Рішення від 27.02.2026 по справі 260/8903/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/8903/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі уповноваженого представника Лук'янчикова Олега Миколайовича (Харківська область, смт. Пісочин, РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07 листопада 2025 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Лук'янчикова Олега Миколайовича звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 з невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом внесення даних щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я, відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 23.03.2022 року.

11 листопада 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

16 грудня 2025 року ухвалою суду витребувано від ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію довідки військово- лікарської комісії № 269 належної якості та військово-облікового документу у паперовому вигляді. Витребувані судом докази необхідно було подати Закарпатському окружному адміністративному суду за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, буд. 30, 88000 - до 31 грудня 2025 року. Відкладено розгляд справи на 20 січня 2026 року.

20 січня 2026 року представником позивача подано до суду клопотання про продовження строку (встановити додатковий строк) для подання ОСОБА_1 витребуваних судом доказів, а саме: належним чином засвідчену копію довідки військово- лікарської комісії № 269 належної якості та військово-облікового документу у паперовому вигляді, оскільки станом на теперішній час документи Позивача перебувають у дорозі та прямують до України згідно трекеру відправлень, та враховуючи затримку міжнародних відправлень, є ймовірність, що можуть бути не доставлені до 20.01.2026 року. Крім цього, додатково, Позивачем направлено Представнику Позивача означені копії документів (завірені Позивачем) - приватним перевізником, у зв'язку з чим, такі документи мають бути доставлені Представнику Позивача протягом цього тижня, після чого будуть направлені до суду додатково.

20 січня 2026 року ухвалою суду клопотання представника позивача про продовження процесуального строку - задоволено. Продовжено позивачу строк для подання витребуваних доказів на виконання вимог ухвали суду від 16 грудня 2025 року - до 30 січня 2026 року. Відкладено розгляд справи на 02 лютого 2026 року.

28 січня 2026 року, на виконання вимог ухвали суду, надано копію довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23 березня 2022 року № 5/72 та військово - обліковий документ з «Резерв+».

02 лютого 2026 року ухвалою суду залучено до участі в справі - ІНФОРМАЦІЯ_2 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача на момент проходження позивачем ВЛК виник обов'язок виключити позивача з обліку та внести відповідні відомості до персональних та службових даних ОСОБА_1 , в тому числі до електронної форми його облікової картки. Вважають, оскільки ВЛК було пройдено позивачем при Відповідачеві, саме в останнього виник імперативний обов'язок відобразити відповідні відомості у Реєстрі ще одразу після проходження ВЛК Позивачем, в тому числі, в електронній формі його облікової картки, так як у відповідача зберігаються відомості про проходження ВЛК позивачем, зокрема у обліковій картці позивача та Книзі протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 . Крім цього, Відповідачем у відповіді зазначено, що «..відповідно до пункту 1.4 розділу І Положення №402 висновки військово-лікарських комісій щодо придатності до військової служби є чинним протягом 12 місяців з моменту ухвалення, за винятком випадків, передбачених цим Положенням. Таким чином, медичні документи видані у 2022 році, на даний момент втратили чинність. Сторона Позивача заперечує проти такого твердження, оскільки, по-перше, означеним пунктом Положення №402 взагалі не врегульоване питання чинності висновків ВЛК. По-друге, як зазначив Відповідач, цим правовим приписом врегульовано строк дії довідки про придатність, а Позивача було визнано непридатним до військової служби. За таких умов, застосовувати правила, встановлені зазначеним приписом, щодо Позивача не вбачається можливим. ВЛК Позивача є чинною, актуальною та ніким не скасованою, у зв'язку з чим, означені відомості мають бути внесені до Реєстру. Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» покладає обов'язок на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

25 листопада 2025 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що як було доведено позивачу у відповіді на заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 вих. № 3246 від 17.09.2025 року, згідно розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 полковника ОСОБА_2 №1088/2034 від 18.08.2022 щодо перевірки документів на осіб, які були визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, документи громадянина ОСОБА_3 були направлені на перевірку до групи контролю ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка працює відповідно до доведеного наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 27.07.2022 № 83, після проведення перевірки, ІНФОРМАЦІЯ_9 отримано 16.09.2022 року списки та матеріали на військовозобов'язаних, які медичною комісією були визнані тимчасово непридатними та неприданими з виключенням з військового обліку. Згідно списку військовозобов'язаних представлених для перевірки правильності винесення постанов ІНФОРМАЦІЯ_9 про виключення із військового обліку та визнання тимчасової непридатності за станом здоров'я - ОСОБА_4 - Погоджено - 08.08.2022 року. Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2008 року №402), особі, яка проходила медичний огляд, другий примірник довідки (висновку) військово-лікарської комісії видається особисто. Згідно п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. №921 (в редакції від 14.03.2022 року), ...Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку... Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки. У разі відсутності у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки беруть їх на військовий облік, знімають або виключають з нього лише після відновлення зазначених документів. Позивач особисто не з'являвся та не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу виключення з військового обліку військовозобов'язаних. Крім того, згідно п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (в редакції від 16.04.2021 року), Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд. Виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_5 , та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного). Таким чином, не реалізовані медичні висновки ВЛК, видані у 2022 році, на даний момент втратили чинність.

02 грудня 2025 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що факт виключення Позивача з військового обліку - не оспорюється Відповідачем у відзиві. До відзиву не додано доказів на підтвердження скасування раніше прийнятого рішення про виключення Позивача з військового обліку, у зв'язку з його непридатністю до військової служби за станом здоров'я. Зазначають, що обов'язок ведення Реєстру, підтримання його в актуальному стані покладений на Відповідача з 2017 року по теперішній час. Після проходження ВЛК Позивачем та отримання статусу непридатного до військової служби з виключенням з військового обліку, надалі виникає обов'язок у Відповідача відобразити відповідні відомості у Реєстрі. Станом на теперішній час означені відомості не внесені до Реєстру та продовжується протиправна бездіяльність Відповідача. Відповідачем у відзиві не надається пояснень з посиланням на відповідні норми права щодо правомірності невнесення ним до Реєстру відомостей про виключення Позивача з військового обліку у зв'язку з його непридатністю до військової служби. Крім цього, Відповідачем не наведено жодної чинної норми права, яка зобов'язувала б Позивача бути особисто присутнім у ТЦК та СП для внесення відомостей до Реєстру про його виключення з військового обліку. Дії з внесення відповідних відомостей здійснюються ТЦК та СП в силу приписів вищевказаного законодавства, без фізичної присутності виключеної особи. Варто зазначити, що Позивач за своєї особистої присутності в приміщенні ТЦК та СП пройшов ВЛК та отримав статус непридатного до військової служби з виключенням з військового обліку, тому посилання Відповідача на п. 56 Порядку №921 є неспроможними. Натомість, Відповідачем не здійснено посилання на жодну норму права, яка зобов'язувала Позивача бути присутнім фізично у приміщенні ТЦК та СП при внесенні даних про його виключення до Реєстру. Жодна норма права України не надає Відповідачу права не відображати актуальні відомості в Реєстрі, а навпаки, у Відповідача є обов'язок підтримувати відомості Реєстру у актуальному стані. Стосовно Позивача прийнято фінальне та ніким не оспорюване рішення - щодо виключення його з військового обліку, однак по теперішній час означене рішення не зафіксоване у Реєстрі, у зв'язку з чим порушується право позивача на достовірну інформацію про нього в ЄДРПВР.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 , як військовозобов'язаний, (а.с. 14, зворот).

23 березня 2022 року ОСОБА_1 пройшов медичний огляд ВЛК та на підставі статті 9А графи ІІ Розладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до довідки військово - лікарської комісії № 269. Місцезнаходження комісії : ІНФОРМАЦІЯ_5 , ( а.с.74).

Згідно довідки переселенця 2111-7500764395 фактичним місцем проживання вказано АДРЕСА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , ( а.с.10).

09 вересня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ) із заявою, в якій просить внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональні і службові дані, у тому числі, дані про виключення з військового обліку, (а.с. 11-12).

17 вересня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 листом № 3246 повідомив ОСОБА_1 , що згідно розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 полковника ОСОБА_2 №1088/2034 від 18.08.2022 щодо перевірки документів на осіб, які були визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, документи були направлені на перевірку до групи контролю ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка працює відповідно до доведеного наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 27.07.2022 №83, після проведення перевірки ІНФОРМАЦІЯ_9 отримано 16.09.2022 року списки та матеріали на військовозобов'язаних, які медичною комісією були визнані тимчасово непридатними військового обліку та неприданими з виключенням з військового обліку. Згідно списку військовозобов'язаних представлених для перевірки правильності винесення постанов ІНФОРМАЦІЯ_9 про виключення із військового обліку та визнання тимчасової непридатності за станом здоров'я ОСОБА_1 Погоджено 08.08.2022 року. Крім того, відповідно до пункту 1.4 розділу 1 Положення № 402, висновки військово-лікарських комісій щодо придатності до військової служби є чинними протягом 12 місяців з моменту ухвалення, за винятком випадків, передбачених цим Положенням. Таким чином, медичні документи, видані у 2022 році, на даний момент втратили чинність. У зв'язку з викладеним, для продовження процедури виключення з військового обліку, особі необхідно пройти військово- лікарську комісію повторно, з урахуванням вимог чинного законодавства. Внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших електронних баз даних, інформації неможливе, за вищенаведених причин. Для внесення інформації до згаданих вище баз даних, здійснення цифровізації та актуалізації даних необхідно прибути для уточнення військово-облікових даних з оригіналами необхідних документів до ІНФОРМАЦІЯ_5 або до ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем реєстрації чи фактичного проживання, (а.с. 13-14).

Вважаючи протиправними бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 , з військового обліку, позивач звернувся до суду із даним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами частини 8 статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з частинами 1, 3 та 4 статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ).

На виконання частини 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487 набрав чинності з 05 січня 2023 року), пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Також пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статі Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно з положеннями пунктами 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до частин 1, 5, 8, 9 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних

З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_4 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За змістом пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (23 березня 2022 року), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, пункт 22.5 якого передбачав, що Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 23 березня 2022 року було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою №269, відповідно до якої ОСОБА_1 було визнано непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 9А графи ІІ розладу хвороб, графи ТДВ.

Відповідно до приписів частини 6 статті 37 Закону №2232-XII (у редакції чинній на момент проходження ВЛК - 23 березня 2022 року) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають, зокрема, громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Як зазначено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.04.2019 у справі № 342/158/17, як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в невчиненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними й реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Під час розгляду справи жодних доказів про те, що позивачем було допущено будь-які порушення під час проходження ВЛК, подано недостовірні документи чи відомості під час визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідачем не надано.

За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підстав довідки ВЛК № 269 від 23 березня 2022 року.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першоїстатті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією від 06 листопада 2025 року № 0071-7959-5250-4415, (а.с. 6).

Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 , в особі уповноваженого представника Лук'янчикова Олега Миколайовича до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підстав довідки ВЛК № 269 від 23 березня 2022 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у вигляду сплаченого судового збору в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27 лютого 2026 року.

СуддяТ.В.Скраль