Спрва № 630/1406/25
Провадження № 2/630/56/26
23 лютого 2026 року м.Люботин
Люботинський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Малихіна О.О.,
за участю секретаря Нерубацької А.О.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Землянської К.В.,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у підготовчому засіданні в м. Люботин Харківської області в порядку загального позовного провадження заву представника позивача ОСОБА_3 від 23 лютого 2026 року про залучення третьої особи до участі в справі за позовом ОСОБА_4 , від імені якої діє адвокат Дем'яненко Ольга Олегівна, до відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,
Позивач ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, в якому просить встановити факт, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживали однією сім'єю як чоловік та дружина, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, з 2017 року по 22 жовтня 2022 року включно, за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 10 листопада 2025 року було відкрито провадження в справі та призначеної справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
В підготовче засідання 23 лютого 2026 року представник позивача ОСОБА_3 не з'явилась, але подала заяву, в якій просила проводити засідання за її відсутності, а також просила розглянути подану нею заяву про залучення до участі в справі третьої особи та задовольнити її.
Так, до початку підготовчого засідання представником позивача ОСОБА_3 було заявлене клопотання про залучення до участі в справі Міністерства оборони України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору. Заяву мотивовано тим, що позивач ОСОБА_4 звернулась до суду з вимогою про встановлення факту проживання однією сім'єю з військовослужбовцем ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , і що уразі встановлення цього факту позивач зможе реалізувати право на отримання соціальних виплат за рахунок грошових коштів, розпорядником яких є Міністерство оборони України. А тому майбутнє рішення в даній справі може створити обов'язки з Міністерства оборони України, яких раніше не існувало.
В підготовчому засіданні відповідач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_7 пояснили, що не заперечують проти задоволення заяви представника позивача, бо так само вважають участь Міністерства оборони України в цій справі необхідною.
В підготовчому засіданні відповідач ОСОБА_2 пояснила, що не заперечує проти задоволення заяви представника позивача.
Відповідач ОСОБА_5 в підготовче засідання не з'явився, але раніше подавав заяву про проведення розгляду справи за його відсутності.
Ознайомившись з поданою заявою, перевіривши матеріали справи, суд вважає за необхідне клопотання задовольнити.
Відповідно до ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до пунктів 1-3 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) (абзац перший пункту 4.6 розділу IV Положення).
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців в період воєнного стану визначений наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».
Частиною шостою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Міністерство оборони України є спеціально уповноваженим суб'єктом, який уповноважений на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та положень пункту 21 постанови Кабінету міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». У разі встановлення факту родинних відносин з загиблим військовослужбовцем, заявник набуває право на отримання одноразової грошової допомоги в певному розмірі.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (п. 6 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).
Посадові особи, відповідальні за оформлення документів на виплату компенсаційних сум та одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», призначаються наказами керівників обласних ТЦК та СП (абз. 15 пп. 2 п. 4.3 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14 серпня 2014 року № 530 (з відповідними змінами).
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в ІНФОРМАЦІЯ_4 (абз. 6 п. 4.6 розд. IV Положення).
Відтак відповідні органи Міністерства оборони України та обласні ТЦК та СП здійснюють повноваження з оформлення, подання документів та прийняття рішення щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця.
Оскільки метою встановлення факту родинних відносин є отримання грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, суд вважає, що встановлення такого факту може стосуватися прав та інтересів Міністерство оборони України чи інших його уповноважених органів чи підрозділів.
Але Міністерство оборони України в якості належного учасника справи в позовній заяві не зазначено.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залучити до участі в даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці відповідачів Міністерство оборони України.
Керуючись ст.ст. 53, 54, 192, 197, 198 ЦПК України, суд -
Заяву представника позивача ОСОБА_3 від 23 лютого 2026 року задовольнити.
Залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на боці відповідачів Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ 00034022, м. Київ, пр. Повітряних Сил, 6).
Направити на адресу Міністерство оборони України копії позовної заяви та доданих до неї матеріалів, копію відзиву відповідача ОСОБА_1 та копію відзиву відповідача ОСОБА_2 та доданих до таких відзивів матеріалів.
Роз'яснити третій особі про передбачене ст. 181 ЦПК України право протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали подати письмові пояснення щодо позову та/або відзиву разом з документами, що підтверджують надсилання копії таких пояснень на адресу позивача ОСОБА_4 та відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 .
Учасники справи мають можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://lbt.hr.court.gov.ua).
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяО. О. Малихін
Повний текст ухвали складений 27 лютого 2026 року.