Справа № 420/6110/25
26 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено
Зазначене судове рішення набрало законної сили 05.08.2025, у зв'язку із чим 15.08.2025 Одеським окружним адміністративним судом видані виконавчі листи.
07.01.2026 позивач звернуся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить суд встановити судовий контроль за виконанням судового рішення по даній справі.
В обґрунтування заяви зазначено, що в грудні 2025 р. він отримав пенсію в повному обсязі, однак 05.01.2026 пенсія виплачена з обмеженнями всупереч судового рішення.
Ухвалою суду від 19.01.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом одного місяця з дати отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25 в частині поновлення раніше розраховаої пенсії ОСОБА_1 без використання зменшувального коефіцієнта Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 р. з урахуванням щомісячних доплат та усіх індексацій без обмеження її максимальним розміром.
18.02.2026 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення по даній справі.
Дослідивши матеріали справи і наданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
У своєму звіті відповідач зазначив, що пенсію ОСОБА_1 було перераховано з 01.01.2025, в результаті чого її новий розмір склав 68 446,70 грн, а загальна сума нарахованої заборгованості - понад 316 тисяч гривень. Проте управління наголошує, що фактична виплата основної частини боргу (295 833,85 грн) наразі неможлива через відсутність достатніх бюджетних асигнувань та запровадження Кабінетом Міністрів України нового порядку (постанова № 821), який передбачає виплату заборгованості за рішеннями суду лише пропорційно виділеним коштам, а не всією сумою одразу.
Крім того, ГУ ПФУ вказує на зміну розміру пенсії з 01.01.2026 до суми 35 908,67 грн, пояснюючи це застосуванням обмежувальних коефіцієнтів згідно з новою постановою КМУ № 1778 для виплат, що перевищують 10 прожиткових мінімумів. Обґрунтовуючи затримку виплат відсутністю затвердженого бюджету ПФУ на 2026 рік та технічними особливостями програмного забезпечення, управління просить суд прийняти звіт як такий, що підтверджує вчинення всіх залежних від органу дій.
З матеріалів звіту вбачається, що на виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування зменшувального коефіцієнта Постанови КМУ №1 та без обмеження її максимальним розміром, встановивши її у розмірі 68 446,70 грн. Нарахована сума доплати у розмірі 316 579,47 грн обліковується в автоматизованих системах, що підтверджує відновлення прав позивача за період, охоплений судовим розглядом.
Суд зазначає, що дії Головного управління ПФУ в Одеській області в 2026 році не є тотожними діям, яким надана оцінки в судовому рішенні, оскільки вони вчинені на виконання нових правових норм, прийнятих після ухвалення судового рішення та набрання ним законної сили. Оцінка правомірності застосування відповідачем положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та Постанови КМУ № 1778 щодо виплати пенсії із застосуванням коефіцієнтів у 2026 році становить предмет окремого спору та вимагає дослідження нових обставин і правових підстав, що виходять за межі предмета доказування у справі № 420/6110/25.
Враховуючи, що покладені судом зобов'язання щодо усунення порушень, які були предметом позову, відповідачем фактично виконані, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 378, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення від 18.04.2025 по справі № 420/6110/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Завальнюк