутності справу може бути розглянуто лише у випадку, коли незважаючи на своєчасне повідомлення суб'єкта господарювання про місце і час розгляду справи від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В спірному випадку підставою для застосування до позивача штрафної санкції відповідно до п.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про захист прав споживачів» є обставини, зафіксовані в акті від 16.10.2024 № 105/05, складеному за результатами перевірки виконання припису № 1 від 03 травня 2024 року щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) за актом перевірки від 30 квітня 2024 року.
В свою чергу, актом перевірки від 30.04.2024 встановлені порушення Концерном «Міські теплові мережі» пункту 1 частини 2 статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пункту 6 Правил надання послуги з постачання теплової енергії від 21 серпня 2019 року № 830 та пункту 8 Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року.
Як зазначено вище, суть зафіксованого в акті перевірки від 30.04.2024 порушення полягає в тому, що Концерном «Міські теплові мережі» порушено виконання умов п.8 типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: Концерн «Міські теплові мережі», як виконавець, не забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 5 і 6 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку.
Таких висновків уповноважені особи Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області дійшли у зв'язку з тим, що комерційний вузол обліку SHARKY 775 DN 50 зав. №7556332 встановлено на елеваторному вузлі за 50 м від будинку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Червона, 1. Теплопостачання до зазначеного будинку здійснюється трубопроводами довжиною близько 50 м, які знаходяться на висоті 2-3 м над землею в неналежному стані (порушена ізоляція трубопроводу), та які не знаходяться на балансі позивача, відповідно не обслуговуються.
Відповідно до акту від 16.10.2024 № 105/05 відповідач встановив, що теплопостачання до будинку 1 по вул. Червона здійснюється трубопроводами довжиною близько 50 м, які знаходяться на висоті 2-3 м над землею. У зв'язку з тим, що вказані трубопроводи не знаходяться на балансі Концерну «МТМ», вони не обслуговувались і знаходилися в неналежному стані. Концерном «МТМ» виконані роботи по відновленню ізоляції даних трубопроводів.
Виходячи з наведеного, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що обставини, покладені відповідачем в основу оскаржуваної постанови про застосування штрафної санкції, не є свідченням порушення позивачем пункту 8 типового договору.
Відповідно до пунктів 5 типового індивідуального договору Концерну «МТМ» про надання послуги з постачання теплової енергії від 02 жовтня 2021 року (публічний договір приєднання) Концерн «МТМ» зобов'язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» .
Вимоги до якості послуги визначені в п.6 типового договору, а саме: температура теплоносія повинна відповідати температурному графіку теплової мережі в частині температури подавального трубопроводу, який розміщується на сайті Концерну «МТМ»: http://contracts.teploseti.zp.ua; тиск теплоносія повинен відповідати гідравлічному режиму теплової мережі, який розміщується на сайті Концерну «МТМ» http://contracts.teploseti.zp.ua.
Відповідно до п.7 типового договору виконавець забезпечує постачання теплоносія з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску.
Відповідно до п.8 типового договору виконавець забезпечує постачання теплової енергії у відповідній кількості та якості згідно з вимогами пунктів 5 і 6 цього договору до межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку (індивідуального (садибного) будинку).
З матеріалів справи вбачається, що контроль якісних та кількісних характеристик послуги здійснюється за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії та іншими засобами вимірювальної техніки. У житлових будинках №№102, 103, 104 по вул. Будинок залізничників, №№1, 30, 32, 32А по вул. Червоній існує один інженерний ввід системи теплоспоживання теплова камера ТК-302, яка 27 жовтня 2022 року відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обладнана груповим загально-будинковим комерційним приладом обліку типу SHARKY 775 зав. №75563332, що враховує обсяг спожитої теплової енергії всіма зазначеними житловими будинками.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку перевірки відповідності кількості та якості наданих комунальних послуг, якості надання послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг.
Механізм проведення перевірки відповідності якості надання послуг з постачання теплової енергії параметрам, передбаченим договором про надання відповідної послуги, з метою оцінки її відповідності основним вимогам до кількості та якості визначений Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року №1145.
Згідно п.2 Порядку № 1145, в редакції на час виникнення спірних відносин, у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач або управитель багатоквартирного будинку (за дорученням співвласників багатоквартирного будинку в разі прийняття ними відповідного рішення) має право викликати виконавців комунальних послуг (їх представників) для перевірки якості та/або кількості наданих послуг.
У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя багатоквартирного будинку для перевірки якості наданих послуг.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1145 проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, забезпечується виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку.
Споживач також має право звернутися до відповідних уповноважених державних органів за захистом порушених прав щодо якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком.
Для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, споживач звертається до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідних послуг, з претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг.
У зверненні обов'язково зазначається прізвище, ім'я та по батькові, місце фактичного проживання споживача, а також найменування ненаданої, наданої не в повному обсязі або неналежної якості послуги.
Звернення споживача обов'язково реєструється виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку в журналі реєстрації заявок споживачів.
Виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний на вимогу споживача надати в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідної послуги, інформацію про прізвище, ім'я та по батькові, посаду особи, яка прийняла звернення, його реєстраційний номер та час прийняття.
Відповідно до п.5 Порядку № 1145 для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача.
За правилами п.8 Порядку № 1145 у разі встановлення під час перевірки фактів невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, в акті-претензії зазначаються дата і час проведення перевірки, виявлені факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, інформація про дату початку зниження якості відповідної послуги.
Якщо під час перевірки факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, не підтверджено, в акті-претензії зазначається інформація про відсутність фактів невідповідності якості комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком.
В акті-претензії зазначаються також виявлені під час його складання додаткові факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг.
Акт-претензія складається у двох примірниках і підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги (його представником) або управителем багатоквартирного будинку. Один примірник акта-претензії передається споживачеві, другий - зберігається у виконавця комунальної послуги (його представника) або управителя багатоквартирним будинком.
Відповідно до п.33, 34 Порядку № 1134 під час проведення перевірки відповідності якості надання послуги з постачання теплової енергії параметрам, передбаченим договором про надання такої послуги, виконавець комунальної послуги враховує:
1) своєчасність початку і закінчення опалювального сезону;
2) безперервність надання послуги з постачання теплової енергії;
3) дотримання нормативної температури повітря у приміщеннях споживача (для приміщень, не оснащених вузлами розподільного обліку теплової енергії/приладами розподілювачами теплової енергії) у разі укладення індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем;
4) відповідність тиску теплоносія встановленим параметрам тиску;
5) відповідність температури теплоносія температурному графіку теплової мережі в частині температури подавального трубопроводу відповідно до умов договору.
Під час проведення перевірки відповідності якості надання послуги з постачання теплової енергії параметрам, передбаченим договором про надання такої послуги, виконавець послуги з постачання теплової енергії фіксує показники температури і тиску теплоносія та визначає їх відповідність або рівень відхилення параметрам, зазначеним у договорі:
за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії (зокрема за даними електронних архівів вузла (вузлів) комерційного обліку) у разі укладення договору з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії, договору з колективним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії, колективного договору про надання послуги з постачання теплової енергії, договору з власником (користувачем) будівлі про надання послуги з постачання теплової енергії;
за показаннями вузла (вузлів) розподільного обліку теплової енергії (зокрема за даними електронних архівів вузла (вузлів) розподільного обліку) у разі укладення індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем.
В спірному випадку, як правильно з'ясовано судом першої інстанції з наявних в матеріалах справи документів, у встановленому порядку факт невідповідності наданих позивачем послуг кількості та якості послуг за умовами типового договору від 02.10.2021 не виявлений.
Доказів на підтвердження факту звернення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 чи інших споживачів, які проживають у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , з претензією у відповідності до Порядку № 1145 про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг матеріали справи також не містять.
Також належні докази ненадання або неналежного надання споживачам, які проживають за адресою: АДРЕСА_2 (адреса заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ), послуг з постачання теплової енергії, зокрема, надання послуг неналежної якості та кількості, що не відповідає умовам типового договору, як в акті від 30.04.2024, так і в акті 16.10.2024, а також в оскаржуваній постанові відсутні.
Висновки стосовно невідповідності кількості та якості послуг умовам пункту 8 типового договору ґрунтуються на прийнятті на абонентський облік комерційного вузла обліку SHARKY 775 DN 50 зав. №75563332, встановленого в елеваторному вузлі за 50 м від будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що заміна технічного обладнання та його розташування, само по собі не може свідчити про невідповідність кількості та якості послуг наданих позивачем умовам типового договору.
Невизначеність балансоутримувача ділянки теплових мереж від ТК-302 до житлового будинку АДРЕСА_1 також не підтверджує факт недотримання позивачем вимог щодо кількості та якості послуги з постачання теплової енергії на межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку.
За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо не доведення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладено тягар доведення правомірності та обґрунтованості власних дій та рішень, в разі їх судового оскарження, наявності підстав для накладення штрафу на позивача.
Таким чином, враховуючи встановлені під час апеляційного перегляду обставини, суд апеляційної вважає правильним висновок суду першої інстанції про відсутність у діях Концерну «Міські теплові мережі», як оператора системи розподілу, будь-яких ознак правопорушення, про які вказує відповідач, а тому постанова про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів», від 23.10.2024 №6 Головного управління Держспоживслужби в Запорізькій області є протиправним та підлягає скасуванню.
Підсумовуючи вищенаведене, суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.
Наведені в апеляційній скарзі доводи висновків суду першої інстанції не спростовують.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року в адміністративній справі №280/11411/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров