Рішення від 27.02.2026 по справі 420/42985/25

Справа № 420/42985/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі судді Бутенка А.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МГК-ТЕПЛОДАР" до Головного управління ДПС в Одеській області про скасування наказу від 22.12.2025 року № 12954-п, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

Товариство з обмеженою відповідальністю "МГК-ТЕПЛОДАР" звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 22.12.2025 № 12954-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі п. п. 78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України з питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року».

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року від'ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах. Дата початку перевірки:17.11.2025 року; тривалість перевірки: 5 (п'ять) робочих днів. За результатами даної перевірки Товариство отримало акт перевірки № 63976/15-32-07-04. Не погодившись з обставинами та висновками викладеними в акті перевірки Товариством подано Заперечення на акт перевірки, оскільки Товариство вважало, що висновки викладені в Акті, не відповідають ані дійсним обставинам справи, ані вимогам податкового законодавства України, ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм ПКУ, на припущеннях та не підтверджені належними доказами зі сторони контролюючого органу. За результатами розгляду заперечення, Головним управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі п. п. 78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України з питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року. ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР» вважає, що наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 22.12.2025 № 12954-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі п. п. 78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України з питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року є противоправним, незаконним та суперечить нормам Податкового кодексу України.

21.01.2026 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що за результатами розгляду заперечення, Головним управління ДПС в Одеській області 19.12.2025 року прийнято рішення про проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі п. п. 78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України з питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової перевірки №63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року, яке знайшло своє відображення у відповіді-повідомленні №16497/КПР/15-32-07-04-06 від 19.12.2025 року,яке отримано Товариством 25 грудня 2025 року. Головний бухгалтер ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР» Білик Наталія Олексіївна, ознайомившись із службовими посвідченнями співробітників Головного управління ДПС в Одеській області, копією Наказу від 22.12.2025 № 12954-п та направленнями на проведення перевірки повідомила, що не допускає до перевірки, про що було складено Акт «про відмову в допуску до проведення/відмову від проведення документальної позапланової виїзної перевірки». У причинах відмови головний бухгалтер ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР» Білик Наталія Олексіївна в Акті зазначила, що у зв'язку з позицією підприємства щодо неправомірності винесення наказу щодо проведення перевірки відповідно до п. 78.1.5 ст. 78 ПКУ. На думку контролюючого органу, у платника податків не було підстав для відмови від допуску у проведенні перевірки, оскільки контролюючим органом у відповідності до повноважень прийнято рішення про проведення перевірки з підстав 78.1.5 ПК України, прийнято наказ який винесений з дотриманням процесуальних норм, що є підставою для проведення та здійснення перевірки. Тобто, контролюючим органом розглянуто заперечення платника податків та для повного та всебічного розгляду прийнято рішення про повторне проведення перевірки (не змінився період перевірки та вид перевірки), що не ні яким чином не порушує права платника податків, тим більше, контролюючий орган вважав викладені заперечення платника такими які потребують більш детального розгляду та за результати прийнято рішення про вихід на перевірку з підстав п. 78.1.5 ст.78 ПК України.

27.01.2026 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій представник підтримав позицію викладену в позовній заяві та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заяви чи клопотання від сторін не надходили.

Процесуальні дії, вчинені судом.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "МГК-ТЕПЛОДАР" (далі - ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР») зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.06.2025 року за номером запису 1011051070026000150.

Основним видом діяльності ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР» є за КВЕД 25.61. Оброблення металів та нанесення покриття на метали.

Відповідно до наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 06.11.2025 року №11544-п «Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР», податковий номер 38724041) проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР», код ЄДРПОУ 38724041, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах.

За результатами перевірки складено Акт «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР», код за ЄДРПОУ 38724041 щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року у податковій декларації з ПДВ від'ємного значення, яке становить більше 100 тис. грн. з урахуванням від'ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах» № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року, яким встановлено порушення п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 198.5 ст. 198, п. 188.1 ст. 188, п. 185.1 ст. 185, п.206.2 ст.206 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (із змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) за вересень 2025 y сумі 6 709 805грн.

Не погоджуючись із висновками Акту перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року, ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР» подало заперечення на акт документальної позапланової перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року в порядку, передбаченому п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України.

19.12.2025 року Головне управління ДПС в Одеській області розглянувши заперечення ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР» прийняло рішення про проведення позапланової виїзної документальної перевірки на підставі п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) за період - вересень 2025 з метою перевірки питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної планової виїзної перевірки від 28.11.2025 року № 63976/15-32-07-04.

22.12.2025 року Головним управління ДПС в Одеській області на виконання вимог п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), відповідно до доповідної записки начальника управління податкового аудиту Головного управління ДПС в Одеській області Кадієвського Дмитра від 19.12.2025 року № 1120/15-32-07-04-11 прийнято наказ № 12954-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР»» яким наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР», код за ЄДРПОУ 38724041 з 26 грудня 2025 року тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року у податковій декларації з ПДВ від'ємного значення, яке становить більше 100 тис. грн урахуванням від'ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах з метою перевірки питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової виїзної перевірки від 28.11.2025 № 63976/15-32-07-04.

Вважаючи вказаний наказ противоправним, незаконним та таким, що суперечить нормам Податкового кодексу України, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Джерела права й акти їх застосування.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За змістом підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Стаття 77 ПК України визначає порядок проведення документальних планових перевірок

Згідно з пунктами 77.1-77.4 цієї статті ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок. Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Відповідно до пп.78.1.5 п.78.1. ст.78 ПК України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки в порядку, визначеному пунктом 86.7 статті 86 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі якщо платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Наказ про проведення документальної позапланової перевірки з підстав, зазначених у цьому підпункті, видається: у разі розгляду заперечення до акта перевірки, - контролюючим органом, який проводив перевірку.

Висновки суду.

Аналіз змісту зазначеного положення дозволяє дійти висновку, що перевірка на підставі зазначеної правової норми є додатковою (похідною) та нерозривно пов'язана з первинною перевіркою і є її невід'ємною частиною, оскільки під час такої повторної перевірки досліджуються не всі питання, які були предметом первинної перевірки, а лише ті, які були порушені платником податків у відповідній скарзі або запереченнях.

Таким чином, за загальним правилом під час проведення перевірки повинні бути повно та всебічно розглянуті усі питання, які слугували підставою для її проведення. Проте ймовірні неповнота чи недостатність висновків акта перевірки, про які зазначає платник податків у своїх запереченнях чи скарзі, а також посилання платника на обставини, що не були досліджені під час перевірки, є правовою підставою для призначення повторної позапланової перевірки.

Тобто, додаткова (повторна) перевірка, призначена на підставі підпункту78.1.5пункту 78 статті78 Податкового кодексу України, є своєрідним способом усунення недоліків, пов'язаних з недостатнім (неповним) дослідженням відповідних питань під час первинної перевірки.

При цьому, суд звертає увагу, що предметом перевірки визначеної підпунктом78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України можуть бути виключно обставини, що вже охоплювалися проведеною первинною перевіркою.

Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права викладено Верховним Судом у постановах від 26 червня 2024 року у справі №280/3826/19, від 13 травня 2025 року у справі № 280/5768/24.

Так, з матеріалів справи встановлено, що податковим органом було проведено перевірку на підставі наказу від 06.11.2025 року №11544-п «Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України Документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР» (податковий номер 38724041)» за результатом якої було складено акт № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року.

За висновками акту перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року податковим органом було встановлено, що ТОВ "МГК-ТЕПЛОДАР" було порушено: п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14, п. 198.5 ст. 198, п. 188.1 ст. 188, п. 185.1 ст. 185, п.206.2 ст.206 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (із змінами та доповненнями), в результаті чого завищено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) за вересень 2025 y сумі 6 709 805 грн.

09.12.2025 року ТОВ "МГК-ТЕПЛОДАР" не погодилося з висновками акту перевірки та подало до ГУ ДПС в Одеській області заперечення на акт перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року та в своїх запереченнях позивач посилався на те, що ТОВ "МГК-ТЕПЛОДАР" не порушувалось п. 198.5, п. 188.1, п. 185.1, п. 206.2 ПКУ та немало місце завищення від'ємного значення ПДВ за вересень 2025 y сумі 6 709 805 грн.

У зв'язку з вказаним 22.12.2025 року податковим органом на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ із змінами та доповненнями, прийнято наказ № 12954-п, яким наказано провести з 26 грудня 2025 року документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР» з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року у податковій декларації з ПДВ від'ємного значення, яке становить більше 100 тис. грн урахуванням від'ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах, терміном 5 робочих днів.

Так, пунктом 77.3 ст.77 ПК України встановлена заборона на проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Також за приписами п. 78.2 ст. 78 ПК України контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені підпунктами 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З аналізу зазначеної норми Основного Закону України вбачається, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом". Застосування такого принципу забезпечує введення владних функцій у законні рамки і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Отже, оскільки законодавством України не встановлено контролюючому органу права або обов'язку проведення повторних позапланових документальних перевірок за один і той самий період з одних і тих самих питань, тому призначення та проведення повторної позапланової документальної перевірки за один і той самий період з одного й того ж питання з інших, ніж передбачені пп. 78.1.12 ПК України підстав, суперечить приписам Податкового кодексу України та є порушенням частини 2 статті 19 Конституції України.

Як слідує з матеріалів справи, наказом Головного управління ДПС в Одеській області від 06.11.2025 року №11544-п «Про проведення відповідно до п. п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР», податковий номер 38724041) проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «МГК ТЕПЛОДАР», код ЄДРПОУ 38724041, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість, задекларованого у попередніх звітних періодах.

В подальшому, на підставі наведеного наказу, ГУ ДПС в Одеській області винесено наказ від 22.12.2025 року № 12954-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР»» яким наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР», код за ЄДРПОУ 38724041 з 26 грудня 2025 року тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за вересень 2025 року у податковій декларації з ПДВ від'ємного значення, яке становить більше 100 тис. грн урахуванням від'ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах з метою перевірки питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової виїзної перевірки від 28.11.2025 № 63976/15-32-07-04.

Виходячи зі змісту цих наказів, суд констатує, що наказом ГУ ДПС в Одеській області від 22.12.2025 року № 12954-п призначено документальну позапланову перевірку товариства з тих питань та в тому ж обсязі, що були предметом документальної планової перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР», проведеної на підставі наказу від 06.11.2025 року №11544-п, що не відповідає суті документальної позапланової перевірки.

Також, згідно із змістом оскарженого наказу ГУ ДПС в Одеській області від 22.12.2025 року № 12954-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР»» підставою проведення перевірки зазначено підпункт 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 ПК України. При цьому, вказано, що перевірка призначена у порядку контролю за правильністю висновків акту документальної позапланової виїзної перевірки від 28.11.2025 № 63976/15-32-07-04.

Однак, у наказі не зазначено конкретної підстави для перевірки, на підставі чого прийнято рішення про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР», які питання не з'ясовано чи з'ясовано неповно попередньою перевіркою. Податковий орган обмежився лише посиланням на норму ПК України, якою передбачено можливість проведення такої перевірки.

Викладене свідчить про визначення предмету документальної позапланової перевірки ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР» фактично за відсутності для цього підстав.

Суд вважає за необхідне зазначити, що реалізація відповідних функцій податкового органу у визначеній сфері щодо призначення перевірок не є безмежною. Певні функції має будь-який суб'єкт владних повноважень, однак реалізація таких функцій певним чином обмежена законодавством. Тобто, не в будь-якому випадку за наявності компетенції на проведення перевірки така перевірка може бути призначена.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.04.2025 у справі № 460/7257/20.

Жодних правових підстав, які б вказували на необхідність реалізації своїх функцій, податковим органом не наведено та відповідних доказів не надано.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МГК-ТЕПЛОДАР" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МГК-ТЕПЛОДАР" (вул. Кордонна, буд.9, м. Теплодар(пн), Одеська обл., 65490, код ЄДРПОУ 38724041) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про скасування наказу від 22.12.2025 року № 12954-п - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС в Одеській області від 22.12.2025 року № 12954-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі п. п. 78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового Кодексу України з питань, що стали предметом оскарження висновків акту документальної позапланової перевірки № 63976/15-32-07-04 від 28.11.2025 року»..

3. Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МГК-ТЕПЛОДАР" (код ЄДРПОУ 38724041) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя А.В. Бутенко