Дата документу 27.02.2026
Справа № 334/1612/26
Провадження № 3/334/647/26
про повернення матеріалів справи про порушення митних правил
для належного оформлення
27 лютого 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Телегуз С.М., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Запорізької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина республіки білорусь НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.485 Митного кодексу України, -
26.02.2026 року до суду з Запорізької митниці ДМС України надійшла справа про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.485 МК України.
Відповідно протоколу про порушення митних правил №0009/UA112000/2026, складеного 29.01.2026 року Головним державним інспектором сектору аналітичної роботи Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці ОСОБА_2 , громадянин республіки білорусь ОСОБА_3 порушив вимоги та обмеження, встановлені Митним кодексом України (стаття 103 Глави 18 "Тимчасове ввезення", стаття 380 Глави 55 "Пропуск та оподаткування товарів, які ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України") та використав товар (транспортний засіб CHEVROLET CRUZE, VIN-код НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації республіка білорусь), шляхом його передачі іншій особі, яка безпосередньо не ввозила зазначений транспортний засіб в Україну, стосовно якого було надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги (режим «тимчасове ввезення»), що призвело до ухилення від сплати митних платежів у розмірі 45011,73 грн. (ввізне мито 8104,92 грн.; акциз 15896,66 грн., ПДВ 21010,15 грн.). Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил за ст.485 МК України.
Вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку, що справа про порушення митних правил не може бути розглянута судом належним чином, так як остання містить недоліки, які перешкоджають об'єктивному розгляду.
Згідно ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно ч.2 ст.494 МК України протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані: 1) дату і місце його складення; 2) посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; 3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; 4) місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил; 5) посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; 6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є; 7) відомості щодо товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу; 8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
Згідно ч.5 ст.494 МК України у разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз'яснюються її права, передбачені статтею 498 цього Кодексу, та повідомляється про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.
Згідно ч.7,8,9 ст.494 МК України протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування). Якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Згідно ст.498 МК України особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у митному органі та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови митного органу, суду, а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Відповідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Судом встановлено, що протокол про порушення митних правил №0009/UA112000/2026, який складений 29.01.2026 року Головним державним інспектором сектору аналітичної роботи Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці ОСОБА_2 , відносно громадянина республіки білорусь ОСОБА_3 за ст.485 МК України в порушення вимог ч.9 ст.494 МК України не надісланий протягом трьох робочих днів особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Отже, справа про порушення митних правил не може бути розглянута судом за відсутності підтвердження надсилання особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, примірника протоколу про порушення митних правил за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою.
У зв'язку з чим, вважаю за необхідне матеріали справи про порушення митних правил повернути до Запорізької митниці Державної митної служби України для належного оформлення - а саме виконання вимог ст.494 МК України.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 245, 268, 278 КУпАП, ст.ст. 486, 494, 498 МК України -
Матеріали справи про порушення митних про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.485 Митного кодексу України відповідно протоколу про порушення митних правил №0009/UA112000/2026 від 29.01.2026 року - повернути до Запорізької митниці Державної митної служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С.М. Телегуз