27 лютого 2026 року Справа № 480/506/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/506/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - Відповідач 1) заяву про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ( далі - Відпорвідач 2) від 24.12.2024 їй відмовлено в такому переведенні через відсутність необхідного стажу. Це рішення Відповідача 2 позивач просить визнати протиправним і скасувати, зобов'язати Відповідача 1 перевести її на пенсію відповідно до Закону Україхни "Про державну службу" , зарахувавши періоди роботи з 21.12.1993 по 10.12.2024 у податкових органах.
Відповідач Головне управлінням ПФУ в Одеській області подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж державної служби станом на 01.05.2016, а періоди роботи після 20.03.2000 не підлягають зарахуванню до стажу державної служби у зв'язку з присвоєнням спеціальних звань. Крім того, представник відповідача послався на те, що подана позивачем довідка про складові заробітної плати не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 622, а вимога про зобов'язання перевести позивача на пенсію за Законом України «Про державну службу» є втручанням у дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду України.
Відповідач 2, Головне управління ПФУ в Сумській області відзиву на позовну заяву не подав.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задовленню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
18 грудня 2024 року позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" №889-VIII.
До вказаної заяви було додано довідку, форму якої встановлено Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (із змінами та доповненнями), виданої Головним управлінням ДПС у Сумській області, а саме: довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.12.2024 № 208/Ч/18-28-10-02-06.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.12.2024 № 959180112284 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", з огляду на те, що заявниця не має 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а тому права на перехід на пенсію по віку відповідно до Закону № № 889-VIII не має". Крім того зазначено, що період роботи з 20.03.2000 в органах податкової служби не зараховано до стажу державної служби, оскільки в зазначений період позивачу були присвоєні персональні та спеціальні звання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
До 01.01.2016 суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" (далі Закон №3723).
З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.
Так, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Крім того, пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), за останньою зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.
Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 13 лютого 2019 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Отже, не зважаючи на те, що з 01.06.2016 Закон України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" втратив чинність, після вказаної дати особи, що працювали на державній службі за наявності передбачених ст.37 цього Закону підстав, мають право на пенсію державного службовця.
При досліджені відомостей трудової книжки серії НОМЕР_1 , вкладишу до трудової книжки серії НОМЕР_2 , довідки ГУ ДПС у Сумській області від 16.12.2024 № 110/18-28-11-01-07, а також Наказу ГУ ДПС у Сумській області від 10.12.2024 № 208-О, суд встановив, що у період з 21.12.1993 року до 10.12.2024 позивачка працювала на різних посадах в органах держаної податкової служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII. Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 №283.
Згідно пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби. Крім цього, згідно з п.342.4 ст. 342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Відповідно до ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Таким чином, посадові особи Державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах повинен зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Зважаючи на це, період роботи позивача в органах Державної податкової служби зараховується їй до стажу державної служби, а тому, висновок відповідача про відсутність у неї необхідного стажу є помилковим, у зв'язку з чим оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо посилання відповідача в оскаржуваному рішенні та у відзиві на позовну заяву про невідповідність довідки ГУ ДПС у Сумській області від 16.12.2024 № 208/Ч/18-28-10-02-06 положенням Постанови КМУ № 622, суд зазначає, що відповідачем не конкретизовано, у чому саме полягає така невідповідність та які вимоги нормативного акта порушено.
З матеріалів справи вбачається, що довідка видана уповноваженим органом та містить відомості про складові заробітної плати позивача. Доказів її недійсності або істотних порушень форми суду не надано.
Формальні зауваження до оформлення довідки не можуть бути самостійною підставою для відмови у реалізації права на пенсійне забезпечення, а тому зазначена довідка підлягає врахуванню при вирішенні питання про переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Щодо посилань відповідача на дискреційність повноважень та виключну компетенцію органу Пенсійного фонду України приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії, суд зазначає, що у спірних правовідносинах законом чітко визначено умови, за наявності яких особа має право на відповідний вид пенсійного забезпечення. У разі встановлення судом факту наявності у позивача необхідного стажу державної служби та інших передбачених законом умов відповідач не наділений свободою розсуду щодо прийняття іншого рішення, ніж переведення на відповідний вид пенсії. Зобов'язання відповідача здійснити відповідні дії є належним способом захисту порушеного права та гарантією остаточного вирішення спору між сторонами, а тому зазначені доводи відповідача суд не приймає до уваги.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відмовивши позивачу в призначенні пенсії за віком, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України.
Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд враховує, що в контексті захисту прав позивача суб'єктом відновлення порушеного права позивача є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області як орган, який прийняв оскаржуване в цій справі рішення про відмову в призначені позивачу пенсії за віком.
Тому суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» з 18.12.2024, із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи з 21.12.1993 до 10.12.2024 в органах Державної податкової служби та з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.12.2024 № 208/Ч/18-28-10-02-06.
Водночас, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області не приймало оскаржуваного рішення, відповідно, не порушувало прав позивача, тому в задоволенні позовних вимог до цього відповідача слід відмовити.
Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.12.2025 № 959180112284 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії в частині переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» з 18.12.2024, із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи з 21.12.1993 до 10.12.2024 в органах Державної податкової служби з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 16.12.2024 № 208/Ч/18-28-10-02-06.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах