61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
27.02.2026р. Справа №905/1322/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
розглянувши справу за позовом Комунального підприємства Покровська міська стоматологічна поліклініка Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ,
до відповідача Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, селище Удачне, Покровський район, Донецька область,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області,
про стягнення 43 034,00 грн,
Позивач, Комунальне підприємство Покровська міська стоматологічна поліклініка Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, селище Удачне, Донецька область, про стягнення 43 034,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору № 8 з відшкодування витрат на оплату зубопротезування пільгових категорій населення Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області від 22.03.2023 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за надані послуги у розмірі 43 034,00 грн.
Хід розгляду справи та процесуальні дії.
Ухвалою від 02.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1322/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області. Встановлено відповідачу у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження надати суду відзив на позов; третій особі у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження надати суду та сторонам письмові пояснення по суті спору.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з частиною одинадцятою статті 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Судом встановлено, що відповідач, третя особа у справі зареєстрували електронні кабінети в підсистемі «Електронний суд», та ухвала про відкриття провадження у справі в електронному вигляді була доставлена до електронних кабінетів відповідача, третьої особи в підсистемі «Електронний суд» 02.01.2026 про що свідчать наявні в матеріалах справи довідки про доставку документу до електронного кабінету.
Станом на дату ухвалення рішення відповідач відзив на позовну заяву не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України).
Третя особа письмові пояснення по суті спору не надала.
26.02.2026 через систему «Електронний суд» до суду надійшло клопотання позивача про заміну первісного відповідача - Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області на Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області, яке залишено судом без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем установленого процесуального строку для його подання, оскільки справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, тридцятиденний строк для вчинення відповідної процесуальної дії сплинув 02.02.2026 (ч.3 ст.252 ГПК України), позивач не довів наявності підстав, передбачених частиною третьою статті 48 ГПК України. Згідно із ч.4 ст. 13 ГПК України та ст. 118 ГПК України негативні наслідки пропуску процесуальних строків несе сторона, яка їх пропустила, у зв'язку з чим подане клопотання підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно до частини 5 статті 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Відповідно до статті 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Будь-яких заяв або клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до статті 252 ГПК України від учасників справи на адресу суду не надходило.
За таких обставин, не вбачаючи підстав для розгляду даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи з власної ініціативи, суд розглядає справу в порядку частини 8 статті 252 ГПК України за наявними в ній матеріалами в межах встановленого чинним процесуальним законодавством строку, без проведення судового засідання.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
22.03.2023 року між Комунальним підприємством Покровська міська стоматологічна поліклініка Покровської міської ради Донецької області (позивач, виконавець) та Удачненською селищною радою Покровського району Донецької області (відповідач, замовник) було укладено договір №8 з відшкодування витрат на оплату зубопротезування пільгових категорій населення Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, за умовами п. 2.1. якого виконавець надає ортопедичні стоматологічні послуги пацієнтам які мають право на пільги згідно діючого законодавства та у відповідності до умов Програми, а Замовник зобов'язується здійснити оплату вартості наданих стоматологічних послуг Виконавцю. Стоматологічні послуги надаються за адресою Виконавця. (ДК 021:2015: 85130000-9 Стоматологічні та супутні послуги).
За змістом п. 2.2. договору, Виконавець надає послуги у відповідності до прейскуранту цін на стоматологічні послуги, що надаються Комунальним підприємством «Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області мешканцям Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області послуги, а саме відповідно до п. 111 ТАРИФИ НА ПЛАТНІ МЕДИЧНІ ПОСЛУГИ КП “ПМСП» ПМРДО з надання ортопедичних стоматологічних послуг пільговим категоріям населення (Додаток до Договору №1) та згідно з графіком роботи Виконавця (Додаток до Договору № 3).
Замовник на умовах Договору сплачує Виконавцю вартість наданих стоматологічних послуг із зубопротезування Пацієнтам, в 'йежах лімітів, встановлених Програмою. За згодою Пацієнта, Виконавець має право надавати стоматологічні послуги, що перевищують ліміти, встановлені Програмою. Вартість стоматологічних послуг, що перевищує ліміти, сплачуються Пацієнтом самостійно. Максимальна сума, що виділяється на безкоштовне пільгове протезування однієї особи пільгової категорії при втраті зубів на верхній та нижній щелепах складає 4500,00 грн на рік. Сума, що перевищує встановлений ліміт з оплати за отримане безкоштовне пільгове протезування послуги сплачується пацієнтом за власні кошти (п. 2.3. договору).
Замовник зобов'язаний: оплачувати послуги Виконавця у розмірі та в термін, передбачені цим Договором (п. 4.2.1. договору); підписувати Акт приймання-передачі наданих послуг протягом 2-х робочих днів з дня його отримання (п. 4.2.2. договору).
Згідно п. 5.1. договору загальна вартість надання стоматологічних послуг за цим Договором становить 70000,00 грн без ПДВ.
Оплата здійснюється в безготівковому порядку в національній валюті України - гривні на розрахунковий рахунок Виконавця (п. 5.2. договору).
Послуги вважаються наданими і прийнятими в день підписання Сторонами Акту приймання-передачі (Додаток до Договору № 2) наданих послуг, який являється підставою для взаєморозрахунків. Акт приймання-передачі наданих послуг підписується сторонами договору протягом перших семи днів місяця наступного за звітним (п. 5.3. договору).
З моменту підписання Акту приймання-передачі наданих послуг без зауважень Виконавець вважається таким, що надав відповідну послугу (п. 5.4. договору).
Остаточний розрахунок здійснюється протягом 5 робочих днів після підписання Акта приймання-передачі наданих послуг (п. 5.5. договору).
За змістом п. 9.1. договору даний договір набуває чинності з моменту підписання його Сторонами і діє по 31.12.2023 року та згідно ч.3 ст.631 ЦК України сторони домовились, що всі умови цього Договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2023 року, а в частині розрахунків - до повного виконання фінансових зобов'язань.
На виконання зобов'язань за договором №8 з відшкодування витрат на оплату зубопротезування пільгових категорій населення Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області від 23.03.2023 позивач надав ортопедичні послуги населенню Удачненської селищної ради за період з 01.12.2023 по 31.12.2023 згідно акту № 2/о від « 22» грудня 2023 виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню на загальну суму 43034,00 грн.
Копія акту від 22.12.2023 підписана з обох сторін міститься в матеріалах справи.
Позивач звертався до відповідача з претензіями №625 від 12.05.2024, №493 від 03.12.2024 в яких викладена вимога про відшкодування витрат за надані послуги, зокрема, за договором 8 від 23.03.2023 в сумі 43034,00 грн.
Матеріали справи не містять доказів направлення на адресу Удачненської селищної ради акту виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню відл 22.12.2023 року.
Разом з цим, матеріали справи містять лист № 1605/02-18 від 24.07.2025 Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області (третьої особи у справі), в якому останній на претензію позивача від 12.05.2024 №625 повідомляє, що зокрема за договором №8 від 23.03.2024 склалася заборгованість, яка підтверджується Актом виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню підписаним з обох сторін - № 2/0 від 22.12.2023р. на суму 43034,00 грн.
У вказаному листі від 24.07.2025 третя особа повідомляє позивача, що первинні документи (Акти виконаних робіт по стоматологічному обслуговуванню) були надані несвоєчасно, що не дало можливості здійснити реєстрацію в органах Казначейської служби бюджетного зобов'язання, вчасно сплати та відобразити кредиторську заборгованість, у зав'язку з чим, Удачиенська селищна рада Покровського району Донецької області немає правових підстав вирішити спір (оплати заборгованість в органах Казначейства України) в досудовому порядку.
Як вказує позивач, станом на теперішній час заборгованість за договором 8 від 23.03.2023 в сумі 43034,00 грн не сплачена, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Правове обґрунтування і оцінка суду.
Оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наведених нижче підстав.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають з договорів та інші правочинів.
За змістом положень статей 626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено обов'язковість виконання договору сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 Цивільного кодексу України).
Факт надання послуг за договором № 8 з відшкодування витрат на оплату зубопротезування пільгових категорій населення Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області від 22.03.2023 на суму 43 034,00 грн учасниками справи не заперечуються.
Водночас, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується (стаття 8 Конституції України).
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1 ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.41 Господарського процесуального кодексу України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.
Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред'явлено позовну вимогу.
Частиною 2 статті 48 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
Визначення відповідача, предмета та підстав позову є правом позивача. Встановлення належності відповідача й обґрунтованості позову є обов'язком суду, який він виконує під час розгляду справи. Встановивши, що позов пред'явлений до неналежного відповідача, суд відмовляє у позові до такого відповідача (аналогічні висновки Великої Палати Верховного Суду викладені, зокрема, у постановах від 12 грудня 2018 року у справі №570/3439/16-ц (пункти 37, 54), від 12 грудня 2018 року у справі № 372/51/16-ц (пункт 31.4), від 30 січня 2019 року у справі № 552/6381/17 (пункт 38), від 13 березня 2019 року у справі №757/39920/15-ц (пункт 31), від 27 березня 2019 року у справі №520/17304/15-ц (пункт 63)).
Пред'явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі №523/9076/16-ц, від 26.11.2019 у справі №905/386/18.
Позивач визначив відповідачем у цій справі - Удачненську селищну раду Покровського району Донецької області.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, було введено в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та триває на даний час.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Відповідно до частин 2-3 статті 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.
У відповідності до положень статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; здійснюють управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік). Також військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, виконання інших функцій - за рахунок коштів Державного бюджету України (ч.6 ст.4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 №397 затверджено “Порядок фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій», яким передбачено, що фінансування діяльності здійснюється, зокрема військових адміністрацій населених пунктів, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету територіальної громади, де утворено військову адміністрацію.
Пунктами 4, 7 частини 7 статті 15 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» визначено, що начальник військової адміністрації є розпорядником бюджетних коштів; укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством.
Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування (ч. 8 ст. 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»).
Положеннями ч. 2 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
У разі прийняття Верховною Радою України рішення, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, начальник військової адміністрації, відповідна обласна та/або районна військова адміністрація здійснюють повноваження, передбачені відповідно частиною другою або третьою цієї статті, з дня набрання чинності зазначеним рішенням Верховної Ради України протягом строку, передбаченого цими частинами. У разі усунення загроз для безпеки і правопорядку на території області за поданням Президента України Верховна Рада України може прийняти рішення про поновлення роботи органів місцевого самоврядування на території відповідної області до закінчення 30-денного строку, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану (ч. 4 ст. 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»).
Згідно з пунктом 1 Указу Президента України “Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Донецької області» №226/2023 від 14.04.2023 утворено Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області.
Закон України “Про військово-цивільні адміністрації» визначає організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
За змістом статті 1 вказаного Закону для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.
Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов'язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 зазначеної норми).
У разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації. Повноваження виконавчих органів зазначених рад, апаратів цих рад та їх виконавчих комітетів, посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у таких органах та апаратах, припиняються з дня, наступного за днем прийняття рішення зазначеним керівником військово-цивільної адміністрації населених пунктів про можливість цієї військово-цивільної адміністрації здійснювати повноваження, віднесені законом до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (абзац 3 частина 1 статті 3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації»).
Фінансування діяльності військово-цивільних адміністрацій населених пунктів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, а районних і обласних військово-цивільних адміністрацій - за рахунок коштів Державного бюджету України та відповідних районних і обласних бюджетів (ч.7 ст.3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації»).
Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної ради (абзац 2 частини 11 статті 3 Закону).
Відповідно до інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 21.04.2023 внесено запис про державну реєстрацію Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області.
30.05.2023 Верховною Радою України прийнято Постанову №3134-IX “Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»» відповідно до частини другої статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1)начальники Андріївської, Іллінівської сільських, Новодонецької, Олександрівської селищних військових адміністрацій Краматорського району, Криворізької сільської, Гродівської, Удачненської селищних, Білозерської, Новогродівської міських військових адміністрацій Покровського району Донецької області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України “Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідних сільських, селищних, міських рад (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати Андріївської, Іллінівської, Криворізької сільських, Гродівської, Новодонецької, Олександрівської, Удачненської селищних, Білозерської, Новогродівської міських рад та їх виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану»), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Краматорському та Покровському районах Донецької області. Ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування.
Також пунктом 3 частини 1 статті 78 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, зокрема, передбачених Законами України “Про військово-цивільні адміністрації», “Про правовий режим воєнного стану».
Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації (ч. 5 ст.78 вказаного Закону).
Неприпинення існування Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області як юридичної особи не змінює та не скасовує факту припинення її повноважень внаслідок створення військової адміністрації згідно з п. 3 ч. 1 та ч. 5 ст. 78 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».
Отже, на час подання позовної заяви та наразі, повноваження Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області тимчасово здійснює (до моменту відновлення повноважень селищної ради) Удачненська селищна військова адміністрація Покровського району Донецької області.
Подібний висновок наведений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08.10.2024 у справі №911/1244/23.
Зокрема, у п.4.12 вказаної постанови у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Холенд» до відповідачів: Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області та Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області про стягнення заборгованості за договором підряду в сумі 4182486,55 грн, Верховний Суд зауважив про те, що “колегія суддів з урахуванням положень чинного законодавства, зокрема, норм Закону України “Про військово-цивільні адміністрації», Закон України “Про правовий режим воєнного стану» та Указу Президента України від 21.03.2023 №156/2022 “Про утворення військової адміністрації», яким постановлено утворити Гостомельську селищну військову адміністрацію, визнає правильним висновок судів попередніх інстанцій стосовно того, що з дня утворення Гостомельської селищної військової адміністрації діяльність Гостомельської селищної ради тимчасово (до моменту відновлення повноважень у зв'язку із скасування воєнного стану) зупинена, а тому позовна вимога позивача про солідарне стягнення з відповідачів 4182486,55 грн основної заборгованості за договором, є такою, що не ґрунтується на нормах законодавства України в частині стягнення з Гостомельської селищної ради».
Водночас, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості про те, що Удачненська селищна військова адміністрація Покровського району Донецької області є правонаступником Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.
Так, військові адміністрації не є правонаступниками рад, оскільки це різні за своїм правовим статусом та функціями органи. Військові адміністрації є тимчасовими державними органами, створеними для управління територіями під час воєнного стану. Натомість, селищні ради це представницькі органи місцевого самоврядування, що обираються територіальною громадою і діють на постійній основі.
Отже, Удачненська селищна військова адміністрації Покровського району Донецької області хоча тимчасово на час дії воєнного стану і виконує повноваження Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, проте не є її правонаступником, таким чином суд не має прав застосувати положення ст.52 Господарського процесуального кодексу України та залучити за власною ініціативою у справу Удачненську селищну військову адміністрацію Покровського району Донецької області як правонаступника Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.
Відповідно до вимог ст. 48 Господарського процесуального кодексу України, заміна відповідача у справі може бути здійснена виключно за клопотанням позивача, в той час як суд позбавлений можливості здійснити заміну відповідача за власною ініціативою (навіть якщо суд встановить, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом).
За змістом наведених вище нормативних приписів та правових висновків Верховного Суду, визначення відповідача у справі є правом позивача, яке може бути здійснено саме за клопотанням останнього.
З вищенаведеного вбачається неналежність обраного позивачем відповідача Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, що, як зазначено вище, є самостійною підставою для відмови в позові.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову Комунального підприємства “Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ, до Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, Донецька обл., селище Удачне, слід відмовити.
Згідно з ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.
Керуючись статтями 12, 13, 42, 46, 74, 76, 86, 129, 236-241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства “Покровська міська стоматологічна поліклініка» Покровської міської ради Донецької області, до відповідача Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Удачненської селищної військової адміністрації Покровського району Донецької області, про стягнення 43 034,00 грн - відмовити.
Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.
Суддя К.С. Харакоз